EUR 23.830

USD 22.271

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.830

USD 22.271

10. 03. 2022

0 komentářů

Realitní trh: poptávka stále převyšuje nabídku, navíc se hledá bydlení pro uprchlíky

 

Téma války na Ukrajině rezonuje ze všech stran. S tím souvisí i velká vlna solidarity, posílají se peníze, zbraně, potřebný materiál a v tuzemsku se shání ubytování pro lidi, kteří stihli před válkou utéct. Jenže ubytovacích kapacit je již delší dobu málo. 

V posledních letech realitní trh šplhá ke svému vrcholu. Poptávku výrazně netlumí ani rostoucí ceny nemovitostí a zvyšující se úrokové sazby u hypotečních úvěrů. O nedostatku nemovitostí se za poslední rok napsalo hodně, teď musíme řešit, kam ubytujeme uprchlíky, kteří v České republice hledají azyl. Naštěstí hodně lidí nabízí své vlastní ubytovací kapacity, a to pokoje, byty, domy i chaty,“ podotýká Jakub Veverka, hlavní ekonom Vidobydleni.cz.

Další vývoj je nejasný

V kurzu jsou developerské projekty, do kterých zasahují i realitní kanceláře. „Lidé kupují nemovitosti, jak k vlastnímu bydlení, tak i na investici, nebo kvůli uložení svých peněz. Zájem o některé developerské projekty je tak velký, že byty jsou prodány dříve, než je projekt hotový. Koupit si tak zvaně díru v zemi, není pro mnohé žádný problém,“ dodává Jakub Veverka.

Na druhou stranu přibývá lidí, pro které se sen o vlastním bydlení rozplývá. Úrokové sazby u hypoték rostou a kvůli dění ve světě porostou i nadále. Ve světle aktuálních událostí se mohou dostat až k deseti procentům. Spolu s rostoucí inflací je to rána například pro mladé, kteří se chtějí odstěhovat od rodičů, samoživitelky i mladé rodiny.

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.37 Aktuální výše Hypoindexu

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Zvýšení daně z nemovitosti rozevře příjmové nůžky

Už od příštího roku se v Česku podle všeho zvedne daň z nemovitosti. S myšlenkou jejího zvýšení si vážně pohrává ministerstvo financí. Někteří politici vládní pětikoalice pak přibližují, že by se mohla zvýšit na dvojnásobek stávající úrovně. Česko by i tak patřilo mezi ty země OECD, které nemovitosti zdaňují vůbec nejméně.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 02. 2023

Češi platí jedny z nejnižších daní z nemovitostí v Evropě

V České republice převažuje vlastnictví nemovitých věcí nad nájmem nemovitých věcí. Přesto výnos z daně z nemovitých věcí tvoří v České republice pouze 0,5 % na celkových daňových výnosech (včetně sociálního a zdravotního pojištění). Nižší podíl mají jen v Rakousku, Lucembursku a na Maltě (podrobnější porovnání v tabulce níže). Průměr v EU jsou 3 %.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

27. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *