EUR 24.460

USD 23.992

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.460

USD 23.992

25. 03. 2021

0 komentářů

Společnost SAS se zapojila do řešení problému domácího násilí

 

Statistiky potvrzují, že covid-19 má nežádoucí vedlejší účinek – rostoucí domácí násilí. Případy agresivity partnerů během nouzového stavu neutěšeně přibyly. V karanténě a izolaci roste konzumace alkoholu, do toho stres, nejistota… Podle neziskové organizace ROSA – centrum pro ženy zemřelo za dvacet let v ČR nejméně 195  žen rukou svého partnera. To jsou data pouze převzatá z denního tisku, skutečný počet bude výrazně vyšší. Statistiky Policie ČR totiž zveřejňují jen počty vražd motivované osobními vztahy, nikoli počty vražd v důsledku domácího násilí. 


S řešením, které má rostoucí statistiky domácího násilí zastavit, přišla společnost SAS ve spolupráci s firmami Calhoun a CAP Science. Výsledkem je nositelné zařízení s geolokací a IoT (Internet of Things – internet věcí). Náramek (v podobě FitBit) nosí jak oběť domácího násilí, tak pachatel, aby se zajistilo, že pachatel zůstane v bezpečné vzdálenosti od oběti. Senzory v nositelném zařízení komunikují se softwarem SAS na nepřetržitém sběru dat a podávání zpráv o poloze pachatele v reálném čase.
„Naší doménou je analýza dat. Dokážeme na datových souborech analyzovat v podstatě jakékoli oblasti a obory, od bankovnictví a telekomunikací, přes maloobchod až po zdravotnictví a boj s pandemií covid-19. Naše možnosti jsou prakticky neomezené. Zapojení do projektu na ochranu obětí domácího násilí umožnilo vytvořit skutečně efektivní způsob, který dokáže násilné typy udržet v dostatečné vzdálenosti od oběti, a rovněž demonstruje možnosti moderních technologií při řešení společenských problému,“ uvedl Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro Českou republiku.
Pokud se pachatel blíží někam, kde by neměl být, nebo je v blízkosti oběti, dostane policie a oběť varování. Proaktivní upozornění pomáhají úřadům včas reagovat na ochranu obětí a zaznamenané údaje představují přijatelné důkazy, které lze použít k usvědčení pachatelů, pokud poruší soudní příkazy.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Bydlení bude dále zdražovat. I kvůli podfinancovaným fondům oprav

Měsíční náklady potřebné k bydlení neustále rostou, například zálohy na energie se jen v posledním roce zvýšily hned několikrát. Trochu stranou doposud stály odvody do SVJ u bytových domů. Stávající pravidelné platby ale často nezohledňují nárůst nákladů nebo cen nutných i plánovaných stavebních úprav.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 08. 2022

Bubliny, sazby. Fixujte, inflační doba je nejistá!

Pohledem víceguvernérky ČNB je vše jasné: „ČNB vždy upozorňovala, že sazby nemůžou zůstat pořád tak extrémně nízké“. A situace, kdy sazba na hypotéce byla 1,69 procenta není normální. Jediná jistota hypotečního dlužníka je fixace. Třeba pětiletá, zamknout si na pět let splátky hypotečního úvěru neuškodí.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 08. 2022

Nebude-li ruský plyn, nebude realitní bublina

Hypotéky v Česku prudce zdražují. Podle včera zveřejněných údajů Fincentra Hypoindexu odpovídala průměrná úroková sazba počátkem července 6,24 procenta. Za poslední měsíc tak stoupla o další citelnou 0,53 procenta. Hypotéky jsou nejdražší od počátku milénia. Jsou dražší dokonce i než těsně před globální finanční krizí, jež vrcholila v letech 2008 a 2009. Ta tehdy následně způsobila pokles […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.