EUR 24.355

USD 22.616

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.355

USD 22.616

09. 03. 2023

0 komentářů

Pražský rezidenční trh v roce 2022 dle JLL: Prodalo se nejméně bytů za posledních 10 let. Rezidenční trh dále zpomaluje, ale ceny novostaveb neklesají.

 

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla spuštěna výstavba 1 670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Na druhé straně bylo v minulém pololetí dokončeno nejvíce bytů za posledních 5 let (4 020), což představuje nárůst o 112% oproti předchozímu roku. Ovšem v důsledku vysokých úrokových sazeb, zpřísnění podmínek pro získávání hypotečných úvěrů a klesající kupní síle obyvatelstva došlo k ještě razantnějšímu poklesu prodejů než v prvním pololetí. Ve druhém pololetí se prodalo pouze 1 100 bytů, což představuje vůbec nejhorší výsledek za posledních 10 let.

Loading 

Pokles prodejů již třetí pololetí v řadě

Ochlazování poptávky je patrné již třetí pololetí za sebou. Zatímco před dvěma lety, kdy poptávka kulminovala, počet prodaných bytů v druhém pololetí přesáhl 3 500 bytů, letos se tolik bytů neprodalo za celý rok. V celoročních statistikách tak uplynulý rok s 3 000 prodanými byty byl druhý nejslabší za dobu sledování statistik rezidenčního trhu v JLL, t.j. od roku 2012. 

Ceny novostaveb odolávají

Průměrná prodejní cena bytů v nabídce během 2. pololetí 2022 vzrostla na 128 800 Kč za m² (bez DPH), což představuje mírný nárust oproti předchozímu pololetí. Utlumená prodejní aktivita na realitním trhu se tak u novostaveb v Praze nepropsala do snižování cen. Naopak došlo k dalšímu cenovému posunu, kdy z nabídky postupně mizí levnější byty, které jsou vytlačovány dražšími.

U nově zahájených projektů tvořily největší podíl byty v cenovém rozpětí od 100 000 Kč do 119 999 Kč za m² (43 %). Výrazně se ale navýšil podíl bytů v cenové kategorii od 140 000 Kč do 159 999 Kč za m² (17 %), které ještě v roce 2021 představovaly pouze 3 % nabídky. Také byty v nejvyšším segmentu (nad 160 000 Kč za m²) zvýšily meziročně svůj podíl z 1 % na 6 %.

REKLAMA

„Snižování cen, které zaznamenává sekundární trh, se zatím na trhu novostaveb neprojevilo. Pokračují sice slevové akce, nabídka garantovaných hypoték, upravené splátkové kalendáře nebo bonusy na vybavení, k faktickému snižování cen ale až na pár výjimek nedošlo. Mimo jiné tomu brání vysoké stavební náklady a drahé financování. Ceny nyní tedy již nerostou takovým tempem, jako jsme byli svědky v roce 2021, kdy meziroční nárůst představoval více než 30%. Za celý rok 2022 se průměrná cena zvýšila o necelých 5 %. Ochlazování poptávky se tedy promítlo spíše do jakési cenové korekce, i když zdražování u nově zaváděných projektů pokračuje“ okomentovala situaci Blanka Vačkova, ředitelka oddělení průzkumu trhu v JLL.

Nejvíce se staví ve Vysočanech

Praha 9 tradičně vede v počtu bytů ve výstavbě a to zejména díky masivní výstavbě ve Vysočanech, kde se momentálně staví více než 1 400 bytů v 8 rezidenčních projektech. A další byty čekají na spuštění výstavby v tomto roce.

„Dobré dopravní spojení metrem, poloha v širším centru a dostupné pozemky na výstavbu díky velkému množství brownfieldu dělají z Vysočan jednu z největších rozvojových lokalit Prahy a při srovnání cen v jiných městských částech také jednu z relativně nejdostupnějších,“ dodala Blanka Vačkova, ředitelka oddělení průzkumu trhu v JLL.

Z celkového objemu 12 400 bytů se nyní v Praze 9 staví celá čtvrtina. Čilá stavební aktivita panuje také v Praze 5 s 2 800 byty ve výstavbě a v Praze 4 s 2 400 byty. I když proti prvnímu pololetí 2022 se nyní staví přibližně o 2 000 bytů méně, stavební aktivita v Praze zůstává nadále vysoká. Ve srovnání se stejným období před Covidem je nyní ve výstavbě zhruba o 3 700 bytů více.

„Vnímáme, že z důvodu nejistoty na trhu dochází u nových projektů k odkladu výstavby. Už čísla z druhého pololetí naznačují, že máme méně zahájených bytů a také počty bytů, které jdou do prodeje. Očekáváme, že pokud nedojde k obratu na trhu hypoték, počet bytů ve výstavbě bude v následujícím období významně klesat“, doplnila Blanka Vačkova, ředitelka oddělení průzkumu trhu v JLL.

Na trhu je více bytů

Nových bytů v nabídce přibylo a na konci roku 2022 se jejich počet vyšplhal na 4 820, což představuje meziroční nárust o 51 %. Nejoblíbenějším typem bytu k prodeji zůstává i nadále 2+kk. Tato dispozice představovala 43 % všech prodaných bytů, zatímco třípokojové byty (3+kk) si zakoupilo pouze 20 % zájemců. Druhou nejprodávanější kategorií byly nejmenší byty, tedy 1+kk, jejichž podíl ovšem pololetně klesl z 27 % na 22 % z celkových prodejů. Očekáváme, že vlivem klesající poptávky a zpomalením hypotečního trhu se bude nabídka volných bytů na trhu nadále zvyšovat.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.02 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%
Historie vývoje


Související články

Komerční nájemní bydlení poroste

Potenciál komerčního nájemního bydlení stále roste. Ukazuje to nejen vývoj cen bytů ke koupi a nájmu, ale také zkušenosti zahraničních odborníků, kteří vystoupili na konferenci společností BTR Consulting „Nájemní bydlení – zkušenosti ze zahraničí“.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 12. 2023

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *