EUR 25.665

USD 22.733

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.665

USD 22.733

09. 01. 2020

Subjekty:
Hypoteční banka

Skupina ČSOB vstupuje do nového roku 2020 s největším podílem na trhu v oblasti bydlení. Napomáhají ji k tomu dvě jedničky na trhu financování bydlení.

 

Skupina ČSOB vstupuje do nového roku 2020 s největším podílem na trhu v oblasti bydlení. Napomáhají ji k tomu dvě jedničky na trhu financování bydlení. V segmentu hypoték si pozici už 12 let drží Hypoteční banka. V minulém roce se navíc skupina stala jediným vlastníkem Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS), lídra svého segmentu. Hypoteční banka i stavební spořitelny se v úvěrech v loňském roce vyrovnávaly se zpřísněním podmínek ze strany ČNB, zájem o stavební spoření naopak rostl. V roce 2020, kdy budou podle odborníků nemovitosti i nadále mírně zdražovat, chce skupina ČSOB naplno využít potenciálu ke spolupráci mezi jednotlivými entitami. 


Rok 2019 se na hypotečním trhu nesl ve znamení adaptace bank a zákazníků na doporučení ČNB z října 2018 a zpřísnění podmínek pro získání hypoték. Po poslední dekádě, kdy hypoteční trh rostl, včetně posledních třech doslova rekordních let, tak zažil pokles.
„Podobný vývoj jsme očekávali, a to zejména v prvním kvartálu roku 2019. Zaznamenaný pokles ale naše očekávání předčil. Na začátku roku jsme odhadovali výsledek trhu na úrovni 200 miliard korun ročně v celkovém objemu prodaných hypoték, poslední čísla ukazují, že trh dosáhl hodnoty 181 miliard. Meziročně se bavíme o téměř pětinovém poklesu,“ shrnul výsledky předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky Jiří Feix. I přes změnu podmínek si Hypoteční banka s portfoliem v hodnotě 315 miliard korun udržela už dvanáctý rok v řadě pozici jedničky na trhu.
Nižší úrokové sazby, vyšší ceny nemovitostí
Na horší dostupnost hypoték v závislosti na zpřísnění podmínek banky reagovaly postupným snižováním úrokových sazeb, které koncem roku dosáhly až na průměrnou úroveň 2,35 procent. Zájemcům o hypotéku ale situaci ztěžuje i stálé, ačkoliv nyní již mírné, zdražování nemovitostí. Meziroční nárůst cen se pohybuje okolo 8 %. Ve srovnání s příjmy českých domácností jsou tak ceny nemovitostí vysoké. V rámci EU patří Česká republika mezi země s vyšším tempem růstu cen, v třetím čtvrtletí 2019 obsadila šesté místo. Zdražování vedlo i k dosažení historicky nejvyšší průměrné hypotéky – 2,6 milionu korun, což je asi o 300 tisíc více než v předloňském roce. Dominovaly převážně hypotéky s LTV 80 a fixací na pět a více let.
Zlevňování nemovitostí se nedá očekávat ani v příštím roce. Úrokové sazby pak budou z velké části záviset na chování trhu a ČNB. „Co se týče úrokových sazeb, zatím máme k dispozici jen nejisté odhady. Jejich výše bude podmíněná vnějšími vlivy, jako jsou ceny zdrojů na trhu, a podepíše se na nich i rozdělení trhu mezi hypotékami a účelovým financováním od stavebních spořitelen,“ nastínil možný vývoj Jiří Feix.
Zájem o stavební spoření stále roste
Také stavební spořitelny se v loňském roce vyrovnávaly s doporučeními ČNB, zájem o stavební spoření přesto rostl. Největší domácí stavební spořitelna a nový člen Skupiny ČSOB, Českomoravská stavební spořitelna, loni zvýšila prodeje stavebka o 2,3 procenta a uzavřela 180 tisíc smluv. Celkově bylo v loňském roce uzavřeno 545 tisíc nových smluv o stavebním spoření. Ačkoliv v loňském roce poklesl objem poskytnutých úvěrů, je výhled do roku 2020 pozitivní i v této oblasti.
Spolupráce mezi jedničkami na trhu
Díky dvěma jedničkám na trhu – Hypoteční bance a ČMSS – vstupuje Skupina ČSOB do nového roku 2020 s největším podílem na trhu financování bydlení v České republice, a to 30 %.
„Skupina ČSOB se v minulém roce stala jediným vlastníkem ČMSS. Počínaje rokem 2020 chceme na maximum využít jedinečného potenciálu ve spolupráci mezi naší stavební spořitelnou, ČSOB a Hypoteční bankou, tedy entitami, které se co do nabízených služeb dokonale doplňují. Klientům plánujeme nabídnout plný servis a komplexní řešení pro financování vlastního bydlení,“ nastínil spolupráci člen představenstva a vrchní ředitel ČSOB Petr Hutla. Využít tak chce více než milionu aktivních smluv u ČMSS. Klienti budou moci využít silných stránek každé z entit Skupiny ČSOB.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Růst cen rezidenčních nemovitostí v ČR ve třetím čtvrtletí znovu lámal rekordy

Růst cen rezidenčních nemovitostí v České republice ve třetím kvartálu znovu překonával rekordy. Pozemky meziročně zdražily dokonce o 21,9 %, ukázal HB Index, což je největší nárůst v desetileté historii indexu. Rekordní kvartální nárůst o 5 % si připsal také bytový segment. Vysokou poptávku dále posilují obavy z inflace. Ta lidi motivuje investovat volné prostředky do nemovitostí s cílem uchránit […]

Text: redakce hypoindex.cz

23. 11. 2021

Stopka - dopravní značka

Aktuální sazby hypoték: ČNB zvýšila sazby. Končí hypotéky s dvojkou na začátku?

Nečekané razantní zvýšení základní sazby ČNB se již začíná promítat do úrokových sazeb hypoték. Na začátku října se jako první v reakci na krok ČNB odhodlala ke zdražení hypoték skupina ČSOB a následně se přidala i Česká spořitelna. Hypotéky s dvojkou na začátku začínají mizet ze sazebníků bank.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

05. 10. 2021

Co se stane až ČNB zvýší úrokové sazby

Aktuální sazby hypoték: Sazby se přibližují hranici 3 %

Foto: Shutterstock Letošní rok se nese ve znamení růstu úrokových sazeb hypoték. Ani v červenci a na začátku srpna tomu nebylo jinak. Až na skupinu ČSOB, která připravila akční nabídku, většina bank pokračuje ve zdražování hypoték. Sazby se pozvolna přibližují tříprocentní hranici.

Text: Jana Zámečníková

03. 08. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.