EUR 24.740

USD 23.154

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.740

USD 23.154

17. 10. 2023

0 komentářů

Trh nových bytů ožívá. Central Group zadal Metrostavu výstavbu dalšího velkého bytového bloku v Tesle Hloubětín

 

Stavebnictví se v posledním roce výrazně propadá. Kvůli nepříznivé ekonomické situaci byli investoři nuceni mnoho projektů odložit. Bytový trh ale začíná chytat druhý dech a prodeje nových bytů v poslední době výrazně rostou. Proto největší rezidenční stavitel Central Group plánuje do konce příštího roku dát do prodeje a spustit výstavbu zhruba 2700 nových bytů v 11 lokalitách v Praze. Aktuálně zahájil prodej bytů už ve 2. velkém bloku rezidenční čtvrti Tesla Hloubětín v Praze 9. Ve výběrovém řízení na stavbu zhruba 370 bytů a komerčních prostorů v této etapě zvítězila stavební firma Metrostav.

Loading 

Po velkém propadu prodejů nových bytů ve druhé polovině loňského roku je poptávka letos výrazně vyšší. Developeři ale pro podporu prodejů musí nyní pracovat s mnoha nákladnými klientskými bonusy a pomocí s financováním, včetně například dotování hypotéčních splátek klientům. Velmi drahé hypotéky a komerční úvěry loni zmrazily trh. K tomu se pak přidaly neudržitelně se zvyšující ceny stavebních dodávek z důvodu vyhrocené a nepředvídatelné situace na trhu. Kvůli tomu většina investorů odložila řadu připravovaných projektů, protože jejich ekonomika přestala vycházet tak, aby se výstavba vyplatila.

Bytovou výstavbu spustí jen nižší ceny stavebních firem

„Letos očekáváme, že prodáme o polovinu více bytů než loni. Proto zahajujeme masivní novou výstavbu, a to z vlastních peněz bez úvěru. Ale stavební firmy jsme už předem informovali, že očekáváme výrazně nižší ceny dodávek než byly loni. Jsem moc rád, že jsme se ohledně nové etapy Tesly Hloubětín byli schopni domluvit se společností Metrostav na přijatelných cenových podmínkách. Jen díky tomu se může tato velká stavba nyní spustit a byty zde mohou jít do prodeje. Metrostav je jedním z našich klíčových a velmi spolehlivých dodavatelů,“ říká zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

„Situace ve stavebnictví je nyní složitá a všichni musíme hledat způsoby jak optimalizovat a najít rezervy a úspory. A to se netýká jen nás generálních dodavatelů, ale i subdodávek a výrobců a prodejců materiálu. Pro společnost Central Group jsme za uplynulých 18 let už úspěšně dokončili téměř 3.500 bytů v šestnácti projektech. Nepochybuji, že Tesla Hloubětín bude naším dalším úspěšným projektem. A věřím, že investiční plány Central Group budou impulsem i pro ostatní developery, aby už neodkládali nové projekty,“ komentuje situaci na trhu generální ředitel společnosti Metrostav Jaroslav Heran.

Tesla Hloubětín – nejprodávanější byty v Praze

Nové byty v rezidenční čtvrti Tesla Hloubětín od Central Group jsou podle statistik nejprodávanějšími v celé Praze. Zatím byl v prodeji 1. bytový blok, kde se nyní již finalizuje hrubá stavba a kde budou byty dokončené k předání již na konci příštího roku. Aktuálně se dostává do prodeje už 2. rezidenční blok, kde nyní platí časově omezené zaváděcí ceny bytů již od 4,1 milionu Kč.

REKLAMA

Rezidenční čtvrť Tesla Hloubětín vzniká na místě dřívější stejnojmenné továrny. Je to velmi populární dynamicky se rozvíjející lokalita přímo u zastávek tramvají a blízko stanice metra. V přízemí bytových domů směrem do ulice Poděbradská vznikne mnoho nových restaurací, kaváren, služeb a obchodů, včetně supermarketu. V přímém sousedství bude nová moderní základní škola U Elektry a přímo v lokalitě vzniknou také dvě nové mateřské školy, veřejný park s pěší zónou, několik dětských hřišť, venkovní fitness zóny pro dospělé a hřiště na pétanque.

Nová etapa rezidenční čtvrti Tesla Hloubětín je první z 11 lokalit, které Central Group plánuje zařadit do nabídky do konce příštího roku. Celkem se jedná o 2.700 bytů, které se stanou novým domovem pro zhruba šest tisíc lidí. Kromě již zmíněné Tesly Hloubětín pak Central Group připravuje do výstavby další velký bytový blok v Parkové čtvrti v Praze 3 a několik objektů v rozsáhlém projektu Harfa Living v Praze 9. Další projekty pak firma chystá do výstavby v Horních Měcholupech, Dolních Počernicích, Pitkovicích, Uhříněvsi, Michli, Záběhlicích a také na Hájích a na Břevnově.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Objem nových hypoték byl v květnu nejvyšší od března 2022

Objem poskytnutých hypoték se v květnu dostal na nejvyšší úroveň od března roku 2022. Meziročně vzrostl o 92 % na 23,7 miliardy Kč. Po zohlednění tradiční sezónnosti meziměsíčně podstatě stagnoval. Květnový objem zůstává příznivý a oživování hypoteční aktivity v letošním roce pokračuje. Údaje vyplývají z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

Digitalizace stavebnictví v úzkých. Chybí čas na přípravu, hrozí chaos

Vznik nového stavebního zákona provázely bouřlivé diskuse a při jeho přípravě muselo dojít k řadě kompromisů. Jednoznačným pozitivem ale měla být digitalizace stavebního řízení s účinností od 1. Července 2024. Jenže pár týdnů před spuštěním nemá za sebou Informační systém stavebního řízení ani pořádné testování, navíc si jej úředníci neměli šanci osahat v praxi.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *