EUR 23.725

USD 21.694

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.725

USD 21.694

05. 05. 2022

0 komentářů

Průzkum: 4 z 10 Čechů se díky stavebnímu spoření pouští do rekonstrukce a vylepšování obydlí. Většinou svépomocí

 

Přes tři čtvrtiny Čechů si založilo stavební spoření, s cílem investovat do vlastní nemovitosti. Během posledních dvou let utratilo 60 % z nás za úpravy a vybavení domova částku do 50 tisíc korun. Jak ukazují data z průzkumu pro ČSOB Stavební spořitelnu, i větší vylepšení zvládne 57 % domácnosti obstarat bez pomoci profesionálů. Podle vlastních odpovědí tak Češi stále zůstávají národem kutilů. 

Stavba, koupě či rekonstrukce nemovitosti jsou nákladnou aktivitou, kvůli níž si 77 % lidí založilo stavební spoření. Přitom 37 % spořících si s jeho pomocí plánuje pořídit vlastní nemovitost a 40 % se díky němu chystá na rekonstrukci stávajícího majetku.

„Investice do vylepšení vlastního bydlení je dlouhodobě nejčastějším důvodem, proč si lidé zakládají stavební spoření. Pro své úspory hledají stabilní a bezpečné prostředí, kde své peníze navíc ještě zhodnotí. S garantovanou podporou státu ve výši 2 000 korun ročně a širokými možnostmi využití naspořené částky je tak stavební spoření spolehlivou volbou při plánování budoucí renovace,“ říká Vlastimil Nigrin, člen představenstva ČSOB Stavební spořitelny.

Stavební spoření je ideální pro všechny typy rekonstrukcí bez ohledu na jejich velikost. Ať už naspořené finance po šesti letech vyberete a využijete podle svého, anebo se v případě větší rekonstrukce rozhodnete uzavřít úvěr ze stavebního spoření. Díky němu dosáhnete na lepší podmínky financování, než nabízejí standardní spotřebitelské úvěry.

Bydlení si zkrášlujeme alespoň jednou za pět let

Vybavení svého obydlí v menším měřítku modernizujeme minimálně jednou za pět let. Drobné spotřebiče (např. rychlovarná konvice, žehlička, mixér) kupuje skoro třetina lidí nejméně jedenkrát za rok a každé tři roky je pořizují v průměru 4 z 10 Čechů. Doplňky do bytu nebo domu kupují dvě třetiny z nás v průběhu roku, přičemž 40 % žen je dokonce nakupuje přinejmenším každý půlrok.

REKLAMA

Vylepšování domova se dotýká rovněž koupě nové elektroniky (např. televize, přehrávače, počítače), inovace a nejnovější technologické vychytávky jsou pro Čechy velkým lákadlem. Tři čtvrtiny z nich do novinek investují v průměru každé 3 až 10 let a 19 % respondentů dokonce rok co rok.

V delším pětiletém horizontu si dvě třetiny Čechů pořizují nový nábytek, polovina se pak pouští do výměny koberců. Najde se ale i 12 % takových, pro které je nákup koberce záležitostí, jež podstoupí jen jednou za život. Jednou za deset let si pak nejčastěji vybíráme novou sedací soustavu, kupujeme novou matraci či velké spotřebiče, jako jsou pračka nebo lednice.

Kutilové každým coulem

Do malování pokojů se alespoň jednou za tři roky pouští 49 % Čechů, pětina dotázaných pak maluje po deseti nebo i více letech. Jednou za 10 let či méně často provádíme také vylepšení, které mají trvalý charakter. Kuchyňskou linku renovuje přes 80 % respondentů převážně co 10 let. Desetina respondentů ji vyměňuje každé tři roky nebo častěji.

I s většími úpravami si 57 % domácností poradí svépomocí, jsme totiž národem všeumělů. Třetina domácností zvládne sama obstarat veškerá vylepšení, maximálně s pomocí kamarádů či známých. Při řadě oprav a modernizací se obejdeme bez odborníků, sami zvládneme například položit novou podlahu či obklady. 9 % z nás si naopak i na drobnější úpravy raději najímá řemeslníky.

REKLAMA

Vylepšování domova platíme převážně z vlastních úspor

V uplynulých dvou letech 60 % dotazovaných utratilo za úpravy a vybavení domácnosti částku do 50 000 Kč. Pětina dokonce investovala přes 100 000 Kč. Více než tři čtvrtiny lidí financovali vylepšování svého bytu či domu pomocí vlastních úspor uložených na běžném a spořicím účtu či v hotovosti. Desetina domácností na tyto investice využila úvěr v bance.

„Ti, kteří vnímají, že nastal čas na rekonstrukci, by se měli snažit také o zodpovědnější přístup k životnímu prostředí. Úsporné bydlení se totiž dlouhodobě vyplácí, lidé žijící v šetrných domech a bytech ročně ušetří i desetitisíce na nákladech za elektřinu, vodu či plyn,“ říká Vlastimil Nigrin a dodává: „Jestliže při pořizování nemovitosti nebo modernizaci bydlení domácnost jednorázově zainvestuje do energeticky šetrnějšího řešení, v kombinaci s dotacemi a dalšími finančními stimuly se tato investice díky nižším nákladům za energie navrátí v řádu jednotek let.“

ČSOB jako jediná banka na trhu poskytuje slevy a zvýhodněné úroky u úvěrů na energeticky šetrnější bydlení. Meziúvěr na úsporné bydlení od ČSOB Stavební spořitelny zájemcům o investici do bydlení dokáže nabídnout výhodnější úrokovou sazbu. Meziúvěr je možné využít na financování a rekonstrukce bydlení, které splňují parametry pro zařazení do energetické třídy A nebo B. Tato úroveň je však již dnes běžná pro všechny novostavby a s volbou správné rekonstrukce je na dosah i pro starší budovy.

Průzkum byl v únoru 2022 realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na vzorku 1050 respondentů.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Za rok se objem poskytnutých hypoték snížil o 82 %

Propad hypoteční aktivity nebere konce. Banky a stavební spořitelny poskytly v září domácnostem hypotéky v celkovém objemu 7,16 miliardy Kč, což je o 2,9 miliardy Kč méně než v srpnu. Hypoteční trh tak dále slábne, což je patrné i z meziroční dynamiky. Objemy jsou menší o 82 %. Vyplývá to za aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 10. 2022

Stavební spoření? Na šest let výhodné pro každého

Stavební spoření se státním příspěvkem je stále oblíbený spořicí produkt. A není divu. Od svého vzniku prokázalo vysokou míru bezpečí. A pro klienty obávající se tržního rizika přináší vyšší výnos, než jakého mohou dosáhnout kdekoliv jinde. Pro koho je stavební spoření výhodné?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *