EUR 24.755

USD 23.747

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.0 %

EUR 24.755

USD 23.747

10. 03. 2022

0 komentářů

Realitní trh: poptávka stále převyšuje nabídku, navíc se hledá bydlení pro uprchlíky

 

Téma války na Ukrajině rezonuje ze všech stran. S tím souvisí i velká vlna solidarity, posílají se peníze, zbraně, potřebný materiál a v tuzemsku se shání ubytování pro lidi, kteří stihli před válkou utéct. Jenže ubytovacích kapacit je již delší dobu málo. 

V posledních letech realitní trh šplhá ke svému vrcholu. Poptávku výrazně netlumí ani rostoucí ceny nemovitostí a zvyšující se úrokové sazby u hypotečních úvěrů. O nedostatku nemovitostí se za poslední rok napsalo hodně, teď musíme řešit, kam ubytujeme uprchlíky, kteří v České republice hledají azyl. Naštěstí hodně lidí nabízí své vlastní ubytovací kapacity, a to pokoje, byty, domy i chaty,“ podotýká Jakub Veverka, hlavní ekonom Vidobydleni.cz.

Další vývoj je nejasný

V kurzu jsou developerské projekty, do kterých zasahují i realitní kanceláře. „Lidé kupují nemovitosti, jak k vlastnímu bydlení, tak i na investici, nebo kvůli uložení svých peněz. Zájem o některé developerské projekty je tak velký, že byty jsou prodány dříve, než je projekt hotový. Koupit si tak zvaně díru v zemi, není pro mnohé žádný problém,“ dodává Jakub Veverka.

Na druhou stranu přibývá lidí, pro které se sen o vlastním bydlení rozplývá. Úrokové sazby u hypoték rostou a kvůli dění ve světě porostou i nadále. Ve světle aktuálních událostí se mohou dostat až k deseti procentům. Spolu s rostoucí inflací je to rána například pro mladé, kteří se chtějí odstěhovat od rodičů, samoživitelky i mladé rodiny.

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.71 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%
Historie vývoje


Související články

Levné peníze a drahé byty

Uplynulé roky se nesly ve znamení levných peněz. Inflace cen domů a bytů nejen v Česku trhala rekordy. Opět jednou se ukázala závislost cen domů a bytů na úrokové míře a měnové politice.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

30. 06. 2022

Komentář: Co se jinde o současném realitním trhu nedočtete. Je čas panikařit?

Chtěl by koupit byt v Praze, a proto začal pražský realitní trh sledovat. Říkejme mu Jakub a řekněme, že je bádavý příslušník střední třídy. Vystupuje na straně kupujících a má v tomto ohledu vlastně i střet zájmů. I tak jeho postřehy mohou být výpovědí o aktuálním dění na realitním a hypotečním trhu.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.