EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

23. 10. 2023

0 komentářů

UBM prodala jeden bytový dům v projektu Timber Praha investičnímu fondu

 

Společnost UBM Development Czechia prodala bytový dům v rezidenčním projektu Timber Praha realitnímu investičnímu fondu Future X1. Budova M v projektu Timber Praha, představující první vícepodlažní bytové domy ze dřeva na území hlavního města, na téměř 1 000 m2 zahrnuje 15 bytů o dispozicích 1+kk až 4+kk o velikostech od 39 m2 do 110 m2. Investiční fond zaměřený na nemovitosti plánuje jednotky zpočátku pronajímat, z dlouhodobého hlediska chystá prodej celého svého portfolia velkému zahraničnímu investorovi. Future X1 spolupracuje s UBM již dva roky a za tu dobu odkoupil 16 bytů v rezidenčním areálu Arcus City, devět bytů v projektu Astrid Garden v pražských Holešovicích a čtyři jednotky v komplexu Neugraf na pražském Smíchově.

Loading 

 „Původně jsme předpokládali, že všechny byty v projektu Timber Praha budeme prodávat do osobního vlastnictví. Jsme potěšeni, že o naše první bytové domy ze dřeva v Česku rychle projevili zájem i institucionální investoři. S fondem Future X1 jsme s ohledem na předchozí jednání a vzájemnou důvěru ve velmi krátkém čase našli shodu,“ uvádí CEO společnosti UBM Development AG Thomas G. Winkler.

„Od UBM jsme v minulosti koupili několik bytů v různých projektech (např. Astrid Garden či Arcus City), které jsou však pro nás příliš velké na to, abychom je pořídili jako celek. Nyní je to poprvé, co jsme se rozhodli pro celý dům v rámci jedné transakce. Budova M v projektu Timber Praha má pro nás optimální velikost a bylo to logické i s ohledem na synergie, která vznikají tím, že vlastníte všechny jednotky na jedné adrese,“ říká jednatel a investiční manažer fondu Future X1 Ondřej Záruba.

Realizaci Timber Praha a strategii prodeje komentuje Thomas G. Winkler: „Na všechny naše projekty se díváme také očima investora. Pro nás jako developera představuje velmi důležitý parametr snížení uhlíkové stopy při výstavbě i během provozu budov. A toho lze dosáhnout pouze tehdy, když projekt funguje z ekonomického hlediska. Timber Praha je kromě konstrukce ze dřeva současně vysoce energeticky úsporný díky využití geotermální energie, tepelných čerpadel či fotovoltaiky. Na 90 % našich trhů, tedy v Německu a Rakousku, je nejčastější otázkou institucionálních investorů, zda si projekty udrží hodnotu i za 10 let. A v případě dřevostaveb, které znamenají zcela nový způsob výstavby a myšlení, se o koupi rozhodují velmi rychle. Dnes u investorů hraje podstatnou roli právě soulad ekonomického a ekologického hlediska.“

To potvrzuje i Ondřej Záruba: „Timber Praha díky začlenění zelených technologií funguje a náklady na energie budoucím obyvatelům skutečně sníží. A to je investice, která nám dává smysl. Chceme podporovat filozofii, která je zelená nejen kvůli marketingové nálepce, ale také z ekonomického hlediska. Co se týká výhledů do budoucna, určitě poroste například význam ESG skóre. V příštích pěti až deseti letech tak samozřejmě očekáváme, že budeme dostávat otázky na podíl dřevostaveb v našem portfoliu“.

REKLAMA

Nemovitostní fond Future X1 pořídil bytový dům v Timber Praha v souladu se svou vizí vytvořit portfolio minimálně 100 až 200 bytů v Praze. „Až takového portfolia dosáhneme, chtěli bychom jednat s velkým německým nebo švýcarským realitním fondem a prodat mu vše jako celek,“ uvádí jednatel Future X1. Do té doby bude dle jeho slov fond jednotky v budově M v Timber Praha pronajímat: „Získat nájemce bude snadné. Naše zkušenosti s dalšími projekty UBM ukazují, že poptávka po kvalitním bydlení je v Praze obrovská. A to zejména nyní, kdy je poměrně obtížné dosáhnout na koupi vlastního bytu, jelikož ceny jsou pro většinu poptávajících příliš vysoké. V Praze je navíc spousta lidí, kteří si uvědomují unikátnost projektu Timber Praha.“

Timber Praha vzniká v rámci rezidenčního komplexu Arcus City v městské části Praha-Řeporyje. V moderních domech z masivních dřevěných CLT panelů roste dohromady 62 bytů o dispozicích 1+kk až 4+kk. Mezi energeticky úsporné prvky patří například exteriérové žaluzie, tepelná čerpadla země-voda a geotermální vrty. Na zelených střechách budou umístěny fotovoltaické panely. Všechny byty budou mít podlahové vytápění, které v létě poslouží též k chlazení. Systém smart home bude použit pro ovládání videotelefonu, regulaci vytápění a chlazení či měření spotřeb energií atp. Timber Praha je stavěn s ekologickou certifikací BREEAM Excellent a energetickým průkazem v nejúspornější kategorii A. Dokončení výstavby se plánuje na 4. čtvrtletí 2024.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

V Praze se k výstavbě připravuje 145 tisíc nových bytů, ale…

Trh s novými byty výrazně ožil. V letošním prvním čtvrtletí se jich v Praze prodalo téměř 2,5krát více než ve stejném období loni. Nabídka nových bytů ale výrazně zaostává a ceny bytů proto začaly opět růst. A to i přes to, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 06. 2024

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *