EUR 25.255

USD 23.195

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.255

USD 23.195

18. 04. 2023

0 komentářů

Společnost UBM Development potvrdila zisk a silnou účetní rozvahu

 

Společnost UBM Development AG vytvořila v roce 2022 zisk před zdaněním v objemu 31,5 mil. eur a zisk na jednu akcii ve výši 2,25 eur. Vzhledem k naprosté stagnaci na transakčním trhu během druhého pololetí je čistý zisk ve výši 27,1 mil. eur více než dobrým výsledkem. Snížení objemu zisku na polovinu v porovnání s předchozím rokem bylo vyvoláno také opožděným vydáním stavebních povolení a převody, očekávanými ke konci roku 2022. „UBM prokázala sílu ve složitém tržním prostředí a potvrdila, že naše konzervativní finanční politika se vyplácí,“ řekl Patric Thate, finanční ředitel UBM Development AG.

Loading 

V České republice působí UBM od roku 1993. „V letošním roce oslavíme 30. výročí od založení. Za tuto dobu realizovala naše společnost několik desítek projektů napříč celou Českou republikou,“ říká Josef Wiedermann, jednatel UBM Development Czechia, a dodává: „Rok 2022 hodnotíme v České republice jako úspěšný, a to navzdory nepříznivým ekonomickým faktorům v oblasti energetiky, vysoké inflaci či rostoucím vstupním realizačním nákladům v souvislosti se zdražováním materiálů a práce.  V minulém roce jsme dokončili zdařilou a cenami ověnčenou rekonstrukci Cukrovarnického paláce na Senovážném náměstí, kde se na jaře 2022 otevřel pětihvězdičkový lifestylový hotel Andaz Prague. Aktuálně stavíme rezidenční komplex Arcus City v městské části Praha-Řeporyje, projekt Astrid Garden v Holešovicích v Praze 7 a připravujeme nový projekt na Smíchově. Všechny naše rezidenční projekty realizujeme s ekologickou certifikací BREEAM. Navazujeme také na vizi naší mateřské společnosti UBM Development AG stát se největším evropským developerem ekologických budov s dřevěnou konstrukcí a brzy ohlásíme výstavbu a prodej projektu Timber Praha. Soustředíme se také na nové akvizice, a to nejen v rezidenčním segmentu.“

Spolehlivý plátce dividend

Představenstvo a dozorčí rada UBM navrhne výroční valné hromadě, která se bude konat 19. května 2023 ve Vídeňské obchodní komoře („Haus der Industrie“), dividendu ve výši 1,10 eur na jednu akcii (v roce 2021 to bylo 2,25 eur na akcii). „UBM je spolehlivým plátcem dividend v časech dobrých i zlých,“ zdůraznil Thomas G. Winkler, generální ředitel UBM Development AG. „Jsme bezesporu jedním z největších plátců dividend v rámci Vídeňské burzy cenných papírů, kde máme rovněž zastoupení v žebříčcích „ATX Top Dividend“ a 15 nejlepších dividendových akcií v Rakousku,“ dodal Winkler.

Silná účetní rozvaha a značné hotovostní rezervy

Podklady účetní rozvahy za rok 2022 nadále přinášejí společnosti UBM konkurenční výhodu. UBM měla ke konci roku 2022 více než půl miliardy eur vlastního kapitálu (2022: 501,4 milionů eur). To při objemu celkových aktiv 1 451,8 mil. eur představuje poměr vlastního kapitálu 34,5 %. Likvidita, to znamená hotovost a peněžní ekvivalenty, dosahovala mimořádně vysoké hodnoty 322,9 mil. eur, a to navzdory splácení dluhopisů a akvizicí projektů realizovaných v souladu s plánem. Čistý dluh činil ke konci finančního roku zhruba půl miliardy eur (2022: 500,2 milionu eur).

Více než 250 000 m² dřevostaveb do roku 2026

V realizaci nebo v plánu je již více než 250 000 m² plochy v budovách s hybridní dřevěnou konstrukcí. UBM tak podporuje svůj cíl stát se jedním z předních developerů v oblasti výstavby dřevostaveb v Evropě. Budoucí zisky společnosti UBM jsou zajištěny příjmy ve výši 2,1 miliardy eur ze stávajících developerských realizací. Tyto projekty se nacházejí z větší části (90 %) v Německu a Rakousku, a to v segmentech rezidenčních (57 %) a kancelářských (43 %) nemovitostí.

REKLAMA

Zelené finance pro budoucí financování

Více než 50 % svého financování převedla UBM v posledních letech na zelené financování. Společnost se v rámci zeleného financování zavázala zahrnout aspekty udržitelnosti do svých budoucích finančních nástrojů. Tento rámec vychází z taxonomie EU a jeho zásady jsou uvedeny na webu UBM. Agentura ISS ESG již vydala stanovisko druhé strany.

Další dobrovolný audit zprávy ESG

UBM vydala souběžně se zveřejněním výroční zprávy a rámce zelených financí také svoji ESG zprávu za rok 2022. Audit byl proveden autorizovaným účetním a organizován na dobrovolném základě v rámci přípravy na budoucí požadavky směrnice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Zpráva ESG pokrývá strategické zaměření UBM na udržitelnost a představuje širokou škálu opatření i katalog cílů.

Výhled

V současné fázi je obtížné odhadovat, kdy bude na trhu dosaženo cenové hladiny příznivé pro transakce. UBM neočekává žádné významné obchody před druhou polovinou roku 2023. Trend zvyšující se inflace, stoupajících úrokových sazeb a rostoucích stavebních nákladů potrvá nadále po celý rok. Poptávka po takových nemovitostech, jakými jsou developerské projekty společnosti UBM, však přesto zůstane stabilní. Očekává se, že odložené zahájení výstavby a potíže, s nimiž se potýkají mnozí účastníci trhu, prohloubí v polovině roku mezeru v nabídce, což dále zvýší tlak na řadu investorů. Vzhledem k nestálému a nepředvídatelnému vývoji na trhu se UBM musí v současné době zdržet vydávání jakýchkoli pokynů pro finanční rok 2023.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Banky v červnu poskytly nejvíce hypoték v letošním roce

Objem poskytnutých hypotečních úvěru dosáhl v červnu 24,2 miliardy Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 20,2 miliardy Kč. Červnový objem nově poskytnutých hypoték je tak nejvyšší v letošním roce a společně s květnem se poprvé po více než dvou letech nachází nad hranicí 20 miliard Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *