EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

23. 04. 2020

Pro informace o zástavbě či sítích na úřad? Profesionální mapové aplikace jsou pro občany online 24 hodin denně

 

Pro informace o pozemcích či inženýrských sítích chodí občané často přímo na obecní úřady. V době digitalizace správy majetku obce přitom mohou lidé, ale i úředníci, ušetřit spoustu času a práce díky profesionálním mapovým aplikacím, které umožní mít všechna tato data přehledně online. Propojení s mobilní aplikací pak usnadní například i hlášení závad veřejného osvětlení či poškození obecního mobiliáře. Na rozdíl od úřadu mají tyto systémy otevřeno 24 hodin denně 7 dní v týdnu. 

Webové mapové aplikace umožňují obcím a městům jednoduše pracovat s nepřeberným množstvím geografických dat. Základem jsou aktuální ortofotomapy daného území v kombinaci s pravidelně aktualizovanou databází katastru nemovitostí. Od běžných mapových aplikací, které jsou na internetu dostupné, se tyto systémy liší právě množstvím různých dat, s nimiž v nich lze pracovat.
„Co z takové aplikace dělá výborného pomocníka v hospodaření obce, je propojení s pasportem majetku. Na jednom místě tak najdete nejen data z katastru, ale též informace o inženýrských sítích, veřejném osvětlení, dopravním značení, parkovacích místech, zeleni i mobiliáři,“ komentuje Vladimír Plšek, manažer vývoje ze společnosti TopGis, která se na sběr a zpracování dat pro pasportizaci specializuje a provozuje aplikaci GisOnline.cz pro města a obce.
Úředníci si díky takovému systému snadno připraví podklady pro porady a jednání, stejně jako pro žádosti o dotace. Lépe se jim také plánuje údržba. Pasportizace nám umožní efektivně plánovat například údržbu zeleně v obci. Můžeme se zaměřit na opravy místních komunikací či rozšíření parkovacích míst, kterých je pořád nedostatek. Velkou výhodu vidíme rovněž v tom, že tento systém umožňuje komunikaci přes mobilní aplikaci, s jejíž pomocí mohou občané upozornit například na nefunkční osvětlení nebo poškozený mobiliář a podobně,“ říká Pavel Houšť, starosta obce Hodonice.
K datům se dostanou 24 hodin denně, pracují s nimi intuitivně
Velkou devizou pro všechny uživatele je to, že data jsou online přístupná 24 hodin denně. „Pokud má obec v aplikaci GisOnline.cz všechny důležité informace, občané nemusejí při jejich zjišťování řešit otevírací dobu úřadů ani to, zda je víkend, nebo všední den. I v současné době, kdy jede řada úřadů v omezeném provozu, se totiž lze bez jakýchkoliv problémů na katastrální mapu, územní plán či vedení inženýrských sítí podívat online,“ vysvětluje Vladimír Plšek.
Práce s webovou mapovou aplikací je navíc pro všechny velmi intuitivní. Jako příklad lze uvést právě jihomoravské Hodonice, které mají v aplikaci dostupné obrovské množství informací. Občan si tak pomocí filtrů může jednoduše zobrazit kupříkladu to, kudy v obci vede kanalizace, elektrické vedení nebo plyn či které parcely nabízí obec k pronájmu.
Bez nutnosti vyjít z domu může díky mapovým aplikacím probíhat také měření. Vzdálenost lze měřit na leteckých snímcích, v případě nasnímání obce mobilním mapováním pak i v těch panoramatických. Snadno je tak možné zjistit, kolik metrů od hranice pozemku leží inženýrské sítě, nebo si změřit rozměry pozemku, který si lidé chtějí od obce pronajmout.
Územní plány i připomínky k nim online
Na jednom místě občan najde i územní plány a regulativy pro využití ploch, a to včetně limitů území, jako jsou koridory pro budoucí komunikace. Pokud hledá parcelu pro stavbu rodinného domku, může si předem její specifika ověřit, aby si nekoupil například pozemek na samotě u lesa a za deset let mu kolem něj nepostavili obchvat obce.
„GisOnline.cz se velmi osvědčil i při projednávání nového územního plánu obce. Občané mají díky aplikaci možnost aktivně se vyjádřit k jeho připravované podobě, aniž by museli chodit na úřad. Stačí jim k tomu využít nástrojů pro vkládání poznámek, které se okamžitě dostanou jak k zástupcům obce, tak k projektantovi, který mnohdy sídlí daleko od obce, ale takto má názory občanů k dispozici okamžitě. O vložení nových poznámek projektanta informuje automaticky odesílaný e-mail, s podrobnostmi komentáře a odkazem do mapové aplikace, která se mu otevře přímo v místě vložení komentáře,“ dodává Vladimír Plšek.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Stavební spoření: mýtus nebo fakt

Mýtus nebo fakt aneb Vyznáte se ve stavebku?

Stavební spoření zná skoro každý. Nepotřebuje na to mít rozsáhlé investiční portfolio a zkušeného finančního poradce. Ačkoliv se dá stavební spoření u nás uzavřít již od roku 1993, stále ho obestírají zažité mýty. Podíváme se alespoň na některé z nich.

Text: Monika Lukešová

06. 11. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.