EUR 25.270

USD 24.048

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.270

USD 24.048

22. 11. 2024

0 komentářů

Střední a východní Evropa zaznamenává výrazný nárůst přeshraniční expanze maloobchodních značek

 

V regionu střední a východní Evropy (CEE) byl dle nejnovějšího průzkumu společnosti Colliers zaznamenán výrazný nárůst přeshraničních maloobchodních aktivit. Důvodem jsou omezené možnosti růstu na nasycených domácích trzích.

Loading



 

Dominika Jędrak, ředitelka oddělení průzkumu trhu v regionu CEE ve společnosti Colliers, popisuje situaci na trzích následujícím způsobem: „Maloobchodníci v tomto regionu mohou těžit z podobného ekonomického prostředí a kulturního dědictví. stejně jako vzájemně si blízkých spotřebitelských preferencí, vkusu a módních trendů. To jim umožňuje úspěšně nabízet v rámci celého regionu stejný sortiment jako na svých domácích trzích.“

„Geografická blízkost zemí střední a východní Evropy hraje klíčovou roli také při zajišťování efektivní logistiky a fungování dodavatelského řetězce. Kombinace těchto faktorů činí maloobchodní trh střední a východní Evropy vysoce atraktivním jak pro místní, tak i pro mezinárodní společnosti,“ dodává Dominika Jędrak.

Region díky tomu zaznamenává významnou expanzi místních maloobchodních značek, a to jak ze CEE, tak i z okolních trhů. Česká republika přitom často představuje první destinaci, na kterou se firmy rozhodnou expandovat. Příkladem může být německý dean&david nebo chorvatský Koykan. Jakmile se tyto značky etablují v Česku, pravděpodobně se přesunou k průzkumu sousedních trhů.

Expanze značek na jednotlivé trhy CEE

Pozoruhodný úspěch v celém regionu střední a východní Evropy zaznamenaly například polské módní firmy. Jedná se jak o skupinu LPP, která vlastní známé značky jako Reserved, Sinsay, House a Cropp, tak i společnosti Pepco, Half Price, CCC a Modivo/E-obuwie. Svou působnost v této oblasti pak rozšiřují i další módní značky, například Cocodrillo, Wittchen a Wojas.

REKLAMA

Úspěšné jsou při přeshraniční expanzi i mnohé značky z Česka a Slovenska, například Alza, Tescoma, Alpine Pro a Alensa, které expandovaly do Polska a Maďarska. Poměrně významný podíl na těchto trzích dokázaly získat také společnosti Dr.Max a Fortuna. Do budoucna se můžeme těšit i na aktivity společnosti Vilgain, oblíbeného českého výrobce produktů pro zdraví a fitness. Ten si vybudoval solidní online zastoupení ve velkých evropských městech a v roce 2025 vedle probíhající expanze v Praze můžeme očekávat 5-6 vstupů na trhy střední a východní Evropy.

Značného rozsahu dosáhla také expanze značek ze zemí střední a východní Evropy a Pobaltí do Bulharska. Několik polských značek, zejména v oblasti módy, si na místním trhu vybudovalo dominantní postavení. Například maloobchodní řetězec Pepco provozuje v Bulharsku více než 60 prodejen.

Intenzivní je pak i expanze firem z regionu CEE-6 do Rumunska. Módní značky, jako je Pepco, nebo značky vlastněné LPP či CCC na místním trhu dokonce dominují.

Nejpočetnější expanze z Litvy se týká potravinářských řetězců vlastněných skupinou Maxima, která nyní provozuje již téměř 1 000 prodejen v Polsku pod značkou Stokrotka a 129 v Bulharsku jako T-Market. Firma je současně přítomná v celém Pobaltí.

A roste i odvětví fitness, které se v Polsku a v dalších zemích regionu konsoliduje. Nedávno společnost Benefit Systems, vlastník programu MultiSport, oznámila akvizici fitness klubů Flais v Bulharsku.

Expanze značek mimo region CEE

Řada značek, zejména z oblasti F&B, začala expandovat prostřednictvím franšíz i mimo region střední a východní Evropy. Příkladem mohou být značky Frutisimo a Trdlokafe (v zahraničí známé jako Twistcafe), které se pomalu přesouvají na západní trhy, zejména do Německa, Rakouska a Itálie. Itálie je také cílovým trhem pro lékárny Dr.Max, které v současné době provozují přibližně 130 prodejen po celé zemi.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy rostou rychleji než inflace. Co řeší inflační doložka ve smlouvě?

Míra inflace od 2. čtvrtletí 2023 obecně klesá, ale z pohledu nájemného bydlení je situace trochu jiná. Ceny za nájem bytu podle Českého statistického úřadu celorepublikově meziročně vzrostly o 6,2 % a trend posledních let potvrzují i data UlovDomov.cz. I proto se v nájemních smlouvách stále častěji objevuje inflační doložka, která majitelům nemovitostí přidává na […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 12. 2024

Špatná zpráva pro zájemce o vlastní bydlení – růst cen nemovitostí zrychluje

Růst všech kategorií nemovitostí ve třetím letošním čtvrtletí zesílil. V mezičtvrtletním srovnání se největším tempem zvýšily ceny bytů, a to o 2,6 procenta. Meziročně pak nejsilněji stouply ceny domů, které narostly o 4,7 procenta, vyplývá z aktuálních výsledků ČSOB Indexu bydlení.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 11. 2024

Lidé již vysoko zabetonované sazby hypoték akceptovali

Rostoucímu nákupnímu apetitu odpovídá objem poskytnutých hypotečních úvěrů, který se podle odborníků pohybuje na velmi příznivých hodnotách. Mylná představa, v níž hypoteční trh klienty několik let utvrzoval – tedy že slušná úroková sazba začíná v nejhorším případě dvojkou – se již z našich hlav vykouřila.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *