EUR 24.745

USD 22.792

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.745

USD 22.792

11. 04. 2023

0 komentářů

TZ Allianz Trade: Insolvence opět nabírají na síle. Česko se zatím drží pod úrovní před pandemií

 

Počet insolvencí se odrazil od pandemického minima a v polovině sledovaných zemí se dostane nad úroveň před pandemií. Naznačuje to Globální index platební neschopnosti pojišťovny Allianz Trade. Insolvence táhnou vzhůru zejména západoevropské ekonomiky. V Česku by letos mělo být o čtvrtinu méně insolvencí ve srovnání s rokem 2019, přesto jich meziročně přibude.

Loading 

Globální index by měl v tomto roce podle analýzy Allianz Trade vzrůst o 21 %, v roce 2024 pak o 4 %. K celosvětovému oživení insolvencí zatím nejvíce přispívá západní Evropa – například třikrát více než Asie. Oživení v oblasti insolvencí podniků nicméně není překvapením – spolu s ukončováním podpůrných opatření zavedených v době pandemie se projevily i otřesy způsobené válkou na Ukrajině i výluky v Číně.

„Očekáváme, že například ve Francii v tomto roce bude 59 000 insolvencí, což je meziroční nárůst o 41 %, v Německu ve srovnání s rokem 2022 přibude 22 % bankrotů. Českým podnikům se stále daří zůstat poměrně hluboko pod předcovidovou dobou, nicméně i u nás v tomto i příštím roce očekáváme meziroční nárůst, a to o 8, respektive 13 %,“ shrnuje závěry analýzy ředitel české pobočky Allianz Trade Dalibor Trojek.

Oživení insolvencí se podle Allianz Trade alespoň v Evropě šíří napříč odvětvími. A přestože nejzasaženější budou stále malé a střední podniky, je zřejmý i narůstající trend „velkých“ insolvencí, tedy takových s tržbami nad 50 milionů eur. „Na globální úrovni jsme v posledním čtvrtletí roku 2022 zaregistrovali 88 velkých insolvencí, což je mírně nad úrovní před pandemií. Nejvíce se na tom podílela tři odvětví: stavebnictví, maloobchod a služby,“ říká Dalibor Trojek s tím, že s velikostí společnosti roste i riziko dominového efektu, který souvisí s velkým počtem dodavatelů těchto velkých hráčů.

Příčin pokračujícího oživení bude několik. Poptávka pravděpodobně zůstane výrazně pod minimem potřebným k tomu, aby se počet insolvencí alespoň stabilizoval. Analytici Allianz Trade očekávají, že globální růst v roce 2023 zpomalí (+2,2 %) a v roce 2024 jen mírně oživí (+2,3 %). Eurozóna a USA by tak v letech 2023-2024 potřebovaly v průměru 1,3 p.b. a 1,5 p.b. dodatečného růstu HDP.

REKLAMA

Kromě poptávky budou testovat odolnost nejzranitelnějších společností také dlouhodobý tlak na ziskovost, slabší hotovostní rezervy a přísnější finanční podmínky. Patří sem ty, které mají nejmenší cenovou sílu (např. specializovaný maloobchod, jako je textil, domácí spotřebiče, a některé služby včetně restaurací); ty, které jsou nejvíce vystaveny vyšším mzdovým nákladům, jako je maloobchod, doprava a stavebnictví; a ty, které jsou nejvíce vystaveny rostoucím nákladům na splácení úroků (stavebnictví, zboží dlouhodobé spotřeby).

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Chcete i u nás garantovanou hypotéku za 2 nebo dokonce 0,5 % p. a. jako v Polsku? Byla by to cesta do pekla

Obvykle lidé kritizují českou vládu, protože nevědí, co se děje v zahraničí. Nicméně v zahraničí je to často ještě mnohem horší než u nás. Příkladem může být Polsko, kde předchozí vláda Jarosława Kaczyńského garantovala dvouprocentní hypotéky. To bylo něco, co lidi milovali. Poptávka byla obrovská. Během chvilky se dotace na hypotéky vyčerpala. Přitom měla platit až do […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024

Investici do energetických úspor sníží výdaje i zhodnotí dům

Banky se stále více zaměřují na financování energeticky úsporného bydlení. Kromě výhodnější úrokové sazby lze takto umořit část úvěru z vyplacené dotace bez sankcí. Hypotéky jsou sice stále drahé, úrokové sazby však mohou být s další refixací již o dost nižší, což se ale nedá říci o cenách. Bonusem je výrazné zhodnocení nemovitosti.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 12. 2023

Český realitní trh dusí i absence pobídek pro zahraniční investory

Trh s nemovitostmi napjatě vyhlíží první výraznější snížení úrokových sazeb. Nové kanceláře se nestaví, prodeje bytů rostou zatím pozvolna a většímu rozvoji nájemního bydlení brání kromě drahého financování i současná legislativa. Nejen na tom se shodují realitní odborníci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *