EUR 24.765

USD 23.115

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.765

USD 23.115

10. 08. 2022

0 komentářů

Sodexo: Benefity pomohou rodinnému rozpočtu v době rekordní inflace

 

Celou českou populaci straší současné rostoucí ceny snad všeho. I proto zaměstnanci zvyšují své požadavky vůči zaměstnavatelům na růst mezd. Řešením, které by mohlo uspokojit obě strany, je přidat nikoli ve mzdě, ale ve firemních benefitech.

Loading 

Průzkumy ukazují, že jednou z prvních položek, kde Češi chtějí nalézt úspory, je šetření na kvalitě stravování. Tím je myšlen zejména pracovní oběd, jehož průměrná cena v restauracích dosáhla v první polovině června 163 korun. Přitom nejčastější hodnota stravenky od zaměstnavatele je pouze 100 korun. To je částka, za kterou se už v průměru nelze najíst nikde v republice.

„V tuto chvíli se lidé ve většině krajů už nenaobědvají ani za daňově nejvýhodnější stravenku, jejíž hodnota je pro letošek 150 Kč,“ říká Martina Machová ze Sodexo Benefity a dodává, že pokud by firmy chtěly svým zaměstnancům přilepšit, je navýšení příspěvku na stravování variantou, která je daňově mnohem výhodnější, než kdyby stejnou částku přidaly ve mzdě.

„Firemní benefity obecně jsou řešením, jak vyjít vstříc požadavkům zaměstnanců na zvýšení mezd, a přitom co nejméně zatížit hospodaření firmy,“ říká Machová a svá slova vysvětluje za pomoci jednoduchého příkladu na straně zaměstnance. Ten při navýšení mzdy o 2 000 korun získá měsíčně ve výplatě navíc 1480 Kč, protože 520 korun „padne“ na daně a pojištění. Když ale stejnou částku dostane v benefitech pro volný čas, připadne mu celá.

„Pokud bychom to vyčíslili ročně, tak je to 17 760 proti 24 000 korunám v benefitech. Odměna ve formě příspěvku na benefit pro volný čas je tak pro zaměstnance z hlediska příjmu přibližne o 35 % výhodnější než poskytnutí stejné sumy v peněžní formě. U mzdy samozřejmě záleží také na nejrůznějších slevách na dani a podobně,“ zdůrazňuje Machová.

REKLAMA

Koloběžka, učebnice i kontaktní čočky

Volnočasové benefity mají opravdu široké využití a je jedno, jestli jde o papírové poukázky Flexi Pass, kartu či kredity v Cafeterii. Lidé si za ně mohou pořídit spoustu věcí či služeb, které rodina běžně používá. „To, že si lze s pomocí benefitů zaplatit celou dovolenou či lázeňský pobyt třeba v Karlových Varech, Poděbradech či Jáchymově, asi všichni tak nějak tuší. Můžete si ale třeba půjčit nejrůznější sportovní vybavení – od kanoí a raftů pro sjíždění řek přes terénní koloběžky na horách až po špičková kola a elektrokola. Pokud dáváte přednost klidnější zábavě, tak vstupenky do divadla – a to i na open-air představení, kina či na jakoukoli akci, jež prodává vstupenky prostřednictvím Ticketportal.cz,“ přidává pár tipů Machová.

Ale to pořád ještě není všechno. „S benefity totiž můžete nakupovat skutečně předměty denní potřeby a pomoci tak rodinnému rozpočtu,“ připomíná Machová a dodává: „Koupit si můžete veškeré volně prodejné léky v podstatě ve všech lékárenských sítích či nové brýle i kontaktní čočky. A až se prázdniny přehoupnou do své druhé půlky a bude se blížit nový školní rok, tak i učebnice a knihy – a to v síti knihkupectví Luxor, Academia, Kosmas či Knihy Dobrovský.“

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Moratorium: odklad a neschopnost splácet

Moratorium končí. Banky i stát se splácením úvěrů prý budou pomáhat nadále

Po půl roce končí plošné moratorium, tedy odklad splátek úvěrů včetně těch hypotečních. Lidé, kteří o odklad splátek požádali a bylo jim vyhověno, musí zase své závazky začít plnit. Podle České národní banky bylo schválené skoro 350 tisíc žádostí o odklad splátky úvěrů. Jenže sílící pandemie má další ekonomické dopady, a to jak na firmy, […]

Text: Monika Lukešová

02. 11. 2020

Pozor na podvodníky. Za pomoc s dotazníkem si účtují 20 tisíc korun

Dostat se v dnešní době do dluhového kolotoče není tak těžké. Pokud už si nevíte rady a vaše dluhy nevznikly z podnikání, může vám pomoci tzv. insolvence neboli oddlužení. Ale právě na lidech s finančními problémy se snaží přiživit firmy nabízející zprostředkování oddlužení. Za pomoc s dotazníkem pak žádají po lidech osm až dvacet tisíc korun.

Text: Jiří Havelka

24. 06. 2013


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *