EUR 24.345

USD 23.548

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.345

USD 23.548

26. 03. 2020

0 komentářů

Počet nabízených bytů k pronájmu na Bezrealitky skokově vzrostl, v Praze se v březnu zvýšily i prodeje

 

Dopad opatření proti koronaviru se začíná výrazněji promítat na realitním trhu. Největší portál pro prodej a pronájem nemovitostí bez prostředníka Bezrealitky.cz například hlásí výrazný nárůst bytů nabízených k pronájmu v hlavním městě. Do nabídky se totiž dostávají nemovitosti, které byly doposud určeny ke krátkodobým pronájmům a jejich majitelé s odlivem turistů hledají nové cesty, jak je zhodnotit. Portál zároveň hlásí nárůst dokončených prodejů v hlavním městě a Středočeském kraji. 


Celorepublikově stoupl v březnu počet nabízených bytů na pronájem o 16 %, v Praze pak dokonce o 44 %, což je v porovnání s předchozím rokem o více než polovinu. Právě v hlavním městě se jedná v naprosté většině případů o byty, které doposud sloužily ke krátkodobým pronájmům pro turisty. Nyní se je majitelé snaží udat pro běžné bydlení, denně jich v nabídce na Bezrealitky přibude skoro 30 a podle představitelů portálu se bude tempo ještě zvyšovat.
Podobná je situace také u dceřiného projektu Bezrealitky Nájem. Ten slouží ke kompletní správě svěřených bytů a majitelům garantuje proplácení nájmu i v případě, kdy je byt neobsazen. V průběhu března se na něj obrátilo pětkrát více zájemců než v předchozím měsíci. Zájem je především o správu luxusnějších bytů v pražském centru nebo středním městě.
„Nabízené byty mají však jedno společné. Jsou to nereálné představy jejich majitelů o zhodnocení v rámci běžného nájemního vztahu. Ceny, za které byty nabízí, jsou často výrazně vyšší, než je běžná nabídka. Jasně se ukazuje, jako moc krátkodobé pronájmy deformují nájemní trh,“ uvádí Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky. „Pokles cen těchto bytů v nabídce je tedy nevyhnutelný a odehraje se v několika následujících týdnech, částečně i z toho důvodu, že bývalých bytů na krátkodobé pronájmy bude v nabídce přibývat. V ten moment se celá situace odrazí i v běžných nájemních cenách u zbytku bytů v centrální části města.“
Podle Meyera budou rozhodující především opatření, která se definitivně dotknou přímo hlavní turistické sezony. Většina majitelů totiž stále doufá, že s krátkodobými pronájmy ke konci roku zůstanou v lepší bilanci než u dlouhodobého pronájmu, a to navzdory současným opatřením.
Zajímavě se situace odráží také v oblasti prodejů nemovitostí. Například v Praze nyní Bezrealitky evidují asi 17% nárůst prodejů oproti předchozímu měsíci. Ve středních Čechách pak především v oblasti metropolitního prstence roste 14% tempem.
„S největší pravděpodobností se jedná o již rozjednané transakce, které krize urychlila. Na druhou stranu, pokud by růst vydržel i v dubnu, byla by to dobrá zpráva pro rezidenční trh – a sice, že lidé mají chuť kupovat i přes sílící nejistotu, jak dopadne domácí ekonomika.“ zakončuje Hendrik Meyer.
 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022

Pronajímáte byt? Pozor na smlouvu, ohlídejte i způsob doručování

Při pronájmu nemovitosti je správně nastavená nájemní smlouva naprosto zásadní. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, případy, kdy nájemník byt zničí, neplatí nájemné a odmítá se vystěhovat jsou stále častější a možnosti pronajímatele jsou přitom velmi omezené. I okrajové ustanovení o doručování, kterému zpravidla není přikládána velká pozornost, proto může zachránit vlastníkovi […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

14. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.