EUR 24.345

USD 21.452

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.345

USD 21.452

20. 05. 2019

Průzkum Ušetřeno.cz: Kolik domácnosti stojí nadstandardní teplotní komfort

 

Češi mají doma rádi teplo, což se projevuje i několik týdnů před koncem topné sezóny. Průzkum srovnávacího portálu Ušetřeno.cz potvrdil, že celých 68 % českého národa doma skutečně přetápí často až na 25 °C. Teplo domova Češi udržují i v noci, kdy si v 73 % případů nastavují topení na zhruba 20 °C, což je jinak obvyklá denní teplota ve většině evropských domácností. 


V rámci pohodlí však Češi často zapomínají, že každý stupeň navíc se citelně promítne do rodinného rozpočtu. Snížení nákladů za vytápění se tedy pokoušejí dosáhnout alespoň samoregulačním zařízením na topení. Na druhou stranu pouze 16 % z nich dodržuje pravidlo nevětrat při zapnutém topení. Ušetřit za teplo lze ovšem také lepším zateplením bytu, a především změnou dodavatele energie.
Blíží se konec topné sezóny a s ním i vyúčtování ročních nákladů na vytápění, ze kterého mnoho lidí doslova polije horko. Češi totiž milují teplo domova, ať už bydlí v rekonstruovaném zatepleném domě, v bytě v paneláku nebo ve starším domě bez zateplení. Podle průzkumu, který provedl srovnávací portál Ušetřeno.cz u 542 respondentů napříč republikou, 68 % dotázaných udržuje doma přes den teplotu mezi 21 °C a 25 °C. 30 % oslovených pak preferuje 15 °C až 20 °C, což je také rozmezí, ve kterém většina Čechů v noci spí (73 %). Pouze 16 % „otužilců“ snižuje na noc teplotu na 10 °C až 15 °C. Všeobecně doporučované teploty v topné sezóně jsou přitom 20 °C až 21 °C přes den a 15 °C až
17 °C v noci.
Mít doma pořád teplo je sice příjemné, ale je dobré brát v potaz, že částka za topení představuje
v rodinném rozpočtu dost významnou položku. Například u rodinných domů topících plynem se běžně pohybuje okolo 27 000 korun za jednu sezónu. Nastavení teploty tedy hraje zásadní roli. Každé zvýšení termostatu o 1 °C navýší spotřebu energie o 5 až 6 %, což zhruba odpovídá částce 2 700 Kč navíc,“
říká Markéta Witoszová, specialistka na energetiku z portálu Ušetřeno.cz.
Snížit účet za vytápění se Češi, kteří si doma oproti jiným národům rádi přetápí, obvykle snaží nainstalováním samoregulačního zařízení přímo na topení (více než polovina respondentů). Náklady se snaží držet na uzdě i tím, že v noci nechávají topení zapnuté na minimum, či ho vypínají úplně (čtvrtina respondentů). Málokdo si však hlídá, aby při větrání neměl zbytečně zapnuté topení (jen 16 % dotázaných).
Výrazně ušetřit za teplo lze také změnou dodavatele energie. Z průzkumu vyplynulo, že Češi jsou v tomto ohledu poněkud opatrní, pro změnu se rozhodnou obvykle jednou za pět let (41 % respondentů). Markéta Witoszová uvádí důvody odchodu k jinému dodavateli: „Nejčastěji lidé mění dodavatele plynu nebo elektřiny kvůli zdražení služeb stávajícího dodavatele. Dalším důvodem bývá to, že jim vypršela smlouva a mají chuť zkusit jiného dodavatele s lepšími podmínkami, což se jim ve většině případů také vyplatí.“ Čtvrtina dotázaných pak o změně dodavatele nerozhoduje, nicméně dodává, že důvody ke změně nevidí, neboť je se stávajícím dodavatelem dlouhodobě spokojená.
Snadných způsobů ke snížení spotřeby tepla je celá řada. Základem je naučit se topit méně. Je také vhodné mít v každém pokoji jinou teplotu – v obývacím a dětském pokoji vyšší, v ložnici nižší. Větrat se v zimě doporučuje vždy s vypnutým topením, a to intenzivně dvakrát denně po dobu 10 minut. Velkým nešvarem českých domácností jsou také zavzdušněné radiátory, které navíc ještě bývají zakryté těžkými závěsy. Na vině bývají i špatně utěsněná okna a dveře, pod kterými teplo uniká ven.
Průzkum byl proveden v období 17. 4. – 6. 5. 2019 na vzorku 542 respondentů z celé České republiky.
 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Co dělat, když chybí peníze na splátku hypotéky? Vyplatí se pojištění schopnosti splácet?

Zdroj: Pixabay.com Pro některé lidi nebyl poslední rok procházka růžovou zahradou. Lidé se tak mohli dostat do potíží se splácením hypotéky. Ačkoli podle mnohých průzkumů je půjčka na bydlení to poslední, co lidé přestávají splácet, může se stát, že na splátky v rodinném rozpočtu už nebude dostatek peněz. Co v takovém případě dělat?

Text: Monika Lukešová

27. 05. 2021

Čím je nejlevnější topit

Topná sezóna začala. Kolik stojí zemní plyn, dřevo a uhlí?

Zdražují nemovitosti, jídlo i některé služby. Ceny energií ale zažívají opačný vývoj. Za zemní plyn, dřevo i uhlí byste tak v letošní topné sezóně měli platit stejně a v některých případech dokonce méně než loni. Čím se vyplatí topit?

Text: Jana Poncarová

13. 10. 2020

Vysokým účtům za teplo se dá snadno předejít

Zima je v plném proudu, tak není nad to přijít domů, pustit si topení na plné obrátky a pořádně se zahřát. Jenže za čas vás takové zahřátí může paradoxně pěkně zchladit, a to ve chvíli, kdy vám přijde do schránky účet.

Text: Monika Lukešová

16. 02. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *