Sobota 23. března. Svátek má Ivona.

Podzim a zima: rizikové období z hlediska vloupání do nemovitostí

13.11.2012 04:11 Tisková zpráva:

Alarmující policejní statistiky

Podle policejních údajů se za loňský rok vyšplhaly celkové škody na majetku v důsledku vloupání na více než 2,4 miliardy korun. Alarmující je rovněž množství krádeží. V uplynulém roce se zloději každý den vloupali v průměru do 163 objektů. Nezvaní návštěvníci vnikají do obydlí nejčastěji dveřmi nebo oknem. „Zabezpečení svých domů a bytů lidé podceňují celoročně, rekreační objekty nevyjímaje. Podzimní měsíce patří z hlediska vloupání k rizikovým. Zlodějům však nahrává do karet i zimní období, kdy chalupáři tak často nepobývají na svých chatách a chalupách, nebo je nechávají zcela opuštěné,“ upozorňuje Ivan Pavlíček, ředitel společnosti NEXT.

Nekvalitní dveře: komplikované jednání s pojišťovnami

Sezonní i celoroční riziko vloupání do bytu, domu či chalupy výrazně omezíte instalací speciálních bezpečnostních dveří s kvalitní kovovou konstrukcí, která je po celé ploše krytá plechem, má dostatečný počet omykacích bodů a účinně brání objekt vůči mechanickému proniknutí. S ohledem na možné riziko krádeže se vám vyplatí pořízení certifikovaných dveří, jejichž stupeň odolnosti odpovídá minimálně třetí, lépe však čtvrté bezpečnostní třídě. „Pojišťovny tento certifikát často vyžadují. V případě vloupání vám pak certifikátem deklarovaná odolnost dveří usnadní jednání s pojišťovnou při vyřizování pojistné události. Pokud máte doma levné dveře nižších tříd, může být jednání s těmito institucemi komplikovanější. V okamžiku, kdy dojde ke krádeži, se vám tak, na první pohled lákavá, finanční úspora na levných dveřích vlastně prodraží,“ poznamenává Ivan Pavlíček, ředitel společnosti NEXT.

Bezpečnostní opatření pro chataře

Jestliže chcete na podzim, v zimě, ale také nezávisle na sezoně, předcházet krádežím, pokračujte v dalších praktických opatřeních. Nenechávejte v chatách a chalupách šperky, elektroniku, drahé spotřebiče nebo zahradní náčiní. Vše raději odvezte s sebou domů. Před odjezdem váš rekreační objekt důkladně zabezpečte. Vhodné jsou pevné okenice, bezpečnostní mříže a fólie, které lze použít pro všechny typy nemovitostí. „Účinnou ochranu představují také kamerové systémy, které zaznamenávají veškeré události ve vašem objektu nebo v jeho okolí. Přispívají nejen ke snadnější identifikaci případného pachatele, ale i ke zhotovení dokumentace pro pojišťovnu,“ říká Ivan Pavlíček, ředitel společnosti NEXT.

Vloupání v řeči čísel

Jak uvádějí policejní statistiky, za loňský rok došlo celkem k 59 672 krádežím v důsledku vloupání. Policie z toho objasnila 12 092 případů. Souhrnná škoda na majetku se vyšplhala na 2 432 184 000 korun. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *