EUR 24.290

USD 21.646

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.50 %

EUR 24.290

USD 21.646

06. 06. 2019

Vysoký růst produkce na inženýrských stavbách

 

Stavební produkce v dubnu po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně vzrostla o 8,9 %.Po vyloučení sezónních vlivů byla meziměsíčně nižší o 0,4 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 5,5 % stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 18,6 %. Meziročně bylo zahájeno o 34,2 % bytů více. Dokončeno bylo o 26,5 % bytů více.



 

Stavební produkce1 v dubnu 2019 byla reálně meziměsíčně nižší o 0,4 %. Meziročně vzrostla o 8,9 %. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 6,5 % (příspěvek +4,9 procentního bodu). Produkce inženýrského stavitelství se meziročně zvýšila o 16,8 % (příspěvek +4,0 p. b.). Bez očištění byla produkce meziročně vyšší o 8,9 % (duben 2019 měl stejný počet pracovních dnů jako duben 2018).

Průměrný evidenční počet zaměstnanců2 ve stavebnictví se v dubnu 2019 meziročně zvýšil o 0,3 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v dubnu 2019 meziročně vzrostla o 8,3 %.

Stavební úřady v dubnu 2019 vydaly 7 398 stavebních povolení, meziročně o 5,5 % více. Orientační hodnotatěchto staveb dosáhla 34,8 mld. Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 vzrostla o 18,6 %.

Počet zahájených bytů v dubnu 2019 meziročně vzrostl o 34,2 % a dosáhl hodnoty 3 341 bytů. V rodinných domech došlo k růstu počtu bytů o 3,9 %, v bytových domech byl nárůst více jak čtyřnásobný, což bylo částečně způsobeno nízkou základnou roku 2018.

REKLAMA

Počet dokončených bytů v dubnu 2019 meziročně vzrostl o 26,5 % a činil 2 736 bytů. V rodinných domech došlo k poklesu o 4,6 %, v bytových domech vzrostl počet dokončených bytů více jak trojnásobně. Tento nárůst byl částečně ovlivněn nízkou základnou roku 2018.

Stavební produkce podle údajů Eurostatu v březnu 2019 v EU28 meziročně vzrostla po očištění o vliv počtu pracovních dnů o 5,8 %. Pozemní stavitelství se zvýšilo o 4,5 % a inženýrské stavitelství se zvýšilo o 12,4 %. Údaje za duben 2019 Eurostat zveřejní podle předběžného harmonogramu dne 19. 6. 2019.

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.79 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.05%

4.99%

4.91%

4.91%

4.91%

4.94%

4.93%

4.89%

5.18%

5.19%

5.3%

5.32%

5.42%

5.51%

5.79%
Historie vývoje

 

 


Související články

Družstevní bydlení získává na popularitě. Pro pětinu Čechů už představuje dostupnou alternativu

Vlastní byt je pro většinu Čechů, kteří ho zatím nemají, finančně obtížně dosažitelný. Za nedostupné ho považuje 83 procent z nich. Zájem proto roste o družstevní bydlení, které už dnes pětina dospělých vnímá jako běžnou a dostupnou alternativu. Dalších 16 procent očekává, že se jí stane během příštích pěti let. Ukazuje to průzkum pro Komerční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

06. 11. 2026

Nové byty se nabízejí levněji. Prodávající začínají snižovat cenová očekávání

Byty, které se v říjnu nově objevily v nabídce, měly v průměru o 2,7 procenta nižší nabídkovou cenu za metr čtvereční než srovnatelné byty ve stejném okrese a se stejnou dispozicí, které už na trhu byly. Podobný rozdíl ukázala data také v září. Celostátní medián nabídkové ceny bytů přitom zůstal meziměsíčně beze změny na 94 […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 11. 2026

Nové byty váznou i kvůli sousedům. Pětina projektů brzdí námitky

Česko hledá způsoby, jak zrychlit výstavbu nových bytů, samotné stavební řízení je ale jen jednou částí problému. Z analýzy malých developerských projektů, kterou uskutečnila investiční platforma Investown, vyplývá, že v případě každého pátého projektu byly hlavní příčinou zdržení námitky a odvolání sousedů či spolků. Do roka nakonec stihne výstavbu zahájit méně než 5 % projektů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 10. 2026