EUR 24.340

USD 22.967

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.340

USD 22.967

10. 03. 2022

0 komentářů

Realitní trh: poptávka stále převyšuje nabídku, navíc se hledá bydlení pro uprchlíky

 

Téma války na Ukrajině rezonuje ze všech stran. S tím souvisí i velká vlna solidarity, posílají se peníze, zbraně, potřebný materiál a v tuzemsku se shání ubytování pro lidi, kteří stihli před válkou utéct. Jenže ubytovacích kapacit je již delší dobu málo.

Loading 

V posledních letech realitní trh šplhá ke svému vrcholu. Poptávku výrazně netlumí ani rostoucí ceny nemovitostí a zvyšující se úrokové sazby u hypotečních úvěrů. O nedostatku nemovitostí se za poslední rok napsalo hodně, teď musíme řešit, kam ubytujeme uprchlíky, kteří v České republice hledají azyl. Naštěstí hodně lidí nabízí své vlastní ubytovací kapacity, a to pokoje, byty, domy i chaty,“ podotýká Jakub Veverka, hlavní ekonom Vidobydleni.cz.

Další vývoj je nejasný

V kurzu jsou developerské projekty, do kterých zasahují i realitní kanceláře. „Lidé kupují nemovitosti, jak k vlastnímu bydlení, tak i na investici, nebo kvůli uložení svých peněz. Zájem o některé developerské projekty je tak velký, že byty jsou prodány dříve, než je projekt hotový. Koupit si tak zvaně díru v zemi, není pro mnohé žádný problém,“ dodává Jakub Veverka.

Na druhou stranu přibývá lidí, pro které se sen o vlastním bydlení rozplývá. Úrokové sazby u hypoték rostou a kvůli dění ve světě porostou i nadále. Ve světle aktuálních událostí se mohou dostat až k deseti procentům. Spolu s rostoucí inflací je to rána například pro mladé, kteří se chtějí odstěhovat od rodičů, samoživitelky i mladé rodiny.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pronajímáte byt? Nájemce si může zřídit trvalý pobyt i bez vašeho souhlasu a vědomí

Nájemce, který je občanem České republiky, nepotřebuje ke zřízení trvalého pobytu v pronajaté nemovitosti souhlas majitele. Pronajímatel se o tom dokonce ani nemusí dozvědět. Úřad navíc trvalý pobyt zapíše, i kdyby to bylo v nájemní smlouvě výslovně zakázáno. Toto pravidlo přitom může přinést řadu rizik pro vlastníky nemovitostí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 09. 2023

Nastane konec dlouhých fixací hypoték?

Devět z deseti lidí s hypotékou preferuje dlouhodobější fixace úrokových sazeb, tedy na pět let a déle. Ty by ale mohly skončit kvůli nevyjasněné situaci u možností předčasného splácení hypoték. S nestabilitou úroků na trhu se totiž riziko pro banky stává neúměrným. Dlouhodobější fixace přitom přinášejí stabilitu do rodinného rozpočtu a chrání klienty před nečekaným zvyšováním měsíčních splátek.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *