EUR 25.265

USD 23.672

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.672

26. 04. 2022

0 komentářů

RE/MAX: V prvním čtvrtletí raketově stoupl počet pronájmů

 

Makléři realitní sítě RE/MAX zaznamenali v prvním čtvrtletí tohoto roku výrazný nárůst počtu pronájmů bytů a to až o 20 procent, ve srovnání s prvním čtvrtletí předchozího roku. Současně stále mírně rostl prodej bytů do osobního vlastnictví.

Loading 

Zcela novou dynamiku dostal v prvním čtvrtletí trh s pronájmy, který vzrostl v rámci RE/MAXu ve srovnání s prvním kvartálem předchozího roku o 20 procent. Důvodem pro zvýšený zájem o pronájmy bytů jsou především stále rostoucí ceny nemovitostí, rekordní růst inflace, která zdražuje hypotéky a také již platné zpřísnění podmínek pro žadatele o hypoteční úvěry. „Poptávka po pronájmech je extrémní, nejde ale jenom o válku na Ukrajině, může to být i důsledek toho, že pořídit si vlastní bydlení je složitější a lidé nemusí dosáhnout ani na hypotéku,“ říká Jan Hrubý, generální ředitel společnosti RE/MAX, a dodává: „Očekáváme, že nyní porostou ceny nájmů, do České republiky přišlo 300 tisíc lidí z Ukrajiny a většina z nich tu možná bude chtít nebo muset zůstat. Jde ale také o úrokové sazby a hypotéky, které nejsou nyní dostupné pro každého, což bude dále ovlivňovat poptávku po pronájmech. A pokud vlastníci bytů uvidí, že budou moci pronajímat dráž, tak to budou dělat,“ myslí si Jan Hrubý.

Nejvíce se pronajímaly menší byty, především dvoupokojové, jednopokojové nebo garsonky

Ceny nájmů ve srovnání s předchozím rokem stoupají jen mírně nebo stagnují a nejvyšších hodnot dosahují v Praze, kde v průměru zaplatí nájemce 290 korun za metr čtvereční. Této částce se blíží také ceny v Mladé Boleslavi, kde v prvním čtvrtletí dosahovala cena nájmu za metr čtvereční 286 korun nebo v okrese Brno – venkov, kde průměrný nájem činil 277 korun a v Brně 263 korun za metr čtvereční. V okresech v okolí hlavního města v okresech Praha východ se nájem pohybuje okolo částky 260 korun na metr a na Praze západ 227 korun za metr. Nejlevnější nájmy se pohybují od 147 korun na metr čtvereční v okrese Ústí nad Labem, dále 161 korun v okrese Karviná, 166 korun v okrese Teplice nebo 189 korun v okrese Most. „Situace kopíruje vývoj společnosti, kdy postupně přebíráme západní styl v oblasti bydlení. Dogma toho, že lidé musí vystudovat a koupit si vlastní byt, ale nebude zcela platit. Velká část společnost bude určitě bydlet v nájmu. Myslím, že také bude brzy běžnější dojíždět za prací. Ve středočeském kraji se už nyní, díky tomuto trendu, realitní trh hýbe více, než tomu bylo v minulosti. Například výstavba rychlovlakového spojení může zlepšit dostupnost pro každodenní dojíždění do Prahy například až z Ústí nad Labem. I to v budoucnosti otevře další možnosti,“ komentuje situaci Jan Hrubý.

Přísnější hypotéky zřejmě ovlivní poptávku po nemovitostech

I na začátku tohoto roku pokračovala v České republice zvýšená poptávka po vlastnickém bydlení jako dozvuk realitního boomu předchozího období. Hlavními důvody pro pokračování růstu bylo předzásobení realitního trhu a dokončování transakcí z minulého roku, kdy noví majitelé financovali nákup hypotečním úvěrem s nižší úrokovou sazbou. Dalším důvodem byla snaha pořídit vlastní bydlení ještě za mírnější podmínek pro financování nemovitostí před účinností nových, přísnějších pravidel České národní banky. „Ceny nemovitostí v posledních dvou letech rostly opravdu dramaticky, nejvíce za posledních dvacet let. Můžeme konstatovat, už snad i s jistotou, že další růst nebude takový. V některých oblastech možná i přestanou růst úplně. Hlavně starší a panelové byty anebo lokality, které nejsou příliš atraktivní. Vidíme také, že se doba prodeje hodně prodlužuje. V RE/MAXu nyní průměrnou nemovitost prodáváme o sedm dní déle než před rokem,“ říká Jan Hrubý.

REKLAMA

Největší zájem o koupi mezi klienty byly zejména byty o velikosti 2+1, 2+kk a také větší třípokojové byty pro rodinné bydlení. Průměrná cena za metr čtvereční za prodaný byt se v jednotlivých regionech výrazně liší.

Nejvyšší dosažená cena se v prvním čtvrtletí 2022 na metr čtvereční objevila v okrese v Trutnov, kde se v Krkonoších prodávají drahé horské apartmány jejichž cena za metr čtvereční dosáhla 156 000 korun a předstihla tak Prahu, kde se průměrná cena za metr čtvereční bytu prodaného v síti RE/MAX pohybuje kolem 115 000 korun za metr čtvereční. V Brně částka za metr čtvereční překročila 101 000 korun a hned v závěsu se pohybují nemovitosti v okrese Praha západ s 98 500 korunami za metr a Praha východ s průměrnou cenou bytu 79 400 za metr čtvereční.

Naopak za nejnižší ceny na metr čtvereční se prodávají byty v Ústeckém kraji především v okresech Most, kde kupující v průměru zaplatili 22 500 korun za metr, v okresu Chomutov 23 400 korun za metr a Teplice 25 230 korun. Za nejnižší průměrnou cenu se prodávají byty v okrese Sokolov, kde se pohybuje okolo 15 000 korun za metr čtvereční.

Ceny vlastnického bydlení i nadále pokračovaly v růstu, meziročně v některých lokalitách, jako například v Praze nebo Brně, až o 20 procent.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *