Neděle 16. prosince. Svátek má Albína.

Prodej a koupě nemovitostí

04.06.2012 03:06 Tisková zpráva:

Každý z uvedených způsobů má svá pozitiva a negativa. U realitního prodeje je nemovitost nabízena inzeráty na realitních portálech a v časopisech. Často se stává, že nalezení vhodného kupce může trvat několik měsíců a mnohdy znamená i snížení ceny. Během této doby je třeba platit poplatky, které se vážou k nemovitosti a nelze opomenout ani zub času, který se prodlužování prodeje projeví.

Veřejné dražby se hodí spíše pro koupi než pro prodej. Jedná se totiž většinou o vynucený prodej, který iniciuje buď věřitel nebo insolvenční správce. Pro koupi nemovitosti ve veřejné dražbě hovoří zajímavá cena, která se pohybuje desítky procent pod reálnou tržní cenou. Výhodou je zde způsob převodu nemovitosti. Novým majitelem se člověk stává okamžikem příklepu a záznamem v katastru nemovitostí, kdy dojde k výmazu všech pohledávek.

Další zajímavou alternativou jsou aukce nemovitostí. Tento způsob je na rozdíl od dražeb, se kterými jsou aukce často zaměňovány, naprosto dobrovolný. Výhodou této možnosti je rychlost. Po inzerování nemovitosti na všech úrovních je vypsán den aukce, kdy zájemci o koupi licitují o ceně. Nejvyšší nabídka, která odpovídá maximální tržní ceně, pak získá nemovitost. Pokud však není prodávající s cenou spokojen, nemusí k transakci dojít, případně si může vzít čas na rozmyšlenou. Navíc je možné, aby celá aukce proběhla v režimu on-line. Pokud je prodávající s cenou spokojen, dojde k podpisu kupní smlouvy. Převod na katastru nemovitostí probíhá klasickým vkladem.

„Veřejné dražby se staly nedílnou součástí realitního trhu. Banky využívají nedobrovolné dražby k získání svých pohledávek z nesplácených hypoték. K jejich vzestupu došlo v roce2010 ajejich počet se v minulých letech blížil 800,“ uvedl Radim Hasman, předseda představenstva společnosti Eurodražby.cz. „Co se týče aukcí nemovitostí, ty se teprve začínají na českém trhu etablovat. Lidé si zvykli nakupovat v aukci různé věci, tak proč ne nemovitosti. Osobní prohlídka nemovitosti je u tak velké investice samozřejmostí. Domnívám se, že aukce mohou mít pozitivní vliv na zdejší trh. Jsou rychlé, transparentní a prakticky bez starostí.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.