EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

16. 08. 2023

0 komentářů

Tlak na platební morálku spotřebitelů roste, nový dluh po splatnosti zapsal SOLUS ve 2. čtvrtletí 25 tisícům osob

 

Nový dluh po splatnosti zapsaly ve 2. čtvrtletí letošního roku členské společnosti sdružení SOLUS do Registru fyzických osob více než 25 tisícům občanů ČR. Je to o 10 procent více, než ve 2. čtvrtletí 2022. Přibližně polovina z těchto osob již měla v registru evidovaný dřívější dluh po splatnosti. Od začátku roku 2023 byl do Registru fyzických osob SOLUS zapsán dluh po splatnosti u 52 tisíc osob.

Loading 

Přestože jsou rodinné rozpočty spotřebitelů pod tlakem inflace a počet zápisů do registru SOLUS se zvýšil, dlouhodobý SOLUS Index vykázal mírný pokles. Podíl občanů s dluhem po splatnosti v Registru fyzických osob SOLUS se snížil z 4,8 procenta v březnu na 4,56 procenta v červnu. Na pokles působí více faktorů. Jedním z nich je zvýšení počtu obyvatel ČR v rámci výpočtu SOLUS Indexu, které snižuje výsledný podíl občanů s dluhem po splatnosti na celkovém počtu obyvatel. Významná skupina občanů zapsaných do Registru fyzických osob SOLUS se také snaží své závazky nebo jejich část uhradit.

„Údaje o dlužné částce po splatnosti mohou být v Registru fyzických osob zpracovávány po dobu, po kterou závazek spotřebitele trvá. Pokud závazek spotřebitele zanikl jinak než splacením nebo pokud jde o závazek promlčený nebo závazek, od jehož placení byl spotřebitel osvobozen, lze informaci o takovém závazku v registru zpracovávat nejdéle po dobu tří let od zániku takového závazku, od jeho promlčení nebo od okamžiku, kdy nastalo osvobození podle jiného právního předpisu. Z těchto důvodů dochází k výmazu některých dluhů bez toho, aniž by byly skutečně uhrazeny v celé výši,“ uvedl Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.

Zejména v důsledku změn v úvěrových a klientských portfoliích členských společností poklesl během prvního pololetí počet evidovaných občanů s dluhem po splatnosti z 423 tisíc na 408 tisíc. Dlužná částka po splatnosti evidovaná v Registru klesla během prvního pololetí minimálně, z 30,9 na 30,7 miliardy korun.

Sdružení SOLUS spojuje v úsilí o odpovědné úvěrování více než 50 společností. Ty poskytují služby spotřebitelům v oblasti bankovních úvěrů a stavebního spoření, nebankovních půjček, telekomunikačních služeb, distribuce energií a P2P půjček.

V průběhu druhého čtvrtletí se do činnosti sdružení SOLUS zapojily společnosti Bydlení bez kauce s.r.o., která propojuje na portálu Flatform.cz zájemce o pronájem s majiteli bytů a zajišťuje pronájmy nemovitostí bez kauce, TEDOM a.s. (zabývá se výrobou kogeneračních jednotek, instalací fotovoltaiky a poskytováním komplexních služeb pro moderní decentrální energetiku) a rentodo s.r.o. (poskytuje pojištění a další služby nájemcům a pronajímatelům nemovitostí).

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Nová hrozby pro fotovoltaické elektrárny – hackerské útoky

Nové fotovoltaické elektrárny rostou po celé Evropě stejně rychle jako houby po dešti. Jen na území České republiky se jich na konci roku 2022 nacházelo podle Solární asociace více než 84.000, přičemž v roce 2023 by jich měly další desetitisíce přibýt. Díky narůstajícímu množství instalovaných elektráren a skutečnosti, že jsou tyto elektrárny připojeny k internetu, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 09. 2023

Neplatiči v bytových domech už dluží svým sousedům 170 milionů Kč, řešení v nedohlednu

Celkový dluh vůči bytovým družstvům a SVJ se v roce 2022 vyšplhal na téměř 170 milionů korun. Více jak polovina této částky je dlouhodobě nevymahatelná. Obyvatelé bytových domů tak často musí nedoplatky za energie či další služby uhradit z vlastního a sami se tak mnohdy dostávají do finančních problémů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 09. 2023

Dotace obvykle pokryje čtvrtinu až třetinu nákladů rekonstrukce

Jedinou v praxi účinnou cestou, jak zabránit degradaci bytového fondu, je pokračovat v cílené podpoře renovací. Dotace mohou pokrýt čtvrtinu až třetinu nákladů rekonstrukce. Z dostupných průzkumů vyplývá, že dvě třetiny Čechů renovuje svoje domy po částech. Hlavní bariérou pro komplexní opravu je především nedostatek vlastních financí a obavy z náročnosti stavebních prací či z dočasného omezení komfortu bydlení.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *