EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

10. 03. 2022

0 komentářů

Realitní trh: poptávka stále převyšuje nabídku, navíc se hledá bydlení pro uprchlíky

 

Téma války na Ukrajině rezonuje ze všech stran. S tím souvisí i velká vlna solidarity, posílají se peníze, zbraně, potřebný materiál a v tuzemsku se shání ubytování pro lidi, kteří stihli před válkou utéct. Jenže ubytovacích kapacit je již delší dobu málo.

Loading 

V posledních letech realitní trh šplhá ke svému vrcholu. Poptávku výrazně netlumí ani rostoucí ceny nemovitostí a zvyšující se úrokové sazby u hypotečních úvěrů. O nedostatku nemovitostí se za poslední rok napsalo hodně, teď musíme řešit, kam ubytujeme uprchlíky, kteří v České republice hledají azyl. Naštěstí hodně lidí nabízí své vlastní ubytovací kapacity, a to pokoje, byty, domy i chaty,“ podotýká Jakub Veverka, hlavní ekonom Vidobydleni.cz.

Další vývoj je nejasný

V kurzu jsou developerské projekty, do kterých zasahují i realitní kanceláře. „Lidé kupují nemovitosti, jak k vlastnímu bydlení, tak i na investici, nebo kvůli uložení svých peněz. Zájem o některé developerské projekty je tak velký, že byty jsou prodány dříve, než je projekt hotový. Koupit si tak zvaně díru v zemi, není pro mnohé žádný problém,“ dodává Jakub Veverka.

Na druhou stranu přibývá lidí, pro které se sen o vlastním bydlení rozplývá. Úrokové sazby u hypoték rostou a kvůli dění ve světě porostou i nadále. Ve světle aktuálních událostí se mohou dostat až k deseti procentům. Spolu s rostoucí inflací je to rána například pro mladé, kteří se chtějí odstěhovat od rodičů, samoživitelky i mladé rodiny.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

V Praze se k výstavbě připravuje 145 tisíc nových bytů, ale…

Trh s novými byty výrazně ožil. V letošním prvním čtvrtletí se jich v Praze prodalo téměř 2,5krát více než ve stejném období loni. Nabídka nových bytů ale výrazně zaostává a ceny bytů proto začaly opět růst. A to i přes to, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 06. 2024

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *