Úterý 14. července. Svátek má Karolína.

Pozor na podvodníky. Za pomoc s dotazníkem si účtují 20 tisíc korun

Monika Lukešová

Dostat se v dnešní době do dluhového kolotoče není tak těžké. Pokud už si nevíte rady a vaše dluhy nevznikly z podnikání, může vám pomoci tzv. insolvence neboli oddlužení. Ale právě na lidech s finančními problémy se snaží přiživit firmy nabízející zprostředkování oddlužení. Za pomoc s dotazníkem pak žádají po lidech osm až dvacet tisíc korun.

Podle společnosti Provident Financial si ročně zažádá o oddlužení 24 tisíc žadatelů, při průměrném poplatku za sestavení insolvenčního návrhu 15 tisíc korun, si tak podvodníci mohou rozdělit kolem 360 milionů korun. Navíc ve smlouvách bývá uvedeno, že když oddlužení soud nepovolí, žadatel nemá nárok na vrácení poplatku zpět. Nebo naopak, když návrh uspěje, požaduje někdy daná společnost bonus ve výši 1 procenta z dlužné částky, nebo měsíční poplatek za správu dluhu.

Přitom například Poradna při finanční tísni nebo jiné neziskové organizace, pomáhají s těmito dotazníky zcela zdarma. Pokud si na pomoc s insolvencí dlužník najme právníka, zaplatí mu kolem pěti tisíc korun.

„Zoufalým lidem ve finanční tísni nabízejí pomoc nepoctiví podnikatelé, kteří jim naslibují pomoc s osobním bankrotem. Často se tváří jako finanční poradny. Ale na rozdíl od neziskových organizací, které pomáhají zdarma, si tyto firmy účtují nemalé poplatky,“ vysvětluje ředitel právního oddělení Provident Financial Martin Šváb. 

Dlužníci zaplatí v naději, že budou mít klid a zbaví se dluhů. Tito „zprostředkovatelé“ ale nabízejí za poplatek pomoc s osobním bankrotem i lidem, u nichž vědí, že nemají dostatečný příjem, a nikdy nemohou splnit podmínky pro oddlužení. K insolvenci je přemlouvají, protože od každého dlužníka vyberou poplatek v rozmezí od 8 do 20 tisíc korun. Až 40 % žádostí o osobní bankrot je ale zamítnuto a lidé o tyto poplatky přijdou,“ dodává.

Co je insolvence?

Insolvenci neboli oddlužení vám může schválit jen soud. Dluhy však nesměly vzniknout z podnikání, dotyčný musí mít zaměstnání a zaručit se, že během pěti let splatí minimálně 30 procent ze svého dluhu. Pak bude dlužník žít pět let jen z životního minima, které je momentálně 3 126 korun pro jednotlivce. Více se dozvíte na stránkách MPSV. Z pohledu dlužníka je tedy úplně jedno, kolik si vydělá, vše (kromě životního minima) jde stejně na zaplacení dluhů. Soud ale může rozhodnout o záměrném snižování příjmu po pěti letech a nařídit další oddlužení.

Oddlužení je v České republice možné od roku 2008. Letos tedy prvním dlužníkům končí živoření z životního minima.

Insolvence je výhodné pro dlužníka, ale už méně pro věřitele. Proto, když někomu půjčujete peníze, raději si zjistěte, zda bude schopen vám svůj dluh splatit.

Anketa: Máte nějaké dluhy?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

6 komentářů k článku “Pozor na podvodníky. Za pomoc s dotazníkem si účtují 20 tisíc korun”

 1. napsal:

  „Podle společnosti Provident Financial…“ Tak tihle lichváři by měli zavřít tlamu a mlčet.

  Autorka ať váží slova – a to konkrétně „podvod“.

  Dále je vidět, že o tomhle oboru ví naprostej prdlasj. Nikdo si k žádným 360 melounům nepřijde, naopak, zpracovatelům návrhů dluží klienti nemalé částky.

  Autorka píše zbytečné články o tématech, o kterých nic neví, jen aby od zaměstnavatele inkasovala odměnu. Není vona tak trochu „podvodník“?

  1. Radek napsal:

   Re:

   Pěkné. Tak potrefená husa se ozvala velmi rychle :-)

 2. Michal Horák napsal:

  Tady je způsob, jak přijdete o 100tisíc

  Pozor na GGB trading a milionový plán. Jsou to aktivity nechvalně známého pána, který si říká Luděk Gordon Vostrý. Slibuje závratné zhodnocení, ale důvěřivce obere o 50tisíc nebo o 100tisíc. Pozor na GGB trading, WINTALL, Milionový plán a především na Luďka Vostrého!
  Zde je popsáno, co a jak dělá:

  http://ggbtadin­g.blogspot.cz/

 3. Miroslav Piták napsal:

  Negativní zkušenosti s GGB Trading (Ing. Luděk Vostrý alias Gordon)

  Začátkem září 2013 jsem definitivně opustil tento projekt. Účastnil jsem se ho cca 0,5 roku. Bohužel jsem zjistil, že realita je poněkud jiná, než bylo prezentováno.

 4. Miroslav Piták napsal:

  Negativní zkušenosti s GGB Trading - Luděk Vostrý v TV Nova

  Martin Kopáček – zpověď účastníka projektu nabízeného společností GGB Trading zastoupenou Ing. Luďkem Vostrým. – Luděk Vostrý v TV Nova http://ggbtadin­g.blogspot.cz/2013/10/­ludek-vostry-v-tv-nova.html

 5. Miroslav Piták napsal:

  Luděk Vostrý v TV Nova

  Archiv reportáže publikované ve večerním zpravodajství TV Nova je k dispozici zde: http://tn.nova­.cz/zpravy/tv-archiv/televizni-noviny/televizni-noviny-br-tn-4–10–2.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *