EUR 24.380

USD 23.706

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.380

USD 23.706

Text: Monika Lukešová

16. 02. 2018

2 komentáře

Vysokým účtům za teplo se dá snadno předejít

 

Zima je v plném proudu, tak není nad to přijít domů, pustit si topení na plné obrátky a pořádně se zahřát. Jenže za čas vás takové zahřátí může paradoxně pěkně zchladit, a to ve chvíli, kdy vám přijde do schránky účet. 


Pokud máte vysoké účty za teplo, nemusíte hned zvyšovat placené zálohy. Lepší je nejprve začít šetřit. I když doma učiníte drobná opatření, může se to na účtu za teplo pozitivně projevit. Domácnosti by neměly své zvyky ohledně vytápění podceňovat.
Nenechte se ukolébat mírnou zimou. Na teple lze ušetřit vždy. Právě mírná zima láká k přitápění a následnému odvětrání tepla okny. Správné větrání je přitom klíčem k nízkým nákladům za teplo i ke kvalitě vnitřního prostředí,“ říká Miroslav Šafařík, expert na energetické úspory ze společnosti Porsenna.

V ložnici 18 °C, v obýváku 22 °C

Každá místnost má mít jinou teplotu. Nemusíte mít vedro všude. Například se vyplatí topit hlavně v obýváku, kde člověk tráví nejvíce času relaxací a v ložnici na spaní je dobré kohoutky topení spíš utáhnout. Bude se vám i lépe spát, když v ložnici nebudete mít přetopeno.
Na druhou stranu se ale nevyplatí topení vypínat úplně. Bude pak zapotřebí intenzivnějšího topení, abyste měli v bytě příjemně. Tím pádem se vám vypnuté topení spíš prodraží. Snížením teploty o 1 °C domácnosti ušetří až šest procent energie.
„Například rodině, která dopoledne tráví v práci nebo ve škole, může čtvrtinu nákladů ušetřit jednoduché nastavení na regulátoru, kdy se během nepřítomnosti rodiny automaticky sníží požadovaná teplota o 3 až 4 °C,“ dodává Ivo Kršek, energetický poradce společnosti E.ON. Zvýšení záloh ovšem není jediné řešení, jak předejít vysokému nedoplatku.
Každá místnost má mít jinou teplotu. Nemusíte mít vedro všude. Například se vyplatí topit hlavně v obýváku, kde člověk tráví nejvíce času relaxací a v ložnici na spaní je dobré kohoutky topení spíš utáhnout. Bude se vám i lépe spát, když v ložnici nebudete mít přetopeno.
Na druhou stranu se ale nevyplatí topení vypínat úplně. Bude pak zapotřebí intenzivnějšího topení, abyste měli v bytě příjemně. Tím pádem se vám vypnuté topení spíš prodraží. Snížením teploty o 1 °C domácnosti ušetří až šest procent energie.
Další dobrou radou je zjistit, jestli vám někudy do bytu, či domu netáhne. Okna se dají seřídit za pár korun a pod dveře můžete koupit vyšší práh.
Ušetříte i tehdy, nebudete-li přikrývat radiátory. Prádlo je lepší sušit na sušáku a rozložení nábytku uspořádat tak, aby topení nezakrývala nějaká komoda, či gauč.

Zvyšte zálohy nebo zateplete dům

Pokud šetření nebude mít žádné valné výsledky. Budete muset přistoupit ke zvýšení měsíčních záloh. To by ale také neměl být problém.
„Žádost o zvýšení zálohy lze vyřídit například prostřednictvím zákaznické linky, e-mailem nebo on-line v zákaznickém účtu. Vždy by ale mělo platit, že výše zálohy bude co nejvěrněji odrážet předpokládanou spotřebu energie i aktuální cenu elektřiny nebo plynu,“ konstatuje Ivo Kršek.
Jestliže jsou tepelné ztráty veliké, určitě se vyplatí uvažovat o zateplení domu. „Dobře provedené komplexní zateplení ušetří až 80 procent původních nákladů na teplo. Nezateplené stěny jsou naopak chladné, vytvářejí nepříjemný pocit nepohody a nutí vytápět na podstatně vyšší teplotu, než by odpovídalo potřebě obyvatel,“ upozorňuje Miroslav Šafařík a dodává, že součet teploty vzduchu v místnosti a teploty stěny přiléhající k venkovnímu prostoru by měl být pro pocit tepelné pohody okolo 38 °C.

PENB může také pomoci

Nejprve je dobré prověřit, jaký je v nemovitosti tepelný zdroj, jaká je jeho účinnost a kolik energie je skutečně potřeba k topení a kolik k ohřevu vody. V potaz se ale také musí brát konstrukce domu a vlastnosti použitých stavebních materiálů.
Toto nelze jinak vyhodnotit než vypracováním dokumentu, který se nazývá průkaz energetické náročnosti budovy, ve kterém všechny tyto stavy proti sobě posoudím a posléze určím, do jaké míry má smysl investovat do zateplení a do jaké míry do výměny tepelného zdroje. Pokud si klient přeje správně tuto situaci posoudit, je téměř nezbytně nutné postupovat již popsaným způsobem s návrhem následných opatření, které lze na podkladě průkazu energetické náročnosti budovy řešit formou správného nadimenzování izolačních materiálů a jejich aplikace nebo výměny tepelného zdroje, či realizace obou opatření,“ uvádí Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space.
 

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Dluhů kvůli energiím bude přibývat. Zvlášť po celoročním zúčtování

Blíží se konec roku, tedy čas, kdy se vyúčtují dodávky energií. Z těchto údajů vzniká největší objem pohledávek, které dodavatelé vymáhají od dlužníků. Problémem jsou často nedostatečné zálohy, které nereflektují skutečný odběr energie. Doplatky pak nejsou jen v řádech stovek korun, ale spíš desítek tisíc. Některé domácnosti pak nemají na zaplacení tohoto dluhu a dostávají se do […]

Text: František Veselý

10. 12. 2021

Co dělat, když chybí peníze na splátku hypotéky? Vyplatí se pojištění schopnosti splácet?

Zdroj: Pixabay.com Pro některé lidi nebyl poslední rok procházka růžovou zahradou. Lidé se tak mohli dostat do potíží se splácením hypotéky. Ačkoli podle mnohých průzkumů je půjčka na bydlení to poslední, co lidé přestávají splácet, může se stát, že na splátky v rodinném rozpočtu už nebude dostatek peněz. Co v takovém případě dělat?

Text: Monika Lukešová

27. 05. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Jaroslav

  30 dubna, 2018

  Dá se předejít, že se přitáhnou kohoutky a v zimě přindáme jednu vrstvu navíc. U nás se to řeší tím, že si přitopíme v krbu, ale to dosáhne jen po obývák a jídelnu, kuchyň je vytopená od plotny a pokoje, tam je kvůli spaní lepší chládek, takže si myslím, že to máme vyvážený celkem dobře. Jeden rok se nám účet podařilo snížit taky celkem dobře změnou dodavatele, kdy jsme přešli k levnější bohemia energy, ty další roky, už byly tak nějak normál vychytaný podle spotřeby, takže tohle je určitě dobrý taky po několika letech pořešit.

  Odpovědět

 • Daniel

  23 září, 2019

  Dobrý den. Určitě se vyplatí topit dřevem…Koukněre sem na článek https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/jak-usetrit-pri-vytapeni-krbovou-vlozkou/
  Již to není zastaralá věc jen na chalupy

  Odpovědět