Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Sazby hypoték přestaly klesat. Co bude dál?

06.12.2019 03:12 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

V listopadu přišlo na hypoteční trh ochlazení. Po několika měsících vytrvalého poklesu nedošlo tentokrát k žádnému přenastavení úrokových sazeb, pouze Oberbank vyhlásila akční snížení sazeb pro hypotéky se 7 a 10letou fixací a 3 banky oznámily prodloužení platnosti dosud běžících akcí. Nabídky ostatních bank zůstaly neměnné.

Index GOFI 70 mapující průměrnou nabídkovou sazbu hypotečních úvěrů do 70 % LTV se zastavil na 2,42 %. Ostatní indexy GOFI 80, 85, 90 klesly o jedinou setinu procentního bodu. Jedinou výraznější změnu zaznamenal index plovoucích úrokových sazeb, který ze 3,03 % vzrostl na 3,17 %. Tato změna však byla technického charakteru a vyplývá z říjnového ukončení nabídky variabilních sazeb v UniCredit Bank.

„Očekáváme, že v prosinci pravděpodobně dojde k stagnaci či mírnému nárůstu úrokových indexů a to v důsledku zdražení ceny zdrojů,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení. Ostatně hned v úvodu více než měsíc trvající „klid zbraní“ přerušila Hypoteční banka, která oznámila navýšení nabídkových sazeb o 0,2procentního bodu a snížení slevy na tzv. Zelenou hypotéku o 0,1 p.b.

Indexy GOFI mapují napříč trhem nabídkové sazby. Než se tyto sazby propíší do skutečně sjednávaných hypoték, tak jak je reportuje portál hypoindex.cz, to chvíli trvá. Proto očekáváme, že FINCENTRUM HYPOINDEXu  bude za listopad ještě klesat (data budou zveřejněna 18. 12. 2019).

Jak se budou vyvíjet sazby hypoték v roce 2020?

Letošní vývoj hypotečních sazeb lépe než co jiného ukazuje, že odhadovat budoucí vývoj je v současné době  stále těžší. Do letošního roku platila určitá provázanost úrokových sazeb se sazbami ČNB. Ta však letos přestala platit a stále větší vliv na cenu peněz, potažmo hypoték, má nastavení sazeb ECB a celkově dění v západní Evropě a USA (brexit, obchodní války apod.) S ohledem na množství peněz napumpované do západních ekonomik a nízké sazby v Evropě nepředpokládáme, že by měly sazby v příštím roce zásadně růst.

Zdroj: Golem Finance, Patria.cz, hypoindex.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *