EUR 23.655

USD 21.982

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.655

USD 21.982

11. 04. 2023

0 komentářů

TZ Allianz Trade: Insolvence opět nabírají na síle. Česko se zatím drží pod úrovní před pandemií

 

Počet insolvencí se odrazil od pandemického minima a v polovině sledovaných zemí se dostane nad úroveň před pandemií. Naznačuje to Globální index platební neschopnosti pojišťovny Allianz Trade. Insolvence táhnou vzhůru zejména západoevropské ekonomiky. V Česku by letos mělo být o čtvrtinu méně insolvencí ve srovnání s rokem 2019, přesto jich meziročně přibude.

Loading



 

Globální index by měl v tomto roce podle analýzy Allianz Trade vzrůst o 21 %, v roce 2024 pak o 4 %. K celosvětovému oživení insolvencí zatím nejvíce přispívá západní Evropa – například třikrát více než Asie. Oživení v oblasti insolvencí podniků nicméně není překvapením – spolu s ukončováním podpůrných opatření zavedených v době pandemie se projevily i otřesy způsobené válkou na Ukrajině i výluky v Číně.

„Očekáváme, že například ve Francii v tomto roce bude 59 000 insolvencí, což je meziroční nárůst o 41 %, v Německu ve srovnání s rokem 2022 přibude 22 % bankrotů. Českým podnikům se stále daří zůstat poměrně hluboko pod předcovidovou dobou, nicméně i u nás v tomto i příštím roce očekáváme meziroční nárůst, a to o 8, respektive 13 %,“ shrnuje závěry analýzy ředitel české pobočky Allianz Trade Dalibor Trojek.

Oživení insolvencí se podle Allianz Trade alespoň v Evropě šíří napříč odvětvími. A přestože nejzasaženější budou stále malé a střední podniky, je zřejmý i narůstající trend „velkých“ insolvencí, tedy takových s tržbami nad 50 milionů eur. „Na globální úrovni jsme v posledním čtvrtletí roku 2022 zaregistrovali 88 velkých insolvencí, což je mírně nad úrovní před pandemií. Nejvíce se na tom podílela tři odvětví: stavebnictví, maloobchod a služby,“ říká Dalibor Trojek s tím, že s velikostí společnosti roste i riziko dominového efektu, který souvisí s velkým počtem dodavatelů těchto velkých hráčů.

Příčin pokračujícího oživení bude několik. Poptávka pravděpodobně zůstane výrazně pod minimem potřebným k tomu, aby se počet insolvencí alespoň stabilizoval. Analytici Allianz Trade očekávají, že globální růst v roce 2023 zpomalí (+2,2 %) a v roce 2024 jen mírně oživí (+2,3 %). Eurozóna a USA by tak v letech 2023-2024 potřebovaly v průměru 1,3 p.b. a 1,5 p.b. dodatečného růstu HDP.

Kromě poptávky budou testovat odolnost nejzranitelnějších společností také dlouhodobý tlak na ziskovost, slabší hotovostní rezervy a přísnější finanční podmínky. Patří sem ty, které mají nejmenší cenovou sílu (např. specializovaný maloobchod, jako je textil, domácí spotřebiče, a některé služby včetně restaurací); ty, které jsou nejvíce vystaveny vyšším mzdovým nákladům, jako je maloobchod, doprava a stavebnictví; a ty, které jsou nejvíce vystaveny rostoucím nákladům na splácení úroků (stavebnictví, zboží dlouhodobé spotřeby).

REKLAMA

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Daň z nemovitosti: Odvoláváme, co jsme slibovali, zato budeme pravidelně valorizovat

Zapomeňme na výrok současného ministra financí Zbyňka Stanjury ze srpna 2021, kdy v rámci předvolební kampaně Dáme Česko dohromady prohlašoval, že: „Nápad na zvýšení daně z nemovitostí je opravdu nebezpečný. Nechápu, proč by měl stát trestat někoho za to, že si pořídil bydlení. Kromě toho se vyšší zdanění promítne do ceny nájmů a jediný, kdo na […]

Text: Milan Vodička

Foto: Pixabay

15. 05. 2023

Družstevní bydlení z právního pohledu – řada výhod, ale i některá úskalí

Českou tradici družstevního bydlení vystřídalo v posledních desetiletích osobní vlastnictví. Současná vysoká regulace hypoték, díky které se pro řadu lidí staly nedostupnými, ale může tento trend opět obrátit. Kupující si totiž na pořízení nově postavené družstevní nemovitosti vůbec nemusí hypotéku pořizovat.

Text: Milan Vodička

Foto: Pixabay

27. 04. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *