EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

24. 09. 2018

0 komentářů

Subjekty:
Gepard Finance

Přísnější pravidla pro žadatele o hypotéku již od října. Co se změní a proč?

 

Česká národní banka od října opět zpřísňuje doporučená pravidla pro získání hypotéky. Po zásadní změně z roku 2016, která regulovala možnost získání takzvaných stoprocentních hypoték, se nyní začnou uplatňovat limity pro poměrové ukazatele příjmů a zadlužení. Nově se nastavuje limit pro celkové zadlužení, a to ve výši devítinásobku čistého ročního příjmu, a dále limit pro maximální objem splátek, takže součet splátek všech závazků nebude moci překročit 45 % čistých příjmů.

Loading



 


Novými pravidly reaguje Česká národní banka (ČNB) především na velmi vysoké ceny nemovitostí, které dle jejích dohadů na konci roku 2017 překračovaly svou standardní hodnotu o 14 %. Tím se samozřejmě zvedají i výše hypotečních úvěrů a také rizika pro finanční stabilitu domácností i finančních institucí. Jakmile skončí dobré časy, mohla by se kvůli růstu úrokových sazeb nebo nezaměstnanosti dostat nemalá část domácností do problémů se splácením úvěrů. V současnosti nicméně klientům bank, kterým končí fixace, nehrozí dramatický růst splátek.
„Oproti nejnižším sazbám jsme dnes asi o jeden procentní bod výše a na konci roku by sazby mohly vystoupat ke 3 %. Nárůst splátky 2milionové hypotéky s 30letou splatností při růstu sazby z 1,79 % na 2,89 % činí asi tisíc korun,“ komentuje situaci David Eim, místopředseda společnosti Gepard Finance.
ČNB začala zpřísňovat poskytování hypoték již v roce 2016, kdy znemožnila poskytování 100% hypoték. Postupně se maximální poměr mezi zástavní hodnotou nemovitosti a výší úvěru (LTV) snížil na současných 90 %, přičemž podíl hypoték v pásmu LTV mezi 80 a 90 % by neměl překročit 15 % objemu všech poskytnutých hypotečních úvěrů. Od prvního října budou banky při poskytování hypoték muset zohlednit další doporučení týkající se poměrových ukazatelů příjmů a zadlužení, takzvaných DTI a DSTI.
Co je to DTI (Debt To Income)?
Jedná se o poměr sumy dluhů k výši ročních příjmů. Podle nového doporučení ČNB by DTI nemělo překročit hodnotu 9, což znamená, že žadatel o hypotéku by neměl dlužit více než devítinásobek svého čistého ročního příjmu. S příjmem 25 tisíc měsíčně tak bude možné získat hypotéku ve výši až 2,7 milionu, ale jen v případě, že nemáte jiné dluhy.
Co je to DSTI (Debt Service To Income)?
Jedná se o poměr celkového součtu všech splátek úvěrů vůči úhrnu příjmů žadatele. DSTI podle nového doporučení nesmí přesáhnout 45 %. Při příjmu 25 tisíc korun měsíčně je tak možné splácet maximálně 11 250 korun a do této sumy se musejí vejít veškeré další případné splátky jiných úvěrů.
Kolik žadatelů o hypotéku nová doporučení zasáhnou, se zatím neví. Pravděpodobně ale vyřadí mnoho zájemců zavázaných krátkodobými spotřebitelskými úvěry či kontokorentem.
„Nové limity DTI a DSTI mohou být značně omezující pro samožadatele nebo žadatele již zadlužené. Pro rodiny s více dětmi se ale nejedná o významné omezení jednoduše z toho důvodu, že rodina je již limitována vlastními náklady domácnosti. Významnější dopad na dostupnost hypoték nicméně má již déle trvající restrikce LTV,“ dodává David Eim s tím, že nové omezení nutně neznamená, že bude vlastní bydlení nedostupné. Lidé se často budou muset zajímat o cenově dostupnější nemovitosti nebo třeba méně atraktivní lokality pro bydlení. Doporučení ČNB ovšem stále připouští možnost specifických případů, kdy se mohou limity překročit, stejně jako u LTV. V případě DTI a DSTI by to ale nemělo být více než u 5 % vydaných úvěrů.
Nová pravidla budou platná od 1. října 2018 a jedná se o doporučení, které vlastně není pro banky závazné. „I když se jedná ‚pouze‘ o doporučení, budou se jimi banky zcela jistě řídit. Banky zavádějí omezení do svých kalkulací průběžně. Některé již začaly nové limity DTI a DSTI uplatňovat, jiné čekají na co nejzazší termín,“ uzavírá David Eim.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *