Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Vláda stále nezamítla financování rekonstrukce svých budov z Nové zelené úsporám

21.09.2016 11:09 Tisková zpráva:

Článek 5 směrnice „Příkladná úloha budov veřejných subjektů“ vychází z premisy, že veřejný sektor má jít ve zvyšování energetické účinnosti příkladem. Proto zavádí povinnost pro ústřední instituce od 1. ledna 2014 každoročně renovovat budovy (3 % podlahové plochy vytápěných nebo chlazených budov) v jejich vlastnictví a užívání.

Vláda ale chce, aby celkem 0,9 miliardy korun na tyto renovace šlo z programu Nová zelená úsporám. Navíc při zahrnutí budov Vězeňské služby by mohlo jít o daleko vyšší částku. Dříve zvažovaná podpora 85 % je příliš štědrá. „Takováto výše podpory pro stát by byla absurdní, vždyť pro rodinné domy se pohybuje pouze mezi 25 až 40 procenty uznatelných nákladů,“ komentuje návrh ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.

„Renovace 3 % plochy znamená, že se na jednu budovu dostane jednou za zhruba 35 let a budovy tedy nechátrají. Stát by měl své budovy renovovat i bez evropské směrnice. Pokud však vláda nechce zainvestovat příkladné renovace svých objektů, tak by měla umožnit financování metodou EPC, tedy úspor energie se zárukou. Ta navíc zajistí i kvalitu provedených opatření a skutečné dosažení úspor ve vládních budovách, tedy ušetří finance ve státním rozpočtu. Vítáme, že dnes projednávaný materiál už obsahuje možnost pilotních projektů tohoto způsobu financování úspor, dosud se zejména Ministerstvo financí EPC projektům bránilo,“ dodává Holub.

Tisková zpráva: Šance pro budovy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *