EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

17. 10. 2023

0 komentářů

Trh nových bytů ožívá. Central Group zadal Metrostavu výstavbu dalšího velkého bytového bloku v Tesle Hloubětín

 

Stavebnictví se v posledním roce výrazně propadá. Kvůli nepříznivé ekonomické situaci byli investoři nuceni mnoho projektů odložit. Bytový trh ale začíná chytat druhý dech a prodeje nových bytů v poslední době výrazně rostou. Proto největší rezidenční stavitel Central Group plánuje do konce příštího roku dát do prodeje a spustit výstavbu zhruba 2700 nových bytů v 11 lokalitách v Praze. Aktuálně zahájil prodej bytů už ve 2. velkém bloku rezidenční čtvrti Tesla Hloubětín v Praze 9. Ve výběrovém řízení na stavbu zhruba 370 bytů a komerčních prostorů v této etapě zvítězila stavební firma Metrostav.

Loading 

Po velkém propadu prodejů nových bytů ve druhé polovině loňského roku je poptávka letos výrazně vyšší. Developeři ale pro podporu prodejů musí nyní pracovat s mnoha nákladnými klientskými bonusy a pomocí s financováním, včetně například dotování hypotéčních splátek klientům. Velmi drahé hypotéky a komerční úvěry loni zmrazily trh. K tomu se pak přidaly neudržitelně se zvyšující ceny stavebních dodávek z důvodu vyhrocené a nepředvídatelné situace na trhu. Kvůli tomu většina investorů odložila řadu připravovaných projektů, protože jejich ekonomika přestala vycházet tak, aby se výstavba vyplatila.

Bytovou výstavbu spustí jen nižší ceny stavebních firem

„Letos očekáváme, že prodáme o polovinu více bytů než loni. Proto zahajujeme masivní novou výstavbu, a to z vlastních peněz bez úvěru. Ale stavební firmy jsme už předem informovali, že očekáváme výrazně nižší ceny dodávek než byly loni. Jsem moc rád, že jsme se ohledně nové etapy Tesly Hloubětín byli schopni domluvit se společností Metrostav na přijatelných cenových podmínkách. Jen díky tomu se může tato velká stavba nyní spustit a byty zde mohou jít do prodeje. Metrostav je jedním z našich klíčových a velmi spolehlivých dodavatelů,“ říká zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

„Situace ve stavebnictví je nyní složitá a všichni musíme hledat způsoby jak optimalizovat a najít rezervy a úspory. A to se netýká jen nás generálních dodavatelů, ale i subdodávek a výrobců a prodejců materiálu. Pro společnost Central Group jsme za uplynulých 18 let už úspěšně dokončili téměř 3.500 bytů v šestnácti projektech. Nepochybuji, že Tesla Hloubětín bude naším dalším úspěšným projektem. A věřím, že investiční plány Central Group budou impulsem i pro ostatní developery, aby už neodkládali nové projekty,“ komentuje situaci na trhu generální ředitel společnosti Metrostav Jaroslav Heran.

Tesla Hloubětín – nejprodávanější byty v Praze

Nové byty v rezidenční čtvrti Tesla Hloubětín od Central Group jsou podle statistik nejprodávanějšími v celé Praze. Zatím byl v prodeji 1. bytový blok, kde se nyní již finalizuje hrubá stavba a kde budou byty dokončené k předání již na konci příštího roku. Aktuálně se dostává do prodeje už 2. rezidenční blok, kde nyní platí časově omezené zaváděcí ceny bytů již od 4,1 milionu Kč.

Rezidenční čtvrť Tesla Hloubětín vzniká na místě dřívější stejnojmenné továrny. Je to velmi populární dynamicky se rozvíjející lokalita přímo u zastávek tramvají a blízko stanice metra. V přízemí bytových domů směrem do ulice Poděbradská vznikne mnoho nových restaurací, kaváren, služeb a obchodů, včetně supermarketu. V přímém sousedství bude nová moderní základní škola U Elektry a přímo v lokalitě vzniknou také dvě nové mateřské školy, veřejný park s pěší zónou, několik dětských hřišť, venkovní fitness zóny pro dospělé a hřiště na pétanque.

REKLAMA

Nová etapa rezidenční čtvrti Tesla Hloubětín je první z 11 lokalit, které Central Group plánuje zařadit do nabídky do konce příštího roku. Celkem se jedná o 2.700 bytů, které se stanou novým domovem pro zhruba šest tisíc lidí. Kromě již zmíněné Tesly Hloubětín pak Central Group připravuje do výstavby další velký bytový blok v Parkové čtvrti v Praze 3 a několik objektů v rozsáhlém projektu Harfa Living v Praze 9. Další projekty pak firma chystá do výstavby v Horních Měcholupech, Dolních Počernicích, Pitkovicích, Uhříněvsi, Michli, Záběhlicích a také na Hájích a na Břevnově.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *