EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

23. 10. 2023

0 komentářů

UBM prodala jeden bytový dům v projektu Timber Praha investičnímu fondu

 

Společnost UBM Development Czechia prodala bytový dům v rezidenčním projektu Timber Praha realitnímu investičnímu fondu Future X1. Budova M v projektu Timber Praha, představující první vícepodlažní bytové domy ze dřeva na území hlavního města, na téměř 1 000 m2 zahrnuje 15 bytů o dispozicích 1+kk až 4+kk o velikostech od 39 m2 do 110 m2. Investiční fond zaměřený na nemovitosti plánuje jednotky zpočátku pronajímat, z dlouhodobého hlediska chystá prodej celého svého portfolia velkému zahraničnímu investorovi. Future X1 spolupracuje s UBM již dva roky a za tu dobu odkoupil 16 bytů v rezidenčním areálu Arcus City, devět bytů v projektu Astrid Garden v pražských Holešovicích a čtyři jednotky v komplexu Neugraf na pražském Smíchově.

Loading 

 „Původně jsme předpokládali, že všechny byty v projektu Timber Praha budeme prodávat do osobního vlastnictví. Jsme potěšeni, že o naše první bytové domy ze dřeva v Česku rychle projevili zájem i institucionální investoři. S fondem Future X1 jsme s ohledem na předchozí jednání a vzájemnou důvěru ve velmi krátkém čase našli shodu,“ uvádí CEO společnosti UBM Development AG Thomas G. Winkler.

„Od UBM jsme v minulosti koupili několik bytů v různých projektech (např. Astrid Garden či Arcus City), které jsou však pro nás příliš velké na to, abychom je pořídili jako celek. Nyní je to poprvé, co jsme se rozhodli pro celý dům v rámci jedné transakce. Budova M v projektu Timber Praha má pro nás optimální velikost a bylo to logické i s ohledem na synergie, která vznikají tím, že vlastníte všechny jednotky na jedné adrese,“ říká jednatel a investiční manažer fondu Future X1 Ondřej Záruba.

Realizaci Timber Praha a strategii prodeje komentuje Thomas G. Winkler: „Na všechny naše projekty se díváme také očima investora. Pro nás jako developera představuje velmi důležitý parametr snížení uhlíkové stopy při výstavbě i během provozu budov. A toho lze dosáhnout pouze tehdy, když projekt funguje z ekonomického hlediska. Timber Praha je kromě konstrukce ze dřeva současně vysoce energeticky úsporný díky využití geotermální energie, tepelných čerpadel či fotovoltaiky. Na 90 % našich trhů, tedy v Německu a Rakousku, je nejčastější otázkou institucionálních investorů, zda si projekty udrží hodnotu i za 10 let. A v případě dřevostaveb, které znamenají zcela nový způsob výstavby a myšlení, se o koupi rozhodují velmi rychle. Dnes u investorů hraje podstatnou roli právě soulad ekonomického a ekologického hlediska.“

To potvrzuje i Ondřej Záruba: „Timber Praha díky začlenění zelených technologií funguje a náklady na energie budoucím obyvatelům skutečně sníží. A to je investice, která nám dává smysl. Chceme podporovat filozofii, která je zelená nejen kvůli marketingové nálepce, ale také z ekonomického hlediska. Co se týká výhledů do budoucna, určitě poroste například význam ESG skóre. V příštích pěti až deseti letech tak samozřejmě očekáváme, že budeme dostávat otázky na podíl dřevostaveb v našem portfoliu“.

Nemovitostní fond Future X1 pořídil bytový dům v Timber Praha v souladu se svou vizí vytvořit portfolio minimálně 100 až 200 bytů v Praze. „Až takového portfolia dosáhneme, chtěli bychom jednat s velkým německým nebo švýcarským realitním fondem a prodat mu vše jako celek,“ uvádí jednatel Future X1. Do té doby bude dle jeho slov fond jednotky v budově M v Timber Praha pronajímat: „Získat nájemce bude snadné. Naše zkušenosti s dalšími projekty UBM ukazují, že poptávka po kvalitním bydlení je v Praze obrovská. A to zejména nyní, kdy je poměrně obtížné dosáhnout na koupi vlastního bytu, jelikož ceny jsou pro většinu poptávajících příliš vysoké. V Praze je navíc spousta lidí, kteří si uvědomují unikátnost projektu Timber Praha.“

REKLAMA

Timber Praha vzniká v rámci rezidenčního komplexu Arcus City v městské části Praha-Řeporyje. V moderních domech z masivních dřevěných CLT panelů roste dohromady 62 bytů o dispozicích 1+kk až 4+kk. Mezi energeticky úsporné prvky patří například exteriérové žaluzie, tepelná čerpadla země-voda a geotermální vrty. Na zelených střechách budou umístěny fotovoltaické panely. Všechny byty budou mít podlahové vytápění, které v létě poslouží též k chlazení. Systém smart home bude použit pro ovládání videotelefonu, regulaci vytápění a chlazení či měření spotřeb energií atp. Timber Praha je stavěn s ekologickou certifikací BREEAM Excellent a energetickým průkazem v nejúspornější kategorii A. Dokončení výstavby se plánuje na 4. čtvrtletí 2024.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *