EUR 25.665

USD 22.733

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.665

USD 22.733

21. 11. 2019

Rekordně nízká nezaměstnanost prodražuje výstavbu developerských projektů. Teplejší klima trend neotočí

 

PRAHA, 20. listopadu 2019 – Nejnižší za posledních 23 let. Taková byla říjnová nezaměstnanost v České republice. Rekordní situaci na trhu práce pociťují i developeři. Výstavba jejich projektů se důsledkem nedostatku kvalifikované pracovní síly zpomaluje a zdražuje. „Bavíme se o zdražení v desítkách procent, to samé platí i o času, který je nyní potřebný na výstavbu,“ řekl Tal Grozner ze Star Group. 


„Nedostatek profesionálních pracovních sil způsobuje zpomalení výstavby a navýšení ceny díla. Ta je kvůli tomu až o 35 procent vyšší než v minulosti a doba výstavby se prodloužila zhruba o třetinu,“ uvedl Tal Grozner, šéf české pobočky společnosti Star Group.
Současná situace na trhu práce developerům ani stavebním firmám příliš nepřeje. Ve společnosti Star Group reagují na tuto okolnost co největší možnou důsledností a profesionalitou při přípravě podkladů pro stavitele, čímž alespoň částečně zmírňují vliv nepříznivého faktu. „Snažíme se tedy dodavatelům dávat maximálně kvalitní dokumentaci, abychom snížili případné vícenáklady nebo prodloužení doby výstavby,“ vysvětlil Tal Grozner.
Co naopak developerské společnosti kvitují, je současné počasí. Říjen byl oproti normálu teplý, vyšší teploty panují na podzim poslední roky obecně. Také platí, že zimy jsou mírnější a jaro nastupuje dříve.
Kdo si ovšem představuje, že příznivější klimatické podmínky znamenají nějaké výrazné zrychlení výstavby či markantní úspory, plete se. Negativní efekty, které přináší rekordně nízká nezaměstnanost a deficit kvalifikované pracovní síly, zmírňují opravdu jen marginálně. „Vyšší teploty nemají výrazný vliv, ale určité výhody s sebou přinášejí. „Na stavbě jsou díky tomu menší omezení a především nevznikají vysoké náklady na zimní opatření, například přidávání protizámrzných směsí do malty a betonu,“ přiblížil šéf české pobočky společnosti Star Group.
Tato izraelská developerská společnost v říjnu začala s výstavbou nových etap úspěšného projektu Nové Chabry. V Praze 8 vznikne přes dvě stovky bytových jednotek o dispozicích 1+kk až 5+kk. Zároveň odstartovala realizace komorního komplexu Nové Chabry Vily, který bude čítat 12 rodinných domů. Zkraje listopadu poklepal Tal Grozner před staveništěm na základní kámen. „Je to pro nás důležitý milník. Vše chceme mít dokončené co nejdříve,“ uvedl při svém projevu.
„A je tu ještě jedno plus, důležité z lidské stránky. Teplejší klima přeje dělníkům, je k nim přívětivé. Náročná práce je pak alespoň o trochu snazší než za velkých mrazů,“ dodal Tal Grozner, pod jehož vedením Star Group realizoval už několik velkých projektů včetně Kejřova Parku I a II v pražském Hloubětíně či River Lofts v Praze 7.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu: Jak vypočítat odvody?

Chcete-li si postavit rodinný dům na pozemku, který podléhá ochraně jako součást zemědělského půdního fondu, musíte nejprve požádat o jeho odnětí. Jednou z náležitostí žádosti o odnětí je také výpočet příslušných odvodů, které musíte následně zaplatit. Jak tyto odvody vypočítat?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

23. 09. 2021

Rozhovor: Jaké jsou výhody i případná úskalí družstevního bydlení?

Družstevní bydlení v minulosti tvořilo velkou část nabídky nemovitostí na českém trhu. Po roce 1989 se situace změnila a trendem bylo převést nemovitost do osobního vlastnictví. Zájemci o družstevní bydlení postačí 20 % z ceny nemovitosti a být solventní. Členem bytového družstva se lze stát i ve vyšším věku, vstoupit do něj může rovněž cizinec. Jaké další […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

22. 09. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.