EUR 24.430

USD 21.891

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.430

USD 21.891

Text: František Veselý

10. 12. 2021

Dluhů kvůli energiím bude přibývat. Zvlášť po celoročním zúčtování

 

Blíží se konec roku, tedy čas, kdy se vyúčtují dodávky energií. Z těchto údajů vzniká největší objem pohledávek, které dodavatelé vymáhají od dlužníků. Problémem jsou často nedostatečné zálohy, které nereflektují skutečný odběr energie. Doplatky pak nejsou jen v řádech stovek korun, ale spíš desítek tisíc. Některé domácnosti pak nemají na zaplacení tohoto dluhu a dostávají se do finančních problémů. 

Nepříjemnosti mohou potkat i ty, kteří po krachu svého dodavatele energie využijí možnosti nižších záloh u dodavatele poslední instance. Ve vyúčtování totiž budou mít extrémně vysoké ceny energií, za které dodavatelé nyní nakupují na krátkodobé burze.

Skoro 900 tisíc lidí musí teď platit několikanásobně vyšší zálohy za energie, než platili dosud. Domácnostem neuleví ani rychlý přechod k jinému dodavateli, protože v případě, že energie vydávali čtvrtinu svého rozpočtu, po navýšení záloh, byť jen o polovinu jim zaplacení nezbyde dostatek peněz ani na základní životní potřeby.

Nezaplacené vyúčtování tvoří více než polovinu všech pohledávek našich klientů z energetiky. Jejich dlužníci v naprosté většině případů nemohou uhradit vyšší jednorázovou platbu, protože nemají z čeho si vytvářet finanční rezervy. Musíme s nimi hledat schůdná řešení, aby je splátky neposlaly na sociální dno, a přitom aby dluh splatili v přijatelném čase,“ popisuje Jakub Zetek, provozní ředitel M.B.A. Finance, problémy se splácením dluhů za vyúčtování energií.

REKLAMA

Zajímavost

Počet dospělých občanů ČR s dluhem po splatnosti zapsaným v Registru fyzických osob SOLUS mělo ke konci září negativní záznam 463 tisíc osob. Nejvíce spotřebitelů s dluhem po splatnosti eviduje SOLUS v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, odkud pochází téměř třetina všech osob s dluhem po splatnosti evidovaným v negativním registru SOLUS.

Cena energií se zvedne zhruba o třetinu

Zdražení elektřiny o 84 odráží růst velkoobchodní elektřiny. Její cena letos stoupá v řádu až stovek procent. ČEZ přenáší na zákazníky nižší nárůst, neboť z důvodu dřívějšího předkoupení energie v době nižších cen nemusí zatím na zákazníka přenášet zdražení kompletně. Pokud však budou vyšší velkoobchodní ceny na burzách přetrvávat, bude muset promítat toto zdražení do cen pro maloodběratele postupně i v dalších letech,“ vysvětluje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Dokupovaná energie je dražší

Dodavatelé poslední instance musí pro nové zákazníky přikupovat energii na krátkodobých burzách za aktuální ceny, které jsou násobně vyšší než dlouhodobé kontrakty.

REKLAMA

Stát vyjednal s dodavateli poslední instance snížení zálohy pro dotčené klienty v listopadu o 50 a v prosinci o 40 procent.

Zastropování výše záloh na dva měsíce lidem v důsledku nepomůže, protože spotřebovanou energii budou muset stejně zaplatit. A mají smůlu, že její cena je teď nesmyslná. Než se ale trh vrátí k reálným hodnotám, střídmě odhadujeme, že přes sto padesát tisíc domácností může skončit v problémových dluzích, za které nemůžou,“ komentuje Jakub Zetek a dodává, že by stát měl v oprávněných případech garantovat možnost bezúročné účelové půjčky, která by lidem umožnila rozložit platby v čase a výši podle jejich příjmových možností.

Počet domácností, které budou bojovat s dluhy, kvůli cenám energií pravděpodobně poroste, protože na lákavé nabídky alternativních dodavatelů reagovali zejména chudší lidé, kteří přecházeli na levnější produkty, bez ohledu na možná rizika.

 

 

 

 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Na jaře mohou sazby hypoték dosáhnout i do nedávna nepředstavitelných 6 %

Česká národní banka rozhodla, že bude více regulovat hypoteční trh a sáhla ke zpřísnění limitů pro poskytování hypoték, a to od dubna 2022. „Proto na jaře příštího roku kvůli těmto novým opatřením nedosáhne na hypotéky desetina lidí, kteří by za předchozích podmínek hypotéku dostali,“ uvádí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Text: Milan Vodička

01. 12. 2021

milostivé léto

Milostivé léto začíná. Jak na něj?

Dlužníci v exekuci pro dluh vůči veřejnoprávnímu subjektu mohou od 28. října do 28. ledna využít institutu milostivého léta. Zaplatí-li věřiteli plnou částku jistiny (a jednorázovou odměnu exekutora), bude jim odpuštěno příslušenství pohledávky.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

26. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *