EUR 24.525

USD 24.754

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.525

USD 24.754

23. 07. 2020

0 komentářů

Pandemie koronaviru pomohla k rychlejší digitalizaci realitního trhu

 

Pandemie koronaviru změnila mnoho odvětví, výjimkou není ani prodej realit. Dočasná nemožnost prohlédnout si kupovanou nemovitost osobně, zrychlila v tomto oboru nástup alternativních řešení. Lidé místo běžných prohlídek začali upřednostňovat ty virtuální. Realitní kanceláře se musely rychle přizpůsobit a mnozí makléři sáhli po 3D prohlídkách a jiných digitálních platformách.   


Dříve bylo zvykem k realitnímu inzerátu dodávat několik fotek. Teď se z videoprohlídek stává standard, který makléři využívají při propagaci už i nemovitostí k pronájmu. U klasických prodejů či dražších nemovitostí vystřídaly videoprohlídky 3D scany nemovitostí. Nouzový stav paradoxně virtuálním prohlídkám hodně pomohl,“ vysvětluje Jakub Veverka, ředitel pro strategii a inovace portálu Videobydlení.cz.
Sleva a koronakrize 3D prohlídkám prospěla
Vzhledem k časové náročnosti klasických prohlídek pro klienty i makléře, lze i v tomto směru sledovat důraz na zrychlování a zjednodušování celého procesu jejich výběru. 3D prohlídky tedy šetří čas a momentálně i zdraví jak zákazníků, tak i realitních makléřů.
„Kvůli nedávným opatřením se makléři začali více zajímat o technologie, které by umožnily bezpečně pokračovat v práci. Právě 3D prohlídky se tak během dvou měsíců staly standardem, a i realitní matadoři, kteří byli k novým technologiím skeptičtí, začínají využívat tyto nové možnosti pro bezpečné zpřístupnění prodávaných či pronajímaných nemovitostech,“ dodává Veverka.
Za poslední dva roky na trhu vzniklo několik subjektů, které se zabývaly natáčením virtuálních prohlídek pro realitní makléře. Jenže videoprohlídky, které probíhají skenováním nemovitosti nebyly zrovna levná záležitost. Od té doby ale ceny za naskenování nemovitosti klesly zhruba o 80 %, konkrétně ze zhruba 10 tisíc na dva tisíce korun. Spolu s omezeními souvisejícími s nouzovým stavem se 3D prohlídky staly novým silným trendem na realitním trhu.
Budoucnost je v digitalizaci
Rozvolňování přísných opatření proti šíření nemoci COVID-19 neznamenal konec využívání virtuálních nástrojů, právě naopak. Realitní makléři zjistili, že videoprohlídkami se dá získat víc zájemců, ale i reálných klientů, kteří si pak nemovitost opravdu koupí nebo pronajmou.
S 3D virtuálními prohlídkami jsem začal jako realitní makléř již před třemi lety. Byla to tehdy úplná novinka a realitní portál Videobydlení byl první, který umožnil takovou prezentaci prodávaných nemovitostí.  Koronakrize přispěla k tomu, že během posledních dvou měsíců jsme více jak zdvojnásobili počty realizací,“ popisuje realitní makléř Martin Fördös ze společnosti Coreact reality a dodává, že při prodeji realit pomůže 3D virtuální prohlídka předvybrat skutečné zájemce.
Realitní makléř se s 3D virtuální prohlídkou zatím stále odliší od ostatních. Předpokládáme, že za pár let budou videoprohlídky standardní službou jako jsou dnes barevné fotografie v prezentaci,“ uzavírá Fördös.
 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Vlastní výstavbou rodinného domu lze například ve Středočeském kraji ušetřit až 30 %

Jako nejvýhodnější kraj pro stavbu domu se jeví kraj Středočeský, v němž při porovnání ceny nákupu rodinného domu na klíč a koupí pozemku s následující vlastní výstavbou lze ušetřit až 30 %. Vyplývá to z analýzy společnosti Silverline Real Estate pro tři nejlidnatější kraje – Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 10. 2022

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.