EUR 24.710

USD 23.709

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.710

USD 23.709

21. 11. 2019

0 komentářů

Rekordně nízká nezaměstnanost prodražuje výstavbu developerských projektů. Teplejší klima trend neotočí

 

PRAHA, 20. listopadu 2019 – Nejnižší za posledních 23 let. Taková byla říjnová nezaměstnanost v České republice. Rekordní situaci na trhu práce pociťují i developeři. Výstavba jejich projektů se důsledkem nedostatku kvalifikované pracovní síly zpomaluje a zdražuje. „Bavíme se o zdražení v desítkách procent, to samé platí i o času, který je nyní potřebný na výstavbu,“ řekl Tal Grozner ze Star Group. 


„Nedostatek profesionálních pracovních sil způsobuje zpomalení výstavby a navýšení ceny díla. Ta je kvůli tomu až o 35 procent vyšší než v minulosti a doba výstavby se prodloužila zhruba o třetinu,“ uvedl Tal Grozner, šéf české pobočky společnosti Star Group.
Současná situace na trhu práce developerům ani stavebním firmám příliš nepřeje. Ve společnosti Star Group reagují na tuto okolnost co největší možnou důsledností a profesionalitou při přípravě podkladů pro stavitele, čímž alespoň částečně zmírňují vliv nepříznivého faktu. „Snažíme se tedy dodavatelům dávat maximálně kvalitní dokumentaci, abychom snížili případné vícenáklady nebo prodloužení doby výstavby,“ vysvětlil Tal Grozner.
Co naopak developerské společnosti kvitují, je současné počasí. Říjen byl oproti normálu teplý, vyšší teploty panují na podzim poslední roky obecně. Také platí, že zimy jsou mírnější a jaro nastupuje dříve.
Kdo si ovšem představuje, že příznivější klimatické podmínky znamenají nějaké výrazné zrychlení výstavby či markantní úspory, plete se. Negativní efekty, které přináší rekordně nízká nezaměstnanost a deficit kvalifikované pracovní síly, zmírňují opravdu jen marginálně. „Vyšší teploty nemají výrazný vliv, ale určité výhody s sebou přinášejí. „Na stavbě jsou díky tomu menší omezení a především nevznikají vysoké náklady na zimní opatření, například přidávání protizámrzných směsí do malty a betonu,“ přiblížil šéf české pobočky společnosti Star Group.
Tato izraelská developerská společnost v říjnu začala s výstavbou nových etap úspěšného projektu Nové Chabry. V Praze 8 vznikne přes dvě stovky bytových jednotek o dispozicích 1+kk až 5+kk. Zároveň odstartovala realizace komorního komplexu Nové Chabry Vily, který bude čítat 12 rodinných domů. Zkraje listopadu poklepal Tal Grozner před staveništěm na základní kámen. „Je to pro nás důležitý milník. Vše chceme mít dokončené co nejdříve,“ uvedl při svém projevu.
„A je tu ještě jedno plus, důležité z lidské stránky. Teplejší klima přeje dělníkům, je k nim přívětivé. Náročná práce je pak alespoň o trochu snazší než za velkých mrazů,“ dodal Tal Grozner, pod jehož vedením Star Group realizoval už několik velkých projektů včetně Kejřova Parku I a II v pražském Hloubětíně či River Lofts v Praze 7.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Drahé energie citelně prodražují stavební materiál

Blíží se teplejší počasí a s ním i stavební sezóna. Cena cihel se během zimy zvýšila v návaznosti na růst cen energií, především plynu. Plyn totiž tvoří podstatnou část nákladů na výrobu cihel. Cihly budou pravděpodobně nadále zdražovat také v souvislosti s ekonomickými sankcemi uvalenými na ruskou ekonomiku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 05. 2022

Růst cen nových bytů v Brně se téměř zastavil

V prvním čtvrtletí roku 2022 se průměrná cena za nový byt v Brně vyšplhala na částku přes 125 tisíc korun za metr čtvereční. Oproti předchozím obdobím se ovšem jedná pouze o drobné navýšení, růst cen se téměř zastavil. Vyplývá to z dat společnosti Trikaya, která od roku 2014 publikuje pravidelné analýzy brněnského trhu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 04. 2022

V Brně je v prodeji nejvíc nových bytů za posledních osm let

Poptávka po nových bytech v Brně zeslábla. Pandemie nákupní rozhodování zájemců o nové byty tolik nezasáhla, válka na Ukrajině je ale na zájmu kupujících znát. Hlavní zásluhu na realizovaných prodejích prvního čtvrtletí měly rozjednané transakce z konce minulého roku. Nových rezervací výrazně ubylo. Ceny ale přesto neklesají. Průměrná cena nabízeného nového bytu se blíží k hranici […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.