EUR 24.150

USD 20.823

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 2.10 %

EUR 24.150

USD 20.823

14. 01. 2025

Skanska spouští výstavbu nové etapy ve čtvrti Emila Kolbena, téměř polovina bytů je již prodána

 

Společnost Skanska zahajuje výstavbu nové etapy rezidenční čtvrti Emila Kolbena v pražských Vysočanech. Nový bytový dům nabídne 134 nízkoenergetických bytů rozdělených do tří sekcí, pojmenovaných po sestrách Emila Kolbena. Projekt charakterizuje výborná dopravní dostupnost, mimořádně úsporný standard PENB-A, certifikace BREEAM a výběrové interiérové vybavení. Předpokládaný termín dokončení vychází na přelom let 2026/2027 a celková investice dosahuje téměř jedné miliardy korun. Aktuálně je prodáno 45 % bytů a ceny startují od 117 tisíc za metr čtvereční včetně DPH.



 

Nový osmipodlažní bytový dům o třech sekcích Kamila, Albína a Marie nabízí byty s převahou dispozic 2kk a 3+kk. V domě jsou také malometrážní 1kk s možností vytvoření oddělené ložnice i prostorné 4kk a 5kk umístěné v nejvyšších patrech. Vybrané byty budou disponovat zasklenou lodžií a v prvním nadzemním podlaží nabídnou soukromé předzahrádky. V podzemních podlažích budou sklepy, kolárna s kočárkárnou, místnost se sprchou pro mytí kol, ale i domácích mazlíčků a garážová stání připravená na elektromobilitu.

Interiérový design nových bytů je moderní a promyšlený, s důrazem na praktičnost a efektivní využití prostoru. Vysoký standard potvrzují kvalitní prvky, jako jsou elegantní vyšší dveře, třívrstvé dřevěné podlahy a kvalitní sanitární vybavení. Zároveň projekt dbá na využití zdravých a udržitelných materiálů s certifikacemi EPD, FSC a PEFC. Součástí standardní výbavy je také propracovaný systém Smart Home nebo chytrý videotelefon, který umožňuje pohodlné ovládání vchodových dveří, přivolání výtahu apod.

Nový bytový dům dosahuje nejlepší možné energetické účinnosti PENB–A. Na střechách budou fotovoltaické panely s instalovaným výkonem zhruba 70 kWp a fototermické panely s očekávanou roční účinností přibližně 36 MWh. Fotovoltaická elektrárna přispěje k úsporám energie jak ve společných prostorách, tak v jednotlivých bytech, a fototermické panely sníží náklady na ohřev teplé vody. Efektivně se bude hospodařit také s pitnou vodou, u které se předpokládá úspora až o 31 %, tj. 33,99 l denně na obyvatele.

 „V nové etapě naleznou zájemci smysluplně řešený veřejný prostor s venkovními plochami pro setkávání sousedů. Koncepce veřejných ploch vychází ze spolupráce se zástupci městské části a zahradním architektem Ferdinandem Lefflerem z renomovaného studia Flera. Přímo u bytového domu vznikne klidová zóna, která nabídne bylinkový záhon, piknikové sety s pevným grilem, menší dětské hřiště, ale také zastávky naučné stezky. Velkým benefitem bydlení je také vzdálenost pouhých 3 minut chůze od stanice metra Kolbenova, stejně jako blízkost parku Zahrádky, rybníka, hřiště, amfiteátru a cyklostezky,“ uvádí Martin Horálek, senior projektový manažer Skanska Residential.

REKLAMA

Nový bytový dům splňuje přísné požadavky mezinárodní certifikace udržitelnosti BREEAM v úrovni VERY GOOD. Nezastupitelnou roli zde hraje zeleň a stromy, které pozitivně ovlivňují místní mikroklima. V projektu jsou také zahrnuty prvky podporující biodiverzitu, jako například hmyzí hotel nebo přírodní broukoviště.

Čtvrť Emila Kolbena celkově nabídne více než tisíc bytových jednotek na ploše přesahující 51 000 m2. V roce 2019 byla dokončena výstavba první etapy projektu s bytovými domy Greta (dcera), Lily (dcera) a Malvína (manželka), následovaly domy Jindřich (vnuk), Hanuš (syn) a budova Alfred (bratr). Nyní je na řadě sesterské trio Kamila, Albína a Marie.

Celý areál ponese odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých průmyslníků 20. století – Emila Kolbena, průkopníka moderního elektrotechnického průmyslu v Čechách a zastánce silnoproudé elektrotechniky. Odkaz na slavnou industriální historii bude protkán napříč celým projektem. Bytové domy jsou pojmenovány po důležitých členech rodiny Emila Kolbena, nechybí ani designové prvky ve společných prostorách a součástí orientačního navigačního systému v celé čtvrti jsou umělecky ztvárněné “Sloupy Emila Kolbena”. Ty navrhlo studio LAND05 ve spolupráci s umělcem Matějem Hájkem.

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.3 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.01%

4.96%

4.94%

5.03%

5.05%

4.99%

4.91%

4.91%

4.91%

4.94%

4.93%

4.89%

5.18%

5.19%

5.3%
Historie vývoje

 

 


Související články

Bydlení u moře? Češi nejčastěji hledají byty v Itálii, Španělsko už tolik neláká

Nejoblíbenější zemí mezi Čechy, kteří hledají byty ke koupi či pronájmu v zahraničí, je Itálie. Podle analýzy portálu Sreality.cz* o ni meziročně vzrostl zájem zhruba o pětinu. Druhou nejoblíbenější zemí je Chorvatsko, o které je zájem stabilní. Třetí nejoblíbenější destinací je Španělsko, které už však Čechy neláká tolik jako dříve.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2026

Komentář: Přijetí eura by v Česku ještě výrazněji zdražilo bydlení

V Česku se vzedmula další z vln celospolečenské diskuse o přijetí eura. Nyní nastává v kontextu jiné debaty, a to té o stále hůře dostupném vlastnickém bydlení. Pikantní je, že často ti samí lidé, včetně četných politiků, kteří volají po přijetí eura, zároveň kritizují horšící se dostupnost vlastnického bydlení; přitom přijetí eura by jeho dostupnost ještě zhoršilo. Plyne […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 06. 2026

Květnový hypoteční trh zvolnil, ale drží silné tempo. Za pět měsíců už banky poskytly hypotéky za 179 miliard

Květen přinesl na hypoteční trh první výraznější ochlazení letošního roku. Banky a stavební spořitelny poskytly skutečně nové hypotéky bez refinancování za 38,1 miliardy korun, což je o 14 % méně než v dubnu. Jde o přirozenou korekci po mimořádně silném začátku roku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 06. 2026