EUR 25.235

USD 23.713

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.713

18. 07. 2017

0 komentářů

Praha jako rozvíjející se město výškové budovy potřebuje

 

Výškových budov je v v Praze relativně málo. U výškových staveb, tedy u těch, které nejsou plánovány v rámci nějakého ideologického konceptu, se dá říci, že je město v určitou chvíli svého vývoje začne potřebovat. A to se podle mého názoru s Prahou děje právě v této době.

Loading 


Města, jenž dorostou do určité velikosti, začínají pohlcovat příliš okolního prostoru. Začínají mít problém s dopravou a neúnosnými dojezdovými vzdálenostmi a generují tak poptávku po výškových budovách v centrální oblasti města. Je dobré si uvědomit, že do jedné výškové budovy můžete vměstnat několik satelitních městeček. Nezaberete tak další příměstskou plochu na bydlení, odkud by pravděpodobně každý den dojížděli lidé za prací do města.
S narušením panoramatu a podmínkami UNESCO je to trochu složitější. Obecně spíše platí, že je lepší výškové budovy shlukovat do skupin aby v panoramatu vytvořili jednotnou hmotu, než je nechat potulovat se po horizontu jako vykotlané zuby. Památková péče je nutná, měla by ale spíše generovat diskuzi a zodpovědnější přístup k městu, než zákaz porušení horizontu.
Jak jsem uvedl začátku, živá a rozvíjející se města v jednu chvíli svého rozvoje začnou generovat potřebu výškových budov. Dá se říci, že města v jednu chvíli začnou potřebovat vysoké budovy, které řeší vzrůstající potřeby a koncentraci obyvatel na omezeném prostoru. Například do takového Burdž Chaífa – největšího mrakodrapu na světě byste dokázali vtěsnat menší město. Ideové projekty, které místo měst stavěly mrakodrapy a celý okolní prostor byl ponechán pro louky a lesy, tu již v minulosti byly, nicméně to nikdy nefungovalo. Stejně tak jak města v určité chvíli potřebují výškové budovy, tak výškové budovy okolo sebe potřebují dostatečně velké město, které je obklopuje.
Doby, kdy mnohapatrová budova znamenala obdélník ze skla a oceli, jsou již pryč. Dnes díky novým technologiím a postupům v projektování jsou budovy daleko rozmanitější a dají se lépe přizpůsobit potřebám nájemců. Můžete jednotlivé funkce v objektu kombinovat a tak docílit lepší energetické efektivity.
Štěpán Toman
Architekt, TING Architects

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *