Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Počet plánovaných bytů v Praze stále bobtná. I mezi nimi už najdeme ležáky

29.01.2013 04:01 Tisková zpráva: EKOSPOL

Analytici společnosti EKOSPOL monitorují všechny plánované velké developerské projekty na území Prahy, včetně jednotlivých etap s méně než 50 byty, pokud jsou součástí větších projektů. Do plánovaných bytů řadíme všechny projekty, které se ještě nezačaly prodávat, ať již s vydanými stavebními povoleními, nebo i ty, které jsou ještě ve fázi jejich získávání.

Počet plánovaných projektů v Praze nadále bobtná

Oproti situaci před půl rokem vzrostl počet plánovaných bytů v Praze o2377 azastavil se na čísle 24 764 bytů. Relativně to znamená nárůst o dalších 10,6 %. Pokud bychom srovnali aktuální počet plánovaných bytů se situací před třemi lety, je nárůst již více než 66 %. Počet plánovaných bytů v Praze tak neustále doslova bobtná. 

ekospol-lezaky-praha-130129-01

„Neustále rostoucí počet nových plánovaných bytů ale reálně pro český realitní trh vůbec nic neznamená. Naprostá většina z těchto projektů nebude v nejbližších 10 až 15 letech vůbec realizována, snad jen s výjimkou těch projektů, které připravují velcí a kapitálově silní developeři. Ty ale na celkovém čísle tvoří jen zhruba pětinový podíl,“ myslí si Evžen Korec, generální ředitel společnosti EKOSPOL.

I mezi projekty na papíře se již najdou ležáky

Obdobně, jako za sebou pražský trh novostaveb stále vláčí přes 2 tisíce již postavených a neprodaných bytů nazývaných ležáky, můžeme některé ležáky najít i mezi plánovanými projekty.

Na grafu níže, který rozděluje připravované projekty podle fáze jejich povolování v procesu EIA, vidíme, že více než 10 tisíc bytů získalo toto povolení ještě před rokem2009 astále ještě se nezačaly ani prodávat, natož pak stavět. Najdeme mezi nimi i projekty, které leží „u ledu“ i 5 let a déle, tedy doslova ležáky.

ekospol-lezaky-praha-130129-02

„Značná část projektů na papíře totiž není ve vlastnictví kapitálově silných developerů, ale spíše spekulantů. Tyto projekty byly od počátku připravovány s jediným cílem – celý projekt pouze povolit a následně jej prodat jinému developerovi. Jenže takové projekty v nejbližších letech žádný rozumný developer nekoupí,“ vysvětluje Evžen Korec.

Důvodem jsou nereálné cenové představy prodávajících a jejich požadavky na vlastní zisk. „Většina z těch připravených projektů, které můžeme již nyní zařadit mezi ležáky, má velmi draze nakoupené pozemky, jejichž cena většinou vůbec neodpovídá lokalitě. Navíc jsou tyto projekty často nevhodně koncipované z hlediska počtu a skladby bytů a jejich velikostí. Architektonické řešení a projektová dokumentace jsou tak v podstatě bezcenné a pokud by takový projekt nějaký developer koupil, musel by jej celý přepracovat,“ vypočítává Korec.

Nejvíce bytů se plánuje v Praze 4,9 a10

Není překvapením, že nejvíce nových bytů se plánuje v městských obvodech Prahy 4,9 a10. Naopak potenciál čtvrté velké rozvojové části Praha 5 byl již z části vyčerpán.

ekospol-lezaky-praha-130129-03

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *