Pondělí 18. února. Svátek má Gizela.

Švýcarsku hrozí díky nízkým hypotečním sazbám realitní bublina

19.02.2013 09:02 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Úrokové sazby v České republice v závěru roku dosáhly historického minima. Hypotéky s variabilní úrokovou sazbou banky aktuálně nabízejí s úrokovou sazbou 2,52 procenta. Průměrná fixní úroková sazba hypoték do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti v lednu činila 3,17 %. Podle statistik, které nedávno zveřejnila společnost TPA Horwath, máme v tuto chvíli druhé nejnižší úrokové sazby v regionu střední a východní Evropy.

Levnější hypotéky nabízejí pouze banky v Rakousku. Nicméně ani Rakousko se zdaleka nemůže rovnat sousednímu Švýcarsku, kde sazby během roku 2012 klesly na historické minimum a hypotéku s fixní úrokovou sazbou bylo možné bez problému získat za méně než 2 procenta a variabilní sazby tamní banky dokonce nabízely za méně než 1 procento. V posledních měsících však Švýcarsko již vykazuje obrat trendu a úrokové sazby hypoték i zde začínají nepatrně růst, nicméně i nadále zůstávají nejnižší v Evropě.

Hypotéku s jednoletou fixací úrokové sazby v tuto chvíli nabízejí od 1,3 %, tříletou za 1,1 % a pětiletou za 1,3 %.  Desetiletou fixaci, která ve Švýcarsku není zdaleka takovým unikátem jako v ČR, banky v současnosti nabízejí od 1,8 procenta. Pokud i to by se klientům zdálo moc a jsou ochotní akceptovat pohyblivou úrokovou sazbu a měnící se výši splátky, ještě nižší sazby nabízejí švýcarské banky u floatových hypoték. Jejich sazba je zde zpravidla navázána na 3měsíční LIBOR (London Interbank Offering Rate) a v současné chvíli tento typ hypotéky je reálně možné získat se sazbou kolem 1 procenta.

Historický vývoj úrokových sazeb ve Švýcarsku včetně vývoje nabídkových sazeb banky UBS ilustrují následující grafy.

golem-finance-18-1-2013-1 golem-finance-18-1-2013-2

Stinnou stránkou rekordně nízkých úrokových sazeb je velice rychlý nárůst cen nemovitostí, ke kterému dochází v posledních letech zejména ve velkých městech a turistických oblastech. Ceny nemovitostí v těchto regionech v posledních deseti letech vzrostly o desítky procent, přičemž rekord drží Ženeva, kde ceny nemovitostí za zmíněné období vzrostly o více než 100 procent. Vývoj cen nemovitostí v posledních letech začíná budit obavy a do jisté míry připomíná situaci z konce 80tých let, kdy na švýcarském nemovitostním trhu došlo nafouknutí cenové bubliny, která v roce 1988 splaskla.

golem-finance-18-1-2013-3

Švýcarská centrální banka si tuto situaci uvědomuje a snaží se přehřátí trhu předcházet. Ve spolupráci se švýcarskou vládou na začátku února přikázala 30 největším bankám navýšení kapitálové rezervy pro krytí rizik vyplývajících z nesplácení hypoték. Celkově by se mělo jednat o sumu 3 miliard švýcarských franků a výsledkem má být zpomalení tempa poskytování hypoték a přeneseně bude nejspíš znamenat nárůst úrokových sazeb.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *