Čtvrtek 27. února. Svátek má Alexandr.

Ústí nebo Praha. Regionální rozdíly v dostupnosti bydlení se zmenšují

10.12.2012 04:12 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Index dostupnosti bydlení (IDB)

V průběhu listopadu došlo k pozastavení trendu vytrvalého zlepšování dostupnosti bydlení. Příčinou je zpomalení poklesu úrokových sazeb hypoték a také nepatrný nárůst cen nemovitostí. Index dostupnosti bydlení pro hypotéky do 70 % LTV* (IDB70), který vyjadřuje, jak velkou část disponibilního příjmu domácnosti spolkne splátka hypotéky, meziměsíčně klesl o setinu procentního bodu – z 26,8 % na 26,7 %. V ostatních měřených kategoriích LTV dokonce meziměsíčně vzrostl.

Mezi kraje s nadprůměrně dobrou dostupností bydlení patří Moravskoslezský kraj a především Ústecký kraj, kde průměrná domácnost, která koupi bytu financovala ze 70 % z hypotéky, nyní za splátku úvěru vynaloží pouze 12 % svého čistého měsíčního příjmu. Na opačném konci jsou potom tradičně Královehradecký kraj a Jihomoravský kraj, kde index dostupnosti bydlení dosahuje bezmála 30 % a kapitolou samou pro sebe je Praha, kde na splátku průměrné ceny bytu (3,41 mil. Kč) domácnost vynaloží 47,8 % svých čistých měsíčních příjmů. Nutno však podotknout, že ještě na konci roku 2009 se index dostupnosti (IDB70) v Jihomoravském kraji pohyboval na úrovni kolem 60 % a v Praze činil více než 80 procent.     

Index návratnosti bydlení (INB)

Hodnota indexu návratnosti bydlení (všechny byty, celá ČR) v říjnu zaznamenala obrat a z 3,91 vzrostla na 3,93 roku. V praxi tato čísla znamenají, že k uhrazení průměrné ceny bytu (všechny byty, celá ČR) nyní stačí české domácnosti měně než 4násobek čistého ročního příjmu. I zde jsou však mezi regiony nebetyčné rozdíly. Zatímco v Ústeckém kraji se dlouhodobě návratnost pohybuje pod dvěma roky (aktuálně 1,76 roku), v Praze k uhrazení průměrné ceny bytu (3,41 mil. Kč) nestačí ani 7 ročních příjmů.

„Ze střednědobého pohledu je však zřejmé, že díky korekci cen bytů došlo v uplynulých 3 letech k znatelnému sblížení jak indexů dostupnosti, tak návratnosti bydlení v jednotlivých regionech. Zatímco v lednu 2009 činil rozdíl mezi návratností bydlení v Praze (11,62) a Ústeckém kraji (2,92) necelých devět let (ročních příjmů), nyní je to zhruba pět a půl roku,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.
    

Dostupnost bydlení na stávajících nízkých úrovních stále ještě drží klesající úrokové sazby hypoték, průměrná nabídková úroková sazba hypoték (do 70 % LTV*) v listopadu meziměsíčně klesla o 12 bazických bodů na 3,19 %, nicméně v opačném směru začínají na indexy dostupnosti bydlení pozvolna tlačit ceny nemovitostí.

Ceny nemovitostí

Ceny malých bytů přestaly klesat již v loňském roce a nyní již pozvolna zdražují. Podle listopadových statistik severů realitycechy.cz tyto byty vykázaly nárůst cen jak v meziměsíčním (m/m +4,15 %), tak meziročním srovnání (r/r +3,04 %). Za poslední měsíce však nerostou pouze ceny malých bytů, ale meziměsíčně vzrostly 2+1 (0,71 %) a byty 3+1 (1,93 %). Obě kategorie ovšem meziročně stále ztrácí. Byty 2+1 zaznamenaly za období poslední rok pokles o –5,37 % a byty 3+1 ztratily za stejné období –3,98%.

„Malé byty (1+1 a 1+KK) jsou kategorií, která byla ekonomickou recesí zasažena nejméně. Ti, kteří si v posledních dvou letech prořídili byt 1+1 nebo 1+KK, jak za účelem bydlení či pronájmu, neprodělali. Ceny malých bytů jsou totiž na vzestupu,“ říká Michal Pich, ředitel realitních serverů realitycechy.cz a realitymorava.cz.

Vzájemné působení nízkých úrokových sazeb a příznivých cen nemovitostí vytváří výborné podmínky pro pořízení vlastního bydlení. Dostupnost bydlení podle našich odhadů se udrží na stávajících úrovních i po zbytek roku.

⃰  LTV (loan-to-value ratio) poměr mezi zástavní hodnotou nemovitosti a výší úvěru

Zdroj: GOLEM FINANCE, s. r. o., www.realitycechy.cz

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *