EUR 24.920

USD 22.078

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 1.80 %

EUR 24.920

USD 22.078

16. 08. 2023

Tlak na platební morálku spotřebitelů roste, nový dluh po splatnosti zapsal SOLUS ve 2. čtvrtletí 25 tisícům osob

 

Nový dluh po splatnosti zapsaly ve 2. čtvrtletí letošního roku členské společnosti sdružení SOLUS do Registru fyzických osob více než 25 tisícům občanů ČR. Je to o 10 procent více, než ve 2. čtvrtletí 2022. Přibližně polovina z těchto osob již měla v registru evidovaný dřívější dluh po splatnosti. Od začátku roku 2023 byl do Registru fyzických osob SOLUS zapsán dluh po splatnosti u 52 tisíc osob.

Loading



 

Přestože jsou rodinné rozpočty spotřebitelů pod tlakem inflace a počet zápisů do registru SOLUS se zvýšil, dlouhodobý SOLUS Index vykázal mírný pokles. Podíl občanů s dluhem po splatnosti v Registru fyzických osob SOLUS se snížil z 4,8 procenta v březnu na 4,56 procenta v červnu. Na pokles působí více faktorů. Jedním z nich je zvýšení počtu obyvatel ČR v rámci výpočtu SOLUS Indexu, které snižuje výsledný podíl občanů s dluhem po splatnosti na celkovém počtu obyvatel. Významná skupina občanů zapsaných do Registru fyzických osob SOLUS se také snaží své závazky nebo jejich část uhradit.

„Údaje o dlužné částce po splatnosti mohou být v Registru fyzických osob zpracovávány po dobu, po kterou závazek spotřebitele trvá. Pokud závazek spotřebitele zanikl jinak než splacením nebo pokud jde o závazek promlčený nebo závazek, od jehož placení byl spotřebitel osvobozen, lze informaci o takovém závazku v registru zpracovávat nejdéle po dobu tří let od zániku takového závazku, od jeho promlčení nebo od okamžiku, kdy nastalo osvobození podle jiného právního předpisu. Z těchto důvodů dochází k výmazu některých dluhů bez toho, aniž by byly skutečně uhrazeny v celé výši,“ uvedl Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.

Zejména v důsledku změn v úvěrových a klientských portfoliích členských společností poklesl během prvního pololetí počet evidovaných občanů s dluhem po splatnosti z 423 tisíc na 408 tisíc. Dlužná částka po splatnosti evidovaná v Registru klesla během prvního pololetí minimálně, z 30,9 na 30,7 miliardy korun.

Sdružení SOLUS spojuje v úsilí o odpovědné úvěrování více než 50 společností. Ty poskytují služby spotřebitelům v oblasti bankovních úvěrů a stavebního spoření, nebankovních půjček, telekomunikačních služeb, distribuce energií a P2P půjček.

V průběhu druhého čtvrtletí se do činnosti sdružení SOLUS zapojily společnosti Bydlení bez kauce s.r.o., která propojuje na portálu Flatform.cz zájemce o pronájem s majiteli bytů a zajišťuje pronájmy nemovitostí bez kauce, TEDOM a.s. (zabývá se výrobou kogeneračních jednotek, instalací fotovoltaiky a poskytováním komplexních služeb pro moderní decentrální energetiku) a rentodo s.r.o. (poskytuje pojištění a další služby nájemcům a pronajímatelům nemovitostí).

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%4.96 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex: Po více než třech letech klesly sazby hypoték pod 5 %

Jsou to více než tři roky, kdy se nabídkové sazby hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu pohybovaly pod 5% hranicí. Konkrétně to bylo v dubnu 2022, kdy index dosáhl hodnoty 4,88 %. Aktuálně je hodnota Swiss Life Hypoindexu 4,96 %. Stále ale platí, že banky rozhodně nesnižují hypoteční úrokové sazby tak rychle, jak by jim […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 05. 2025

Jak dosáhnout na hypotéku po oddlužení?

Když člověk prochází insolvencí, jeho cesta k vysněnému bydlení se významně komplikuje. Získat hypotéku je i přes úspěšné oddlužení výrazně obtížnější, není to však nemožné. Existují tři způsoby, jak si zajistit úvěr na bydlení i po osobním bankrotu. Klíčová je trpělivost, důkladné finanční plánování a odborná pomoc.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 05. 2025

Komentář: Proč mají vyšší sazby hypoték v aktuální době smysl?

V posledních letech jsme byli svědky nebývale vysokých úrokových sazeb, které vedly mnoho lidí k tomu, že své volné prostředky raději ukládali na spořicí účty nebo termínované vklady. Tyto produkty nabízely solidní zhodnocení bez nutnosti podstupovat investiční rizika. Situace se však mění.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2025