EUR 25.230

USD 23.714

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.230

USD 23.714

18. 08. 2016

0 komentářů

Velké srovnání: Jakou záruku má střecha, auto a další komodity týkající se bydlení?

 


 

Střecha a stavebniny garantují nejdelší záruku

Nejdelší poskytovanou záruční dobou se pyšní střešní krytiny. Na ně se tradičně vztahuje záruka mezi 30 až 50 lety, a to nejčastěji na betonové a pálené tašky. V případě reklamace tak má zákazník u většiny dodavatelů či prodejců nárok na bezplatnou výměnu krytiny za novou, zajištění dopravy na místo určení, doprovodný servis i montáž. Délka záruky této komodity je úměrná její celkové životnosti a zvýšené odolnosti. Používají se totiž stále dokonalejší materiály a ochranné povrchové nátěry, které jsou imunní vůči náročným vlivům okolí. Podobně jsou na tom i další technické produkty z oblasti stavebnictví a bydlení. Na tepelnou izolaci se vztahuje záruka kolem 30 až 40 let, na komínové systémy přibližně 30 let, na cihly a další stavební materiál 25 až 30 let a na plastová okna 20 let. S dvanáctiletou zárukou se můžeme setkat v případě technických systémů, jako jsou střešní solární panely, hydroizolační skladby nebo systémy na vytápění, například radiátory.

Délku záruky určuje kvalita zboží

O průměrně dlouhé záruce lze hovořit v případě desetileté lhůty, která je také hojně zastoupena. Garantují ji například domácí elektrospotřebiče prémiových značek, tedy myčky, pračky, sušičky, chladničky a podobně. Ve stejně dlouhé záruční době můžete zpravidla reklamovat i techničtější komodity, například tepelná čerpadla nebo garážová vrata. „Na panely garážových vrat je poskytována desetiletá záruka. Ta se vztahuje na tvar, pevnost a funkci panelu,“ uvedl Lubomír Valenta, marketingový manažer společnosti Lomax, která je v tuzemsku předním výrobcem garážových vrat. „Dlouhou záruční dobu můžeme zákazníkům poskytovat díky vlastní výrobně. Ta nám totiž dovoluje stále kontrolovat kvalitu. Také máme skladem veškeré náhradní díly, které můžeme zákazníkovi při poškození dodat do několika dnů včetně servisu,” doplnil Valenta. Podle něj není výjimkou, že zákazníci vrata poškodí například při nacouvání autem či nesprávným používáním.

Delší záruka se nevztahuje na celé auto

REKLAMA

Své nesporné zástupce mezi zbožím s dlouhou zárukou má také automobilový průmysl. Zde se záruční doba pohybuje průměrně kolem 5 let od zakoupení vozu. Pětiletou záruku v České republice poskytuje celá řada značek. Někteří distributoři ji omezují počtem najetých kilometrů, například 100 až 150 tisíci, ale pravidlem to není. Některé automobilky poskytují i delší záruku, a to od 7 do 12 let. Začaly s ní především japonské značky vozů, ale už ji převzali i další výrobci. Prodloužená záruka se ovšem standardně nevztahuje na celé auto, ale pouze na některou část, například na neprorezivění karosérie nebo vady laku.

Reklamovat lze jen to, co není opotřebeno provozem

Bezplatnou výměnu vadného produktu za nový pak můžete využít v rámci pětileté záruky, která představuje obvyklou záruční dobu na domácí spotřebiče běžných značek na trhu. Reklamovat zboží 5 let po podepsání kupní smlouvy můžete i v případě vchodových dveří, předokenních rolet nebo venkovních žaluzií. „U rolet se záruka vztahuje na nosné nepohyblivé části, jako jsou vodicí lišty, boxy, spodní lišty nebo revizní klapky, které nepodléhají opotřebení provozem. Současně lze reklamovat také barvu nebo tvarovou stálost použitých materiálů, případně poškozený či nefunkční elektropohon,” vysvětlil Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která patří k předním výrobcům roletových systémů.

Tisková zpráva: Lomax

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *