Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Studie MasterCard: Praha je na 31. místě turisticky nejatraktivnějších měst světa

11.06.2012 01:06 Tisková zpráva: MasterCard

Studie Global Destination Cities Index 2012 si klade za cíl analyzovat cestovní ruch v jednotlivých světových metropolích a podat tak ucelený obrázek o tom, které destinace se mohou pyšnit vysokou turistickou návštěvností. Celkem bylo posuzováno 132 světových metropolí. Průzkum také hodnotil, jak moc turisté v dané lokalitě utrácejí.

 

První místo v žebříčku obsadilo hlavní město Velké Británie, Londýn. Za rok do něj zavítalo téměř 17 miliónů návštěvníků z celého světa, což je více než v předchozích letech. Na druhém místě se s počtem 16 miliónů turistů umístilo centrum Francie, Paříž. Nicméně počet návštěvníků se oproti roku 2011 snížil. Na třetím místě zabodoval Bangkok, který navštívilo 12,2 miliónů lidí. Na čtvrtou příčku dosáhl Singapur s 11,8 milióny turistů. Hlavní město České republiky, Praha, se umístilo na vynikajícím 31. místě ze všech světových měst. Předběhlo taková města, jako je například Brusel, Atény, Washington nebo San Francisco. Za tento rok Prahu podle odhadu navštíví 3,38 miliónů turistů. Praha se navíc skvěle umístila i v žebříčku Evropy, kde dosáhla na 16. místo. V návštěvnosti porazila taková města, jako jsou například Berlín, Varšava či Budapešť.       

mastercard-perspektivni-mesta  Zdroj: MasterCard Global Destination Cities Index 2012

„To, že se Praha umístila na výše uvedených příčkách, je velký úspěch. Zanechala se sebou města s mnohem větší rozlohou i počtem obyvatel. Průzkum také hodnotil, jak lidé v zahraničí platí. Platební karty jsou čím dál tím častěji používány jako jednoduchý, bezpečný a pohodlný způsob nákupu, ať už jste kdekoli na světě. Cestovní ruch a turistika jdou tak ruku v ruce s výdaji, které se k cestám vážou. Proto je mnohem bezpečnější vyrážet do zahraničí s platební kartou místo hotovosti,“ říká Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko. 

Podle průzkumu nejčastěji do Prahy míří turisté z Velké Británie (Londýna), Ruska (Moskvy), Francie (Paříže) nebo Německa (Frankfurtu). Nejvíce peněz pak v Praze utratí Rusové a Němci. Češi zase nejčastěji navštěvují Itálii, Francii a Velkou Británii. Nejvíce peněz utratí český turista ve Francii.   

MasterCard česká centra rozvoje

Studii postavenou na podobném principu hodnocení měst realizuje společnost MasterCard již 5 let i v České republice. Výsledky unikátního projektu MasterCard česká centra rozvoje připravuje ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze a Sdružením CZECH TOP 100. Letos je v první části studie hodnocen systém veřejné dopravy na území všech 14 českých krajů a jejich krajských měst. Výsledky budou zveřejněny na konferenci 14. 6. 2012.

Více informací o projektu najdete na www.centrarozvoje.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *