EUR 25.155

USD 23.470

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.155

USD 23.470

16. 03. 2018

0 komentářů

Ústavní soud zamítl návrh 64 senátorů na zrušení tzv. dluhové brzdy a dluhového stropu v zákonech týkajících se rozpočtové odpovědnosti

 

Návrh skupiny senátorů na zrušení některých zákonných ustanovení upravujících rozpočtovou odpovědnost byl Ústavním soudem zamítnut. Podle senátorů a Svazu měst a obcí ČR stávající ustanovení zasahují do práv obcí a krajů garantovaných Ústavou a ohrožují i samotnou existenci řady obcí. Senátoři ve svém návrhu konkrétně požadovali zrušení tzv. dluhové brzdy a dluhového stropu (fiskální pravidlo). Ústavní soud vznesené námitky navrhovatelů zamítl.

Loading



 


 „Mohu říci, že rozhodnutí Ústavního soudu může v některých případech přinést obcím, městům i krajům problémy.“ uvedl senátor Miloš Vystrčil, který předložil návrh na zrušení některých částí zákona jménem senátorů. Dle jeho názoru v tomto okamžiku dochází k určitému omezení práva na samosprávu a na svobodné rozhodování obcí. Skupinu senátorů v soudním řízení zastupoval expert na ústavní právo Univerzity Karlovy Aleš Gerloch.
Stávající právní úprava zjednodušeně řečeno říká, že při překročení veřejného dluhu o více než 55 % HDP obce a kraje budou muset schvalovat jen vyrovnaný nebo přebytkový rozpočet. Z toho vyplývá, že si nebudou moci vzít půjčku. Pro malé obce s malým rozpočtem však téměř každá větší investiční akce znamená zadlužit se.
Povinnosti státu či státních organizací právní předpis ale nijak nestanovuje, i když je zřejmé, že samosprávy v globálu hospodaří lépe než stát. Norma navíc říká, že při zadluženosti vyšší než 60 % průměru příjmů za poslední čtyři roky bude městům a obcím pozastavena výplata 5 % ze sdílených daní. To vše by ve výsledku zastavilo rozvoj území a ochromilo život samospráv.
Ústavní soud ve svém rozhodnutí argumentoval, že nastavená pravidla nejsou v rozporu s Ústavou ani s evropskou legislativou. V samotném zájmu územně samosprávných celků by mělo být, aby hospodařily s vyrovnaným či přebytkovým rozpočtem, případné půjčky by měly být pouze v té výši, ve které by byly schopny je splácet.
Ministerstvo financí nález Ústavního soudu vítá, ač v roce 2016 evidovalo zadluženost nad 60 % průměrných příjmů za poslední čtyři kalendářní roky pouze zhruba u 7 % tuzemských samospráv. Paradoxem proto je, že se hovoří o zadlužování obcí, které ve skutečnosti hospodaří dobře, jejich podíl na veřejném dluhu je oproti podílu státu zanedbatelný. I proto nesystémový zákon o rozpočtové odpovědnosti Senát v minulosti zamítl, Poslanecká sněmovna jej však přehlasovala.
Svaz měst a obcí ČR se nadále domnívá, že zákonná úprava v podobě tzv. dluhové brzy a dluhového stropu týkající se hospodaření územních samosprávních celků představuje zásah do práva na samosprávu. „My jsme z rozhodnutí Ústavního soudu poněkud zklamaní, očekávali jsme, že vzhledem k tomu, že návrh podávala drtivá většina horní komory Parlamentu, má svoji váhu a bude vyslyšen názor senátorů, kteří představují v podstatě regionální a lokální zástupce v zákonodárném sboru,“ uvedl Mgr. František Lukl, MPA, předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta města Kyjov.
Dodal, že do budoucna nemáme problém pravidla dodržovat a přizpůsobit se jim, ale jde nám o princip, kdy pravidla jsou nastavena bez adekvátní diskuse a zohlednění reálné situace, kdy města a obce jsou dlouhodobě hodnoceny jako výborní hospodáři s veřejnými prostředky, kdy realizují řadu investic s pomocí jak veřejných, tak i soukromých prostředků a snaží se zlepšit život občanů ve svých obcích a městech.
Mgr. Pavel Drahovzal, výkonný ředitel Svazu měst a obcí ČR, podotkl, že jeden ze soudců Ústavního soudu Ludvík David plénu vyčetl, že si nevyžádalo ve věci dluhové brzdy obecních rozpočtů stanovisko od Svazu měst a obcí ČR.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Dluhů kvůli energiím bude přibývat. Zvlášť po celoročním zúčtování

Blíží se konec roku, tedy čas, kdy se vyúčtují dodávky energií. Z těchto údajů vzniká největší objem pohledávek, které dodavatelé vymáhají od dlužníků. Problémem jsou často nedostatečné zálohy, které nereflektují skutečný odběr energie. Doplatky pak nejsou jen v řádech stovek korun, ale spíš desítek tisíc. Některé domácnosti pak nemají na zaplacení tohoto dluhu a dostávají se do […]

Text: František Veselý

10. 12. 2021

Zvýšení bonity při žádosti o hypotéku

Podíl nesplacených úvěrů roste, může za to Covid -19

Pandemie nového koronaviru s sebou přináší nejen komplikace zdravotní, ale i finanční. Kvůli vládním opatřením proti šíření nemoci Covid-19 se někteří zaměstnanci ocitli bez práce a podnikatelé bez zakázek. Podle aktuálních údajů České bankovní asociace (ČBA) ke konci loňského roku vzrostl počet nevýkonných neboli nesplacených úvěrů.

Text: Monika Lukešová

04. 02. 2021

Moratorium: odklad a neschopnost splácet

Moratorium končí. Banky i stát se splácením úvěrů prý budou pomáhat nadále

Po půl roce končí plošné moratorium, tedy odklad splátek úvěrů včetně těch hypotečních. Lidé, kteří o odklad splátek požádali a bylo jim vyhověno, musí zase své závazky začít plnit. Podle České národní banky bylo schválené skoro 350 tisíc žádostí o odklad splátky úvěrů. Jenže sílící pandemie má další ekonomické dopady, a to jak na firmy, […]

Text: Monika Lukešová

02. 11. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *