EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

16. 06. 2023

0 komentářů

Rozvoj elektromobility v ČR drží ČLFA, letos by se s dotacemi měl připojit i stát

 

Statistiky hovoří neúprosně. Zatímco podíl elektromobilů v rámci celé Evropské unie byl na konci prvního čtvrtletí letošního roku 1,14 %, v České republice to bylo pouze 0,21 % (tedy jen necelá pětině EU průměru). Domácí statistiky přitom zachraňuje Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA), kde podíl elektromobilů na financování osobních vozů byl prakticky shodný s průměrem v EU – 1,1 %. Stát plánuje do rozvoje elektromobility výrazně zasáhnout.

Loading 

V přípravě elektromobility je ČR na 21. místě z 22 sledovaných zemí v Evropě, náklady na parkovací místo z důvodu budování infrastruktury pro elekromobily v nově stavěných residenčních projektech vzrostou o 600 tisíc Kč, v ČR je jen 0,7 % nabíjecích stanic v rámci celé Evropské unie. To jsou jen některé z informací, které zazněly na Konferenci čisté mobility pořádané v květnu Ministerstvem životního prostředí. Že Česko v rámci Evropy v elektromobilitě zaostává, je realita. Podstatné je, a jasně to na konferenci zaznělo, že stát chce tuto situaci změnit.

„Ministerstvo životního prostředí bylo velmi aktivní na evropské úrovni při vyjednávání balíčku podpor pro rozvoj čisté mobility v rámci českého předsednictví. Ten podle mého názoru výrazně nastartuje potřebné změny i v dalších resortech. Vláda rovněž připravuje změnu zákona o obchodování
s emisními povolenkami a jednoznačně chce jít cestou podpory ekologických investic. Z pohledu podnikatelských subjektů je klíčovým úkolem v tomto směru příprava plánu čisté mobility od Ministerstva průmyslu a obchodu, který by měl být schválen do konce letošního roku,“
uvedla Jana Hanušová, předsedkyně České leasingové a finanční asociace s tím, že v legislativním procesu je návrh na prodloužení mimořádných odpisů u bezemisních vozidel pro dalších pět let.

V prvním čtvrtletí bylo prodáno v ČR podle dat Svazu dovozců automobilů (SDA) celkem 1352 nových elektromobilů (osobní i užitkové), z toho 371 (27,4 %) financovaly členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA). K poslednímu březnu 2023 evidovaly členské společnosti ČLFA ve svých portfoliích celkem 2609 automobilů na elektrický pohon.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *