EUR 24.525

USD 24.754

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.525

USD 24.754

22. 10. 2020

0 komentářů

Poslanci schválili paušální daň. Komu se vyplatí?

 

Paušální daň úspěšně prošla Poslaneckou sněmovnou. Budou ji moci uplatnit osoby samostatně výdělečně činné, kteří nejsou plátci DPH a mají roční příjem do milionu korun. Původní návrh počítal s částkou 800 tisíc korun. Zákon nyní musí ještě posoudit Senát. 


Paušální daň znamená snížení administrativní zátěže a úsporu desítek tisíc korun ročně. Dokonce se těchto živnostníků nebude týkat daňová kontrola z finančního úřadu. Živnostník zaplatí paušál ve výši 5 469 korun a nikdo nebude zkoumat, zda měl zaplatit víc nebo míň.
Komu se daň nevyplatí?
Paušální daň se nevyplatí například zemědělcům a řemeslníkům uplatňující osmdesáti procentní výdajový paušál. Sem spadají například profese jako jsou kadeřnice, zámečníci, truhláři, řezníci, pekaři, pivovarníci, zlatníci, kováři, zedníci, klempíři, hodináři a opraváři silničních vozidel.
Komu se daň vyplatí?
Podnikatelům se šedesátiprocentním paušálem se vyplatí tato daň jen v případě, že nemají děti ani manželku a jejich roční příjem bude zhruba do 83 tisíc korun. Důležité je, aby podnikatelův příjem nepřekročil částku milion korun.
Naopak se paušální daň vyplatí těm, kteří uplatňují čtyřicetiprocentní paušál. Mezi takové profese spadají tak zvaná svobodná povolání jako jsou advokáti, architekti, lékaři, notáři, odhadci, překladatele, soudní exekutoři, tlumočníci, veterináři a kupříkladu auditoři. Třicetiprocentní paušál se uplatňuje hlavně na příjmy z pronájmu.
Bezdětných podnikatelů uplatňujících 60% paušál je kolem 120 tisíc
Podle V4 Group skupina bezdětných podnikatelů uplatňujících 60% paušál dosahuje počtu 117–135 tisíc živnostníků. V rámci našich analýz byl zohledněn počet všech podnikatelů v produktivním věku, kteří by mohli uplatňovat slevu na dítě či manželku, zároveň ze vzorku dat byly vyřazeni živnostníci, kteří by v rámci výkonu řemeslné činnosti spadali do kategorie podnikatelů uplatňujících 80% výdajový paušál, a pro něž zpravidla paušální daň není výhodná. Dále jsme vycházeli z přepočteného koeficientu zohledňujícího jak bezdětnost produktivních žen, tak jejich podíl na celkovém počtu populace.
Paušální daň se týká pouze drobných živnostníků nepřesahující hodnotu obratu milion korun, a zároveň těch, kteří nejsou registrováni jako plátci daně z přidané hodnoty. Dle analýz zveřejněných společností Bisnode přitom přibližně 12 % OSVČ je k DPH registrováno (dle údajů za rok 2019).
Tisková zpráva V4 Group

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Dostali jste darem nemovitost? Kdy vám může hrozit mastná pokuta od finančáku?

Převody nemovitostí na základě darovací smlouvy v rámci rodiny jsou poměrně běžnou praxí. Nemalou výhodou je skutečnost, že dary od příbuzných v přímé i nepřímé linii jsou osvobozeny od daně z příjmu, která činí 15 %. I tak ale po vás v určitých případech může příslušný finanční úřad oněch 15 % vymáhat, ovšem nikoli jako daň.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

11. 04. 2022

Předvolební ČSSD a nové daně

Předvolební ČSSD a nové daně spojené s nemovitostmi

foto: Shutterstock Za pár měsíců jsou tady volby do Poslanecké sněmovny, a tak české politické strany finišují s představením svých volebních programů. I Česká strana sociálně demokratická představila v druhé půlce července své nové cíle. Kromě prosazení progresivní daně chtějí navíc zdanit velké majetky nebo dědictví.

Text: Hana Bartušková

15. 07. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.