EUR 25.230

USD 23.714

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.230

USD 23.714

14. 08. 2023

0 komentářů

Pronajímat studentům? Počítejte s četnějšími opravami, těšit se však můžete na více peněz z nájmu

 

Do začátku nového semestru na vysokých školách zbývá pár týdnů a na inzertních portálech i sociálních sítích se tak začínají kupit poptávky po studentském bydlení. Máte volný byt k pronájmu a přemýšlíte, jestli se vám vyplatí pronajímat právě studentům? Jak se liší od klasického dlouhodobého pronájmu a co od něj očekávat?

Loading 

Pobyt na kolejích sice patří mezi zajímavé životní zkušenosti, řada studentů však stále volí bydlení v pronajatém bytě, který skýtá více pohodlí, soukromí, a hlavně pro něj neplatí nejrůznější pravidla, jak tomu je v případě pokojů na kolejích. Cenově jsou obě možnosti již v řadě univerzitních měst téměř vyrovnané, leckde navíc nabídka míst na kolejích pokulhává před poptávkou.

Hlavní výhoda? Více peněz z nájmu

Majitelům bytů v městech jako Praha, Brno, Olomouc či Ostrava a dalších se tak nabízí možnost pronajímat právě studentům. Vhodná je tato možnost zejména pro majitele větších bytů v centrech měst. Takové totiž mají větší šanci uspět spíše u studentů než u rodin s dětmi, kterým by mohl vadit hluk a obavy, že nemohou pustit děti samotné ven. „Nejvyšší poptávku ze strany studentů tradičně pozorujeme u bytů 2+1 a 3+1. Žádané bývají byty s neprůchozími pokoji, v blízkosti fakult a s dobrou dopravní dostupností. Další výhodou jsou pak prostorné pokoje, do nichž se vejde více studentů,“ popisuje Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz, která poskytuje službu Ideální nájemce pro pronajímatele bytů a aktuálně se stará o více než 2 500 bytů napříč Českou republikou.

Co se financí týče, hlavní výhodou pronájmu studentům je fakt, že lze nemovitost pronajmout za více peněz, než kdyby v ní bydlela například rodina či pár. Platí to zejména u dispozičně větších bytů (alespoň 2+1), kde může mít více osob vlastní pokoj, a u bytů s prostornými pokoji, do nichž se vejde dva a více studentů. Například v Brně se pohybuje cena za lůžko u studentského bytu po odečtení energií od 4 250 do 5 000 korun. U bytu dispozice 3+1 při počtu 2 lůžek na pokoji tak může majiteli plynout nájem 25 500 až 30 000 korun. Byt 3+1 se přitom v Brně pronajímá aktuálně průměrně za 18 500 korun. Studentům navíc bydlení minimálně z větší části hradí rodiče, takže se není potřeba obávat, že vašim nájemcům nezbude na nájem. I mezi studenty samozřejmě můžete narazit na neplatiče, většinou však bude stačit urgence, aby se dlužná částka dostala na váš účet.

U smluv vždy pečlivě

REKLAMA

Při uzavírání nájemní smlouvy se studenty se nabízí dvě řešení: podepsat smlouvu s každým nájemníkem zvlášť, anebo pouze s jedním z nich a ten se postará o placení nájemného a obsazení bytu. U jednotlivých smluv budete mít lepší přehled o tom, kdo ve vašem bytě bydlí, budete ale muset hlídat více plateb a vše kolem bytu řešit s více lidmi. Každopádně se ujistěte, že nájemníci jsou seznámeni s tříměsíční výpovědní lhůtou a domluvte se s nimi, kdo bude hledat náhradníky. „Smlouvám samozřejmě i v případě pronájmu studentům věnujte důkladnou pozornost. Pokud pro její sestavení nevyužijete služeb právníka a raději použijete vzory z internetu, dbejte na to, aby byly z důvěryhodného zdroje a aktuální,“ radí Michal Hrbatý a dodává, že na webu služby Ideální nájemce lze stáhnout vzory nájemních smluv sestavené týmem zkušených právníků, každoročně aktualizované a obsahující i inflační doložku.

Na nábytku můžete ušetřit, spotřebiče raději volte kvalitní

Častou otázkou majitelů nemovitostí bývá, zda byt pro studenty nabízet s vybavením nebo bez. Obvykle není problém najít zájemce o jednu i druhou variantu, určitě ale myslete na zařízení koupelny a kuchyně. Minimálně velké spotřebiče jako lednice a trouba jsou standard, který studenti očekávají, dobrou volbou je i pračka. Pokud ji totiž nepořídíte, vaši nájemníci s největší pravděpodobností zvolí spotřebič horší kvality. A u takového je vytopený byt či vyplavení sousedé otázkou času, což znamená starosti nejen pro nájemníky, ale i majitele.

Pokud zvolíte variantu předem vybaveného bytu, je v případě studentů mnohdy potřeba počítat s větším opotřebením nábytku, a tedy i častějšími opravami a renovacemi. Na druhou stranu není potřeba investovat do prémiového či luxusního vybavení, studentské nároky jsou skromnější. Bohatě postačí nábytek za rozumné peníze z IKEA. I u levnějšího vybavení však stále platí, že předávací protokol včetně seznamu vybavení a fotodokumentace je nezbytnou přílohou smlouvy.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *