EUR 24.380

USD 23.706

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.380

USD 23.706

17. 12. 2020

0 komentářů

Subjekty:
CENTRAL GROUP

Průzkum: 81 procent lidí chce, aby se v Praze stavělo více nových bytů a více investovalo do dopravních staveb

 

Hlavní město potřebuje více nových bytů a větší investice do dopravní infrastruktury. V exkluzivním průzkumu agentury Ipsos pro největšího českého rezidenčního stavitele Central Group to uvedlo 81 procent Pražanů. Rychle se rozrůstající metropole kvůli pomalému povolování nové výstavby nestíhá pokrývat poptávku po bydlení. Podle posledních čísel ČSÚ hlavnímu městu jen za první tři čtvrtletí i přes všechna omezení letošního roku přibylo 7.187 obyvatel. Za celý rok to může být zhruba 10 tisíc nových lidí. 

Mělo by se v Praze stavět více nových bytů a více investovat do dopravních staveb?

 
Metropole na nárůst počtu obyvatel nestíhá reagovat. Už teď má hlavní město podle statistik ČSÚ 1,3 milionu obyvatel, podle dat mobilních operátorů je to ale až 1,6 milionu. A do budoucna bude dál růst.
„Letos byl přírůstek lidí v metropoli vlivem okolností menší než v předchozích letech. I tak je ale vyšší, než na co je město připraveno. Dlouhodobě Praze přibývá kolem 15 tisíc obyvatel ročně. Za deset let tu tak může být o 150 tisíc lidí více a bytů se nedostává už nyní,“ uvedla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.
Nových bytů se v Praze povoluje dlouhodobě málo. Průměrně jen 3 byty na 1.000 obyvatel. V sousedních zemích se ve srovnání s Českem povoluje výrazně více. Například v Mnichově, Bratislavě nebo Vídni je to dvakrát až třikrát tolik co v Praze.

Počet povolených bytů na 1000 obyvatel ročně

Zdroj: Analýza Central Group na základě údajů statistických úřadů

Za deset let může chybět bydlení pro 250 tisíc lidí
Jak ukázal průzkum Central Group, že by se mělo v českém hlavním městě stavět více bytů, si myslí i většina Pražanů. Celkem 81 procent. Jenže, aby se mohlo více stavět, muselo by se zrychlit povolování nové výstavby.
Při současném tempu město ročně nepovolí ani polovinu potřebných nových bytů. „Pokud se situace brzy nezmění, bude v Praze chybět za 10 let kolem 100 tisíc bytů. Tedy bydlení pro zhruba čtvrt milionu lidí,“ uvedla Tomášková.
Není výjimkou, že projekt, který dnes vstoupí do schvalovacího procesu, dostane šanci spatřit světlo světa za deset i více let. Na to narážejí nejen soukromí investoři, ale všichni, kdo chtějí stavět. V době, kdy ekonomika klesá, by zrychlení práce úřadů a zjednodušení legislativy mělo být prioritou.
Praha má mnoho brownfieldů, kde mohou vznikat celé nové čtvrti
Nejefektivnějším řešením bytové krize je podpora výstavby velkých projektů na brownfieldech, na kterých mohou vzniknout zhruba dvě třetiny všech připravovaných bytů v Praze. Revitalizovat bývalé průmyslové zóny a přeměnit je na obytné je výhodné i pro město, které se díky tomu nemusí rozrůstat dále do okolí, ale staví se tam, kde je již hotová infrastruktura.
Central Group vlastní zhruba 1,5 milionu m² brownfieldů a pozemků určených k výstavbě a připravuje na nich celkem 30.000 nových bytů. „Letos jsme dali do prodeje tři nové projekty a další velké rezidenční projekty s tisíci novými byty máme připravené i na příští rok. Na trhu jsme 26 let a za tu dobu už díky nám nově bydlí přes 40.000 lidí,“ podotkla Tomášková.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Ceny nových bytů se dostaly na vrchol, klesat ale nebudou

Růst cen nových bytů v Praze se ve druhém čtvrtletí zastavil. Nové byty se v průměru prodávaly za 145 783 korun za metr čtvereční. Levnějších bytů se přesto zřejmě v dohledné době nedočkáme.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

28. 07. 2022

Nebude-li ruský plyn, nebude realitní bublina

Hypotéky v Česku prudce zdražují. Podle včera zveřejněných údajů Fincentra Hypoindexu odpovídala průměrná úroková sazba počátkem července 6,24 procenta. Za poslední měsíc tak stoupla o další citelnou 0,53 procenta. Hypotéky jsou nejdražší od počátku milénia. Jsou dražší dokonce i než těsně před globální finanční krizí, jež vrcholila v letech 2008 a 2009. Ta tehdy následně způsobila pokles […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.