EUR 24.460

USD 23.992

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.460

USD 23.992

21. 01. 2020

0 komentářů

Silná poptávka, zdlouhavá byrokracie i větší kupní síla. Důvody, proč ceny bytů porostou i v roce 2020

 

PRAHA, 21. ledna 2020 – Růst cen bytů v roce 2020 sice bude pozvolnější, ale nezastaví se.  A to hned z několika důvodů. Stále sílí poptávka po nemovitostech, což dokládá nejen Praha, kde se meziročně prodalo o 15 procent více bytových jednotek. Dalším faktorem je také stoupající kupní síla Čechů. Ceny bude nadále šroubovat nahoru také pomalá výstavba, kterou brzdí zdlouhavé povolovací procesy. Česko se v tomto ohledu řadí na úroveň rozvojových zemí. Dalším faktorem, který se může projevit, je potenciální zpřísnění pravidel pro hypotéky.  


Realitní trh by pomohla ochladit rychlá dodávka nových bytů do aktuálně hrubě nedostačující nabídky. Současná byrokratická zátěž ale brzdí plány developerů, kteří musí na územní rozhodnutí a stavební povolení čekat i několik let. Není tedy překvapivé, že jejich novoročním přáním bylo zrychlení povolovacích procesů. Platí to třeba i pro Star Group, který v říjnu po tříletém čekání mohl konečně začít s výstavbou dvou set bytových jednotek v projektu Nové Chabry v Praze 8. „V roce 2020 chceme výrazně posunout povolovací procesy našich připravovaných projektů,“ řekl Tal Grozner.
Cílů pro tento rok 2020 mají ve Star Group více. „Také si přejeme zrealizovat minimálně jednu akvizici nového projektu do našeho portfolia. A samozřejmě pokračovat v realizaci bytů a vil v Nových Chabrech,“ dodal Tal Grozner. Developeři pochopitelně vnímají značnou poptávku po bytech a dlouholetou krizi na realitním trhu. Snaží se zvýšenou stavební aktivitou a akvizicemi nových pozemků přispět k jejímu řešení. Loni bylo v Praze nejvíce aktivních developerských projektů za 10 let.
Star Group má pro tento rok vybráno více lokalit a hledá je podle jednoduchého klíče. „Zajímáme se jak o větší území, která bychom mohli komplexně rozvíjet v duchu našich realizovaných i aktuálních projektů Kejřův Park a Nové Chabry, tak o pozemky umožňující vytvořit menší projekt luxusnějšího bydlení,“ přiblížil Tal Grozner, šéf české pobočky Star Group, dva směry, kudy se izraelská developerská společnost v Česku vydává.
Star Group se vymyká tím, že ani v současnosti nerezignuje na větší výměry bytů. Jde tím proti trendu, podle IPR se v Praze prodávají stále menší bytové jednotky. „Vzhledem k rostoucím cenám dochází k optimalizaci výměry bytů tak, aby cena bytu byla pro klienty co nejatraktivnější. Tím ale dochází k tomu, že se celkové plochy bytů výrazně zmenšují. Ve Star Group se ale snažíme uspokojit i klienty, kteří si za plochu chtějí připlatit, a tak nabízíme od každé dispozice plošně úspornou variantu bytu – například 3+kk kolem 70 m2, ale i variantu komfortní, která je klidně o 20 procent větší,“ vysvětlil Tal Grozner.
Platí to i pro rozestavěné etapy F a G úspěšného projektu Nové Chabry. Jejich dokončení by se mělo v roce 2020 výrazně přiblížit. „Dá se říci, že bychom v tomto roce rádi měli bytové domy zvenku v podstatě hotové, abychom v první polovině příštího roku dodělávali pouze vnitřky,“ popsal plány Tal Grozner. Zájem o tyto byty byl obrovský, podstatná část se prodala v předprodeji a před listopadovým položením základního kamene. I to dokládá aktuální situaci na pražském rezidenčním trhu – nabízených bytů je nedostatek a po těch z kvalitních projektů se rychle zapráší.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Bydlení bude dále zdražovat. I kvůli podfinancovaným fondům oprav

Měsíční náklady potřebné k bydlení neustále rostou, například zálohy na energie se jen v posledním roce zvýšily hned několikrát. Trochu stranou doposud stály odvody do SVJ u bytových domů. Stávající pravidelné platby ale často nezohledňují nárůst nákladů nebo cen nutných i plánovaných stavebních úprav.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 08. 2022

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.