Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

VW WACHAL očekává pokles trhu veřejných zakázek, zaměří se více na soukromý sektor

13.04.2016 04:04 Tisková zpráva:

Rekordní objem veřejných stavebních zakázek v loňském roce byl způsoben tím, že končilo čerpání peněz z evropských fondů na programové období 2007–2013. Zadavatelé na poslední chvíli vypisovali velké množství tendrů, neboť podpořené projekty musely být hotovy do konce roku 2015. To se projevilo hned v lednu, kdy české stavebnictví zaznamenalo propad o 10,4 procenta po loňském růstu 7,1 procenta.

Změny trhu potvrzuje i stavební firma VW WACHAL. „Letošní rok bude v pozemním stavitelství chudší na veřejné zakázky, přesto náš plán počítá s mírným růstem obratu na 750 milionů korun. Více se zaměříme na soukromou sféru, která byla dříve pro naši firmu jen okrajová,“ vysvětluje zástupce generálního ředitele Ondřej Wachal.

Stavební boom v důsledku končícího dotačního období vyvolal mimo jiné nedostatek kvalifikovaných subdodavatelských firem, z nichž mnohé v minulých letech během krize ukončily svou činnost. To nejen zkomplikovalo dokončení některých projektů, ale také značně zvedlo ceny subdodavatelů.

Dalším problémem, se kterým se potýkají stavební firmy, jsou nízké ceny stavebních prací. Je to především proto, že ve státních tendrech je stále jako jediné kritérium cena. To ovšem vede k tomu, že firmy kvůli výhře ve výběrovém řízení rozpočty podhodnocují a pak projekty často nejsou schopné za těchto podmínek dodělat. „Uvidíme, co s tímto problémem udělá nový zákon o veřejných zakázkách, který by měl usnadňovat používání více kritérií. Zadavatel by měl také mít možnost vyloučit z tendru firmu, s kterou má špatné zkušenosti, což zatím nejde,“ dodal Ondřej Wachal.

Podle analytiků je nyní stavebnictví hluboko pod úrovní posledního předkrizového roku 2008. Přes pokles stavebního trhu v prvních měsících analytici letos počítají s celkovým růstem až o 2,4 procenta. Hlavním tahounem bude pozemní stavitelství, očekává se rozvoj hlavně v bytové výstavbě. Ve veřejném sektoru se ke slovu dostanou spíše menší zakázky na krajské a komunální úrovni, které dají šanci malým a středním firmám vzpamatovat se z doznívající krize. Firma VW WACHAL se přesto chystá na jednu státní zakázku většího rozsahu, než jaké běžně realizuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *