EUR 24.690

USD 25.440

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.690

USD 25.440

02. 06. 2022

0 komentářů

Tři tisícovky dlužníků v Praze se mohou levně zbavit exekucí

 

Prvních 200 dlužníků z hlavního města oslovilo Exekutorský úřad Prachatice kvůli akci Férové exekuce. Projekt běží od začátku května. Jeho cílem je zlepšit situaci v oblasti dluhů a pomoct lidem v exekuci. 

Díky Férovým exekucím zaplatí dlužník jen jistinu dluhu. To znamená žádné úroky ani sankce. Slevu ve výši až 60 % z exekuce nabízejí vybraní soukromí věřitelé – společnosti, u kterých se lidé zadlužili např. kvůli půjčkám na nákup lednic, mobilních telefonů nebo kvůli úvěrům.

„V Praze se projekt týká celkem 3 tisíc dlužníků. To je čtvrté nejvyšší číslo v mezikrajském srovnání, po Ústeckém, Jihočeském a Libereckém kraji. Tito lidé nespláceli své závazky vůči společnostem B2 Kapital, JK Chaloupky Komárov, Kandahár a SONSTAV,“ říká soudní exekutor Kamil Košina.

Průměrná výše původní částky, kterou lidé v Praze dluží, je 20 386 Kč. Vůbec nejvyšší jistina činí 114 371 Kč. Průměrný věk dlužníků je 52 let. Jde převážně o muže.

Projekt Férové exekuce vyhlásil Exekutorský úřad Prachatice, který má celorepublikovou působnost. Odpuštění úroků a příslušenství se tedy vztahuje jen na exekuce vedené tímto úřadem. Dlužníci zaplatí pouze jistinu dluhu a minimální náklady exekuce ve výši 7 865 Kč.

„Jde opravdu o významnou nabídku ze strany věřitelů, kteří se rozhodli být solidární a v této těžké době vyjít lidem vstříc. Dlužníci se takto zbaví svých exekučních břemen, smažou se jejich dlužnické záznamy ve veřejných rejstřících a znovu získají možnost čerpat například půjčky nebo žádat o hypotéky. Nebudou se tak muset uchylovat k často neseriózním, nebo dokonce lichvářským nabídkám,“ pokračuje Kamil Košina.

REKLAMA

Jak o slevu požádat? Na webu www.exekutor-prachatice.cz stačí vyplnit kontaktní formulář. Soudní exekutor vyčíslí přesnou částku k úhradě. Po jejím zaplacení se exekuce zastaví a dlužník je osvobozen od celého závazku.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022

Lidé v bytech si měsíčně připlatí tisíce, teplotu u nich nikdo kontrolovat nemůže

Nadcházející topná sezóna bude pro české domácnosti finančně náročnější než ty předchozí. Členům společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytových družstev (BD) se kromě nákladů na služby spojené s užíváním bytů, jako jsou teplo, teplá a studená voda, úklid, či osvětlení společných prostor, mohou navíc zvednou také dlouhodobé zálohy na opravy, tzv. fond oprav. To vše může […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.