EUR 24.370

USD 22.523

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.370

USD 22.523

08. 12. 2021

0 komentářů

Trendem v pronajímání jsou virtuální prohlídky a služby, které na sebe přebírají rizika

 

Lidé v průběhu letošního roku pokračovali v nakupování bytů na investici. Nic na tom nezměnily ani rostoucí ceny nemovitostí, vzhledem k jejich nedostatku se totiž mnohamilionové nákupy stále vyplatily. Jak ale byty efektivně pronajmout a nájem dlouhodobě udržet? Trendem v pronajímání se dle odborníků staly virtuální prohlídky a služby, které na sebe přebírají rizika. Dvě třetiny nemovitostí prezentovaných formou virtuálních prohlídek s kvalitními záběry se pronajmou za vyšší částku. Byty se tímto způsobem rovněž pronajímají až pětkrát rychleji, než je tomu u standardních nabídek v inzerci. Snaha o rychlé pronajmutí nicméně znamená i riziko, proto je vhodné zvážit využití profesionální služby.

Loading 

Virtuální prohlídky pomáhají s pronájmem i s prodejem. Podle statistik mizí byty s virtuální prohlídkou z trhu až pětkrát rychleji a lidé stráví interakcí s takovou nabídkou třikrát více času, než u standardních nabídek v inzerci, udává společnost UlovDomov.cz. Dvě třetiny nemovitostí prezentovaných kvalitními záběry najdou kupce či nájemce za vyšší částku, 82 procent klientů upřednostní makléře, kteří vytváří kvalitní vizuální prezentaci, a 95 procent zájemců se spíše ozve na inzerát, který obsahuje virtuální prohlídku.

Ideální investiční nemovitost disponuje dobrou lokalitou a dopravní dostupností, což v Praze a Brně platí dvojnásob, velkou roli může hrát i parkovací místo nebo garáž. „Mezi standardní vybavení už patří myčka na nádobí. Velkým plusem jsou také úložné prostory, hlavně vestavěné skříně. Naopak postele, sedačka, a další nábytek výhodou být nemusí, protože pro majitele přináší větší riziko poškození a nájemníci stejně mnohdy preferují vlastní,“ vysvětluje Jiří Krejčí, obchodní ředitel společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o více než 1 500 nemovitostí v hodnotě přesahující 7 miliard korun.

Jakmile je nemovitost připravena na pronájem, Jiří Krejčí majitelům doporučuje byt pronajmout co nejrychleji, klidně zpočátku i za nižší cenu – hlavně aby začal co nejdřív generovat příjem. „V dnešní době je zbytečné kvůli pár stovkám tlačit na cenu. Když budou obě strany spokojené, není problém cenu po nějaké době navýšit, nebo byt v příštím cyklu pronajmout někomu jinému za víc,“ uvedl Krejčí. Všem doporučuje zainvestovat do virtuální prohlídky. Takové nabídky mizí z trhu rychleji a za více peněz.

Obecně platí, že čím méně omezení pronajímatel stipuluje, tím rychleji je možné byt pronajmout. „Pozor je ale třeba dát i na rizika, které s sebou možnost rychlého pronájmu přináší, od neplatících nájemníků až po poškození bytu. Právě proto majitelé čím dál častěji vyhledávají služby jako je ta naše, které se pronájmem profesionálně zabývají a rizika přebírají na sebe,“ dodává Jiří Krejčí. Dále investorům doporučuje, aby se při nákupu vyhli sklepním či zamřížovaným bytům, nemovitostem s více vlastníky či problematickými sousedy a také bytům v nežádoucích lokalitách.

REKLAMA

Odborníci investorům dále radí, aby si před nákupem nemovitosti promysleli, na jakou cílovou skupinu se chtějí orientovat. „Pokud plánujete koupit větší, klidně i starší byt a ubytovat v něm studenty, je lepší se zaměřit na oblasti kolem univerzit a blízko k centru města. Naopak pro investora, který plánuje pronajímat párům a mladým rodinám, bude lepší byt s dispozicí 2+1, který může být i dál od centra s přírodou na dosah,“ říká Jiří Krejčí, obchodní ředitel společnosti UlovDomov.cz.

Co se týče dispozice, momentálně se nejčastěji pronajímají byty kategorie 2+kk a v závěsu za nimi 2+1. Tyto dvě kategorie celkem tvoří zhruba 45 procent nájemních bytů. Malé byty upřednostňují buď mladé páry nebo jednotlivci, zato větší byty o dispozicích 3+1 až 4+1 většinou vyhledávají studenti a v poslední době i mladí pracující, kteří si byt rozdělují po pokojích a využívají tak možnost spolubydlení.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *