EUR 24.345

USD 23.548

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.345

USD 23.548

13. 05. 2020

0 komentářů

Subjekty:
EKOSPOL

Povinné vsakování dešťové vody u novostaveb ceny bytů nezvýší, v Praze to už navíc platí

 

13. 5. 2020, Praha – Extrémní sucho, které posledních několik let trápí celé Česko, jenom ukazuje, jak je voda potřebná. Kvůli nedostatku vláhy přichází o úrodu zemědělci i drobní zahrádkáři, některé menší vodní toky zcela vyschly a voda mizí i ze studní a podzemních zdrojů. Desítky obcí jsou odkázané na nouzové zásobování cisternami. A to ještě ani naplno nepropuklo léto se svými tropickými teplotami. Není proto divu, že se zodpovědná ministerstva a úřady snaží přijít s návrhy, jak vodu v krajině udržet. Zatím poslední nápad představil ministr životního prostředí Richard Brabec. Jeho resort chce prosadit u nových staveb povinnost akumulovat nebo vsakovat dešťovou vodu. 


Každý rozumný majitel nemovitosti už nyní přemýšlí, jak dešťovou vodu co nejvíce zadržet a využít ji. Pokud to nedělal už v minulosti, tak ho k tomu extrémní sucho minulých let donutilo nyní. My jsme to například řešili v táborské zoologické zahradě u jezírka ve vodním světě, kde žijí vodní ptáci. Kvůli suchu totiž jezírko přirozeně napájené z přírodního zdroje začalo přicházet o vodu. Proto jsme do něj svedli dešťovou vodu ze střech všech budov v areálu tak, abychom zásobování vodou pomohli. Bez tohoto systému hrozilo, že by jezírko vyschlo a chovaní ptáci by přišli o své přirozené prostředí.
Tento nápad proto považuji za rozumný a prospěšný. Ostatně v Praze tato povinnost pro novostavby platí už několik let, zavedly ji Pražské stavební předpisy. Každá velká novostavba musí vyřešit, jak zajistit vsakování či retenci dešťové vody. Pouze ve výjimečných a jasně doložených případech, kdy takovéto nakládání s dešťovou vodou není možné, umožňují předpisy odvod dešťové vody do dešťové kanalizace.
Náklady na vsakovací systém nejsou příliš veliké, do ceny bytů se proto promítnou jen minimálně. Naopak noví majitelé bytů budou mít dobrý pocit, že alespoň takto pasivně pomáhají české krajině. Ta totiž každou kapku vody potřebuje jako sůl.
 
 
Rndr. Evžen Korec, csc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. S.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022

Bubliny, sazby. Fixujte, inflační doba je nejistá!

Pohledem víceguvernérky ČNB je vše jasné: „ČNB vždy upozorňovala, že sazby nemůžou zůstat pořád tak extrémně nízké“. A situace, kdy sazba na hypotéce byla 1,69 procenta není normální. Jediná jistota hypotečního dlužníka je fixace. Třeba pětiletá, zamknout si na pět let splátky hypotečního úvěru neuškodí.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 08. 2022

Komentář: O čtvrtinu dražší byty

Ani rychlé zvyšování úrokových sazeb růst cen bytů v letošním roce zatím nezbrzdilo. Podle v pátek zveřejněných údajů Eurostatu v ČR opět zdražovaly nejrychlejším tempem v celé EU. Meziročně stouply o téměř 25 %. Už dlouho se přitom mluví o cenové bublině českého nemovitostního trhu. Sama ČNB pravidelně hovoří o výrazném nadhodnocení realit. Tvrdá čísla ale zatím nenaznačují, že […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.