EUR 25.110

USD 23.724

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.110

USD 23.724

07. 07. 2020

0 komentářů

Stavebnictví a rezidenční výstavba budou tahounem oživení ekonomiky. Lidé potřebují bydlet

 

Stavebnictví, a spolu s ním i výstavba nových domů a bytů, má reálnou šanci být tahounem ekonomiky v zotavování se po koronavirovém ochlazení. Ve srovnání s propadem průmyslové výroby, která v dubnu meziročně oslabila více než o třetinu a v květnu o 25,7 %, je na tom stavebnictví reálně lépe s poklesem o 4,6 % v dubnu, 7,6 % v květnu a výhledy do konce roku jsou optimistické. Lidé potřebují bydlet a celý trh se nemůže zastavit. Banky, i když budou své klienty více prověřovat, se budou také snažit vycházet jim za aktuální situace vstříc.

Loading



 

Nástup pandemie covid-19 ovlivnil stavební produkci méně než ostatní sektory a reálně může brzy navázat na růst, který doposud zažívala. Data zveřejněná Českým statistickým úřadem říkají, že došlo k poklesu v řádu jednotek procent. Hlavním důvodem je šokové ovlivnění prací, krátkodobé ochlazení trhu v souvislosti s pandemií a také související vyčkávání dalšího vývoje. Mírně během jara poklesl i celkový počet zaměstnanců ve stavebnictví, což bylo způsobeno zastavením přeshraničního pohybu pracovní síly.

„Další pozitivní vývoj je podmíněn stabilizací pracovní síly v oboru a plynulostí dodávek materiálu. Pokud se nezopakuje krizová situace v dalších měsících ve větší míře, pak předpokládáme, že nedojde k poklesu, ale díky výhodným podmínkám spíše k oživení,“ říká Jiří Bonk ze stavební společnosti Wirtuuu.

Indikátorem vývoje je také zájem o hypotéky, který nyní opět oživuje. „Trh s nemovitostmi se ani vlivem pandemie nezastaví. Lidé stále potřebují bydlet a Česko navíc situaci zatím zvládá dobře. Developeři budou lidem vycházet vstříc různými bonusy, slevami či splátkovými kalendáři. Neočekáváme tedy v této oblasti propad. Z nemovitostí se naopak stává lukrativní investiční artikl,“ říká Egor Khlebnikov, CEO realitní společnosti Getberg.

Aktuálně koronakrize přináší zlevňování hypoték. Většina velkých bank nyní hypotéky zlevňuje a snaží se tak vycházet lidem vstříc. Předpokládá se také, že plošné zlevňování bude pokračovat i nadále. „Vedle poptávky po bytech a domech přinesla koronavirová karanténa také zvýšený zájem o chaty a chalupy, které mohou sloužit jak k rekreaci, tak k sezónnímu i celoročnímu bydlení,“ dodává Egor Khlebnikov.

REKLAMA

Dalším fenoménem, který podle údajů BNP Paribas Cardif koronakrize přinesla, je nárůst pojišťování hypoték, který je způsoben obavou o ztrátu zaměstnání. „Aktuální statistiky BNP Paribas Cardif ukazují, že v posledních třech měsících, tedy od počátku korona krize, se zvýšilo procento pojišťovaných spotřebitelských úvěrů o 14 %, u hypoték pak vzrostl zájem o 22 %. Růst zájmu o pojištění schopnosti splácet sledujeme dlouhodobě a v současné situaci je tento zájem ještě zvýšen obavou ze ztráty zaměstnání a příjmu,“ říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Analýza: Bydlení v Praze je nejméně dostupné z celé střední Evropy

Poptávka po nových bytech v Praze se letos meziročně téměř zdvojnásobila. Nabídka ale zvýšený zájem nestíhá pokrýt, a to i přesto, že podle nejnovější analýzy Central Group počet bytů, které investoři v metropoli připravují, narostl již na téměř 150 tisíc. Kvůli pomalému povolování se je ale nedaří v dostatečném počtu uvádět na trh. V důsledku […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 12. 2024

Komentář: Povolování staveb v Česku zkolabovalo, doslova

Stavebnictví patří k hlavním pilířům české ekonomiky. Rozvoj je závislý na dostatečné infrastruktuře, demografický vývoj s sebou nese potřebu nových škol, nemocnic či domovů pro seniory. Zásadní je také bytová výstavba, protože někde bydlet potřebuje každý. O to smutnější je sledovat stav, do kterého se české stavebnictví dostalo.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2024

Nájmy rostou rychleji než inflace. Co řeší inflační doložka ve smlouvě?

Míra inflace od 2. čtvrtletí 2023 obecně klesá, ale z pohledu nájemného bydlení je situace trochu jiná. Ceny za nájem bytu podle Českého statistického úřadu celorepublikově meziročně vzrostly o 6,2 % a trend posledních let potvrzují i data UlovDomov.cz. I proto se v nájemních smlouvách stále častěji objevuje inflační doložka, která majitelům nemovitostí přidává na […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *