EUR 23.570

USD 22.049

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.570

USD 22.049

Podíl nesplacených úvěrů roste, může za to Covid -19

 

Pandemie nového koronaviru s sebou přináší nejen komplikace zdravotní, ale i finanční. Kvůli vládním opatřením proti šíření nemoci Covid-19 se někteří zaměstnanci ocitli bez práce a podnikatelé bez zakázek. Podle aktuálních údajů České bankovní asociace (ČBA) ke konci loňského roku vzrostl počet nevýkonných neboli nesplacených úvěrů.

Loading 


V loňském roce mnohým pomohlo tzv. plošné moratorium. Díky němu si lidé mohli odložit splátky úvěrů. Odklad těchto platebních povinností ale na konci října skončil a lidé museli znovu začít své úvěry splácet. Jenže koronavirová situace se nezlepšila. Právě naopak. V první vlně lidé zasažení krizí mohli čerpat své našetřené finanční prostředky, ale ty rychle došly a krátké letní nadechnutí k vytvoření nových finančních rezerv nestačilo.
Zhoršení v kategorii nevýkonných úvěrů po ukončení plošného odkladu k 31.10.2020 bylo očekávatelné. Bez plošného odkladu by se nevýkonné úvěry začaly zhoršovat už daleko dříve. Plošný odklad tedy znamenal jenom odsunutí individuálních řešení, které považuji za efektivnější,“ vysvětluje Vladimír Staňura, hlavní poradce ČBA.

Po skončení moratoria banky slíbily pomoc

Po skončení plošného odložení splátek většina bank přislíbila, že svým klientům v tíživé situaci pomůže. Jenže od listopadu loňského roku je jen na bance a na konkrétním klientovi, zda mu banka splátku odloží nebo dá třeba nový splátkový kalendář.
„Odklady splátek, prodloužení splatnosti či jiné podoby zásahů do existujícího úvěru se zapisují do úvěrového registru a v budoucnu mohou klientovi zkomplikovat případnou žádost o nějaký jiný úvěrový produkt,“ upozorňuje David Eim, místopředseda představenstva Gepard Finance a dodává, že taková možnost by mohla klientovi zkomplikovat například refinancování hypotéky. „Je možné, že díky odkladu či rozvolnění splátek bude klient v budoucnu nucen přijmout od stávající banky horší podmínky na příští fixaci hypotéky, protože nebude schopen zajistit si lepší podmínky u konkurence,“ uvádí David Eim.
Meziroční srovnání nesplacených úvěrů:

prosinec 2019 prosinec 2020
Domácnosti, spotřební úvěry 3,99 % 5,08 %
Domácnosti, hypoteční úvěry 0,92 % 0,88 %
Podniky 3,20 % 4,15 %

Zdroj: statistika ČNB, ČBA
Přes nepatrné zhoršení v nevýkonných úvěrech u hypoték v posledních dvou měsících loňského roku je až neuvěřitelné, že se ve skutečnosti tento parametr za celý rok 2020 zlepšil. Přál bych si, aby tyto historicky nízké hodnoty pokračovaly,“ uvádí Staňura.

Důležitá je komunikace s bankou

Ať už se zaměstnanec nebo podnikatel dostane do finančních problémů kvůli pandemii koronaviru, nebo z jiných důvodů, vždy by měl komunikovat s bankou. „Banky přistupují lépe ke klientům, kteří nenechávají své finanční problémy dojít do fatálních okolností a kontaktují je až kupříkladu při exekučním řízení nebo při několikáté upomínce pro zaplacení splátek úvěru,“ podotýká Kamila Houšková z RealityPro.eu.
 
 
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Bitcoin za barák: Budoucnost v realitách je blockchain technologie

O pojmech jako kryptoměna, blockchain a NFT jste už pravděpodobně slyšeli. Dávno už to nejsou pouhá módní slova. Společnost Blockchain.com, která poskytuje finanční služby v oblasti kryptoměn, vyhodnotila, že každý den je provedeno více než 300 000 potvrzených transakcí s kryptoměnami. Tyto digitální měny založené na blockchainu ovlivňují všechna odvětví, včetně toho realitního. A nouze […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Pixabay

28. 04. 2023

Družstevní bydlení z právního pohledu – řada výhod, ale i některá úskalí

Českou tradici družstevního bydlení vystřídalo v posledních desetiletích osobní vlastnictví. Současná vysoká regulace hypoték, díky které se pro řadu lidí staly nedostupnými, ale může tento trend opět obrátit. Kupující si totiž na pořízení nově postavené družstevní nemovitosti vůbec nemusí hypotéku pořizovat.

Text: Milan Vodička

Foto: Pixabay

27. 04. 2023

Swiss Life v Česku posílí, stane se jedinou užívanou značkou po akvizici společnosti Fincentrum švýcarskou skupinou Swiss Life

Společnost Fincentrum & Swiss Life Select  změní k 1. květnu 2023 název na Swiss Life Select. Dceřiná realitní společnost Fincentrum Reality, která patří mezi největší realitní kanceláře v zemi, změní název na Swiss Life Select Reality. Změnou názvů formálně končí post-akviziční proces spojení dvou tradičních finančně-poradenských společností Fincentrum a Swiss Life Select, které mají od září 2018 […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Swiss Life Select

03. 04. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *