EUR 24.525

USD 24.754

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.525

USD 24.754

06. 04. 2020

0 komentářů

Upvest shrnuje možné dopady koronaviru na nemovitostní a realitní trh

 

Společnost Upvest, provozovatel stejnojmenné platformy pro online investice do developerských projektů, upozorňuje na možné dopady pandemie na trh Real Estate. Současná opatření se pravděpodobně dotknou všech sektorů, přičemž cestovní ruch (a zejména s ním spojený provoz platforem poskytujících krátkodobé pronájmy) patří bezpochyby k těm nejohroženějším. Řada firem také přechází do režimu home office. Pokud se tento model do budoucna osvědčí, může mít razantní dopad na trh s kancelářskými prostory. 


Mezi nejvíce zasažené současnou situací patří sektor hotelnictví včetně platforem poskytující krátkodobé pronájmy a potažmo i samotní majitelé bytových jednotek sloužící k těmto účelům. V Praze došlo k razantnímu propadu v dlouhodobé obsazenosti, stejně tak i v západní Evropě. V tomto směru lze předpokládat, že toto období budou chtít poskytovatelé krátkodobých pronájmů překlenout dočasnou změnou na poskytování dlouhodobých nájmů. Díky tomu by se mohl zvýšit počet dostupných bytů, kterých je obecně v současné chvíli na českém trhu nedostatek. Předpokládá se nárůst volných bytů až o 15 tisíc. Dochází i ke snižování výše samotných nájmů.Na druhou stranu je nutné zdůraznit, že investoři mohou akceptovat nižší výnosnost bytů a zároveň historický nedostatek bytů na trhu kvůli územnímu plánu nebo prodloužení stávající výstavby kvůli odlivu zahraniční pracovní síly jsou dalšími faktory, které sníží již tak nedostatečnou budoucí nabídku bytů v budoucích letech a mohly by tak cenu bytů ochránit před výrazným poklesem.
Dalším důležitým faktorem, který má vliv na budoucí podobu realitní trhu, je přesun zákazníků do světa e-commerce. Nucené zavření kamenných poboček vedlo řadu obchodníků ke spuštění e-shopů. Tím došlo ke skokovému nárůstu skupiny těch, kteří poprvé vyzkoušeli nakupovat přes internet. Očekává se, že tento trend přetrvá i po krizi, v budoucnu by tak mohlo dojít k poklesu zájmu o kamenné pobočky.
Vysoké ztráty mohou utrpět také majitelé retail parků, kteří většinu svých prostor pronajímají subjektům z jiných oblastí, než je potravinářství či farmacie. Výjimku netvoří ani obchodní centra, která jsou až z 50 % pronajímány provozovateli občerstvení a volnočasových aktivit.
V oblasti trhu s kancelářskými prostory je pro budoucí vývoj důležitá samotná skladba nájemců. V případě nájemců z oborů Aerolinek, F&B (nápoje a občerstvení), hotelů, posiloven, wellness je v budoucích měsísích možné očekávat zvýšenou neobsazenost kanceláří.
Nepochybně důležitým aspektem pro budoucnost Real Estate trhu jsou i probíhající  diskuse pronajímatelů s nájemci o nájemních prázdninách. Ty by měly trvat přibližně 3 měsíce s možností jednorázové zpětné úhrady nájemného za 3 měsíce. Případně by mělo být možné zvýšit nájem do konce roku či prodloužit stávající nájemní smlouvu o tři měsíce.
I když akviziční trh čeká výrazné krátkodobé ochlazení, ekonomika by se podle optimistických předpokladů mohla zpět vracet do předkrizového stavu již od druhé poloviny roku 2020 a dosáhnou předkrizových úrovní by mohla na přelomu prvního a druhého kvartálu 2021.
Autorem je David Musil, spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Upvest.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Vlastní výstavbou rodinného domu lze například ve Středočeském kraji ušetřit až 30 %

Jako nejvýhodnější kraj pro stavbu domu se jeví kraj Středočeský, v němž při porovnání ceny nákupu rodinného domu na klíč a koupí pozemku s následující vlastní výstavbou lze ušetřit až 30 %. Vyplývá to z analýzy společnosti Silverline Real Estate pro tři nejlidnatější kraje – Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 10. 2022

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.