Sobota 21. října. Svátek má Brigita.

Rok 2014 uzavřel FINEP s dobrými výsledky, stabilní růst čeká i v roce 2015

12.01.2015 10:01 Tisková zpráva: FINEP HOLDING

V roce 2014 zahájila společnost FINEP v Praze prodej přibližně stejného počtu bytů v nových etapách, jako tomu bylo v roce 2013. „O 15 procent vzrostla nabídka v oblasti družstevního bydlení, což potvrzuje vzrůstající zájem o tento typ bydlení,“ říká Štěpán Havlas, finanční ředitel společnosti FINEP. Jak doplňuje, v roce 2014 se opět potvrdil návrat poptávky po bytech coby výhodné finanční investice, což bylo zdůrazněno historicky nejnižšími sazbami hypotečních úvěrů a v případě společnosti FINEP také udržením cen nemovitostí na úrovni z předchozího roku.

„Rok 2014 byl pro FINEP v oblasti rezidenční výstavby nových bytů růstovým v porovnání s rokem 2013. Měřeno nominální hodnotou kupních cen prodaných bytů naše tržby meziročně vzrostly o 7,5%,“ hodnotí uplynulý rok finanční ředitel společnosti FINEP, Štěpán Havlas. V roce 2014 prodával FINEP nové byty za jednotkové ceny srovnatelné s průměrnými cenami jako v r. 2013 a udržel si tak stabilně vysokou konkurenceschopnost na pražském trhu prodeje nových bytů. „Vzhledem ke skutečnosti, že posledních 6 měsíců je na trhu zřetelný nárůst cen stavebních prací, tak naše jednotková developerská marže z prodejů meziročně klesla. Za obchodní úspěch roku 2014 mimo jiné považujeme to, že FINEP nemá dlouhodobě v nabídce k prodeji velké množství nově dokončených bytů, protože na všech našich projektech byty prodáváme postupně a průběžně společně s výstavbou bytových domů. Fakticky to tedy znamená, že se nám v roce 2014 podařilo opět (stejně jako v r. 2013) prodat veškerou produkci, jež byla v tomto roce dokončena,“ potvrzuje dobré výsledky Havlas. 

Rok 2015: pokračující růst poptávky, 5 nových etap, 500 bytů, investice za 1,7 miliardy korun 

V roce 2015 plánuje společnost FINEP spuštění prodeje 5 nových etap v rámci stávajících lokalit a rozvojových území v Praze, což představuje cca 500 nových bytů. „Naše investice do nové rezidenční výstavby v Praze se tedy budou pohybovat na podobné úrovni jako v přechozích letech a budou v řádu cca 1,5–1,7 mld. Kč,“ upřesňuje finanční ředitel společnosti FINEP, Štěpán Havlas. 

„V roce 2015 očekáváme stejně jako v roce 2014 růst poptávky po novém bydlení v Praze. Z hlediska struktury bude i nadále dominovat poptávka po bytech typu 2+kk. Posledních 6 měsíců je na trhu zřetelný nárůst cen stavebních prací, což se určitě promítne do tlaku na růst cen bytů v Praze, neboť stavební náklad je hlavní složkou a nepředpokládáme, že by bylo v možnostech developerů tento nárůst kompenzovat dalším snížením jejich marže. Věříme, že v roce 2015 nám již politici nepřipraví žádné překvapení v podobě změn v oblasti DPH na poslední chvíli, tak jako tomu bylo v posledních 3 letech,“ upřesňuje výhled společnosti FINEP do počínajícího roku Havlas. 

I pro rok 2015 plánuje společnost FINEP investovat do rozvoje spojeného s nemovitostmi, a to buď v podobě např. přípravy retailového parku nebo administrativní budovy v rámci stávajících rozvojových území, ale i do oblasti rozvoje služeb poskytovaných cílovým zákazníkům, kteří si u společnosti FINEP kupují byty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *