EUR 25.275

USD 23.761

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.275

USD 23.761

18. 04. 2023

0 komentářů

Společnost UBM Development potvrdila zisk a silnou účetní rozvahu

 

Společnost UBM Development AG vytvořila v roce 2022 zisk před zdaněním v objemu 31,5 mil. eur a zisk na jednu akcii ve výši 2,25 eur. Vzhledem k naprosté stagnaci na transakčním trhu během druhého pololetí je čistý zisk ve výši 27,1 mil. eur více než dobrým výsledkem. Snížení objemu zisku na polovinu v porovnání s předchozím rokem bylo vyvoláno také opožděným vydáním stavebních povolení a převody, očekávanými ke konci roku 2022. „UBM prokázala sílu ve složitém tržním prostředí a potvrdila, že naše konzervativní finanční politika se vyplácí,“ řekl Patric Thate, finanční ředitel UBM Development AG.

Loading 

V České republice působí UBM od roku 1993. „V letošním roce oslavíme 30. výročí od založení. Za tuto dobu realizovala naše společnost několik desítek projektů napříč celou Českou republikou,“ říká Josef Wiedermann, jednatel UBM Development Czechia, a dodává: „Rok 2022 hodnotíme v České republice jako úspěšný, a to navzdory nepříznivým ekonomickým faktorům v oblasti energetiky, vysoké inflaci či rostoucím vstupním realizačním nákladům v souvislosti se zdražováním materiálů a práce.  V minulém roce jsme dokončili zdařilou a cenami ověnčenou rekonstrukci Cukrovarnického paláce na Senovážném náměstí, kde se na jaře 2022 otevřel pětihvězdičkový lifestylový hotel Andaz Prague. Aktuálně stavíme rezidenční komplex Arcus City v městské části Praha-Řeporyje, projekt Astrid Garden v Holešovicích v Praze 7 a připravujeme nový projekt na Smíchově. Všechny naše rezidenční projekty realizujeme s ekologickou certifikací BREEAM. Navazujeme také na vizi naší mateřské společnosti UBM Development AG stát se největším evropským developerem ekologických budov s dřevěnou konstrukcí a brzy ohlásíme výstavbu a prodej projektu Timber Praha. Soustředíme se také na nové akvizice, a to nejen v rezidenčním segmentu.“

Spolehlivý plátce dividend

Představenstvo a dozorčí rada UBM navrhne výroční valné hromadě, která se bude konat 19. května 2023 ve Vídeňské obchodní komoře („Haus der Industrie“), dividendu ve výši 1,10 eur na jednu akcii (v roce 2021 to bylo 2,25 eur na akcii). „UBM je spolehlivým plátcem dividend v časech dobrých i zlých,“ zdůraznil Thomas G. Winkler, generální ředitel UBM Development AG. „Jsme bezesporu jedním z největších plátců dividend v rámci Vídeňské burzy cenných papírů, kde máme rovněž zastoupení v žebříčcích „ATX Top Dividend“ a 15 nejlepších dividendových akcií v Rakousku,“ dodal Winkler.

Silná účetní rozvaha a značné hotovostní rezervy

Podklady účetní rozvahy za rok 2022 nadále přinášejí společnosti UBM konkurenční výhodu. UBM měla ke konci roku 2022 více než půl miliardy eur vlastního kapitálu (2022: 501,4 milionů eur). To při objemu celkových aktiv 1 451,8 mil. eur představuje poměr vlastního kapitálu 34,5 %. Likvidita, to znamená hotovost a peněžní ekvivalenty, dosahovala mimořádně vysoké hodnoty 322,9 mil. eur, a to navzdory splácení dluhopisů a akvizicí projektů realizovaných v souladu s plánem. Čistý dluh činil ke konci finančního roku zhruba půl miliardy eur (2022: 500,2 milionu eur).

Více než 250 000 m² dřevostaveb do roku 2026

V realizaci nebo v plánu je již více než 250 000 m² plochy v budovách s hybridní dřevěnou konstrukcí. UBM tak podporuje svůj cíl stát se jedním z předních developerů v oblasti výstavby dřevostaveb v Evropě. Budoucí zisky společnosti UBM jsou zajištěny příjmy ve výši 2,1 miliardy eur ze stávajících developerských realizací. Tyto projekty se nacházejí z větší části (90 %) v Německu a Rakousku, a to v segmentech rezidenčních (57 %) a kancelářských (43 %) nemovitostí.

Zelené finance pro budoucí financování

Více než 50 % svého financování převedla UBM v posledních letech na zelené financování. Společnost se v rámci zeleného financování zavázala zahrnout aspekty udržitelnosti do svých budoucích finančních nástrojů. Tento rámec vychází z taxonomie EU a jeho zásady jsou uvedeny na webu UBM. Agentura ISS ESG již vydala stanovisko druhé strany.

REKLAMA

Další dobrovolný audit zprávy ESG

UBM vydala souběžně se zveřejněním výroční zprávy a rámce zelených financí také svoji ESG zprávu za rok 2022. Audit byl proveden autorizovaným účetním a organizován na dobrovolném základě v rámci přípravy na budoucí požadavky směrnice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Zpráva ESG pokrývá strategické zaměření UBM na udržitelnost a představuje širokou škálu opatření i katalog cílů.

Výhled

V současné fázi je obtížné odhadovat, kdy bude na trhu dosaženo cenové hladiny příznivé pro transakce. UBM neočekává žádné významné obchody před druhou polovinou roku 2023. Trend zvyšující se inflace, stoupajících úrokových sazeb a rostoucích stavebních nákladů potrvá nadále po celý rok. Poptávka po takových nemovitostech, jakými jsou developerské projekty společnosti UBM, však přesto zůstane stabilní. Očekává se, že odložené zahájení výstavby a potíže, s nimiž se potýkají mnozí účastníci trhu, prohloubí v polovině roku mezeru v nabídce, což dále zvýší tlak na řadu investorů. Vzhledem k nestálému a nepředvídatelnému vývoji na trhu se UBM musí v současné době zdržet vydávání jakýchkoli pokynů pro finanční rok 2023.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *