EUR 23.830

USD 22.271

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.830

USD 22.271

18. 07. 2017

0 komentářů

Praha jako rozvíjející se město výškové budovy potřebuje

 

Výškových budov je v v Praze relativně málo. U výškových staveb, tedy u těch, které nejsou plánovány v rámci nějakého ideologického konceptu, se dá říci, že je město v určitou chvíli svého vývoje začne potřebovat. A to se podle mého názoru s Prahou děje právě v této době. 


Města, jenž dorostou do určité velikosti, začínají pohlcovat příliš okolního prostoru. Začínají mít problém s dopravou a neúnosnými dojezdovými vzdálenostmi a generují tak poptávku po výškových budovách v centrální oblasti města. Je dobré si uvědomit, že do jedné výškové budovy můžete vměstnat několik satelitních městeček. Nezaberete tak další příměstskou plochu na bydlení, odkud by pravděpodobně každý den dojížděli lidé za prací do města.
S narušením panoramatu a podmínkami UNESCO je to trochu složitější. Obecně spíše platí, že je lepší výškové budovy shlukovat do skupin aby v panoramatu vytvořili jednotnou hmotu, než je nechat potulovat se po horizontu jako vykotlané zuby. Památková péče je nutná, měla by ale spíše generovat diskuzi a zodpovědnější přístup k městu, než zákaz porušení horizontu.
Jak jsem uvedl začátku, živá a rozvíjející se města v jednu chvíli svého rozvoje začnou generovat potřebu výškových budov. Dá se říci, že města v jednu chvíli začnou potřebovat vysoké budovy, které řeší vzrůstající potřeby a koncentraci obyvatel na omezeném prostoru. Například do takového Burdž Chaífa – největšího mrakodrapu na světě byste dokázali vtěsnat menší město. Ideové projekty, které místo měst stavěly mrakodrapy a celý okolní prostor byl ponechán pro louky a lesy, tu již v minulosti byly, nicméně to nikdy nefungovalo. Stejně tak jak města v určité chvíli potřebují výškové budovy, tak výškové budovy okolo sebe potřebují dostatečně velké město, které je obklopuje.
Doby, kdy mnohapatrová budova znamenala obdélník ze skla a oceli, jsou již pryč. Dnes díky novým technologiím a postupům v projektování jsou budovy daleko rozmanitější a dají se lépe přizpůsobit potřebám nájemců. Můžete jednotlivé funkce v objektu kombinovat a tak docílit lepší energetické efektivity.
Štěpán Toman
Architekt, TING Architects

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Ceny klesají u domů výrazněji než u bytů

Realitní trh pokračuje ve fázi poklesu. Jeho tempo se oproti začátku podzimu minulého roku zpomalilo, i tak se však ceny nemovitostí vracejí v čase. To, co domy a byty na hodnotě získaly v minulém roce, je nyní pryč. Nadále se propadají především ceny starších nemovitostí v nepříliš atraktivních lokalitách, zásadní roli hraje kromě dopravní dostupnosti také technický stav […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 01. 2023

Bytový trh se pomalu vrací k normálu

Současným zpomalením prodejů nových bytů se trh postupně vrací k normálnímu fungování. Enormní zájem o bydlení v hlavním městě, výhodné úrokové sazby a přebytek úspor v domácnostech. Kombinace těchto faktorů vedla v uplynulých dvou letech v hlavním městě k tomu, že se většina rezidenčních projektů prodala ještě před dokončením. To už neplatí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 01. 2023

Splátky hypoték by za dva roky mohly být levnější než nájem

Bankovní rada ČNB na svém středečním zasedání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny. Pro hypoteční trh by to vzhledem k pravděpodobnému vrcholu inflace, která letos pustošila českou ekonomiku, mohlo znamenat období stability úrokových sazeb, a nyní už s výhledem na jejich postupné snižování.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *