Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéka, nájem, nebo pod most?

Hypotéka, nájem, nebo pod most?

V současné době se investice do rezidenčních nemovitostí nejeví natolik „jistá a zaručená“. Je to investice, a ta s sebou nese jak možnost výdělku, tak riziko ztrát. Doba, kdy stačilo vzít hypotéku, koupit, a sledovat trend stoupající ceny, (prozatím) skončila. Kdy je ten správný čas na koupi? Kdo by měl bydlet ve vlastním a kdo v nájmu?

Zvažování finančního přínosu

Občas používané tvrzení říká, že když si usazená rodina vezme hypotéku, může se těšit na to, že až ji splatí, může bydlet levněji. V důchodu to pak prý umožní bydlet ve vlastním a splaceném, přinese to hmatatelné úspory za nájem.

Jenže už se moc nehovoří o souvisejících rizicích. Nemovitost se může ukázat jako neobyvatelná, může se stát neštěstí a rodinný rozpočet třeba nebude schopen obsluhovat dluhy.

Podobně se říká, že když platíte nájem, vyhazujete peníze z okna, zatímco když máte hypotéku, bydlíte ve svém. Ve skutečnosti v případě hypotéky sice neplatíte nájem za „půjčení“ bytu, ale platíte bance úroky za půjčení peněz.

Obr. 1: Zvažování, zda bydlet v nájmu nebo ve vlastním, je vhodné zvažovat. Na jedné straně stojí faktory hovořící pro nájemní bydlení, na straně výhody vlastníků.

vlastnictvi-najem-most-01

Chce to prostě přemýšlet, uvažovat a počítat. Možná bydlíte ve výhodném nájmu, v příměstské lokalitě mimo centrum, možná platíte takové měsíční nájemné, že se vám vyplatí bydlet zde a investovat do něčeho jiného než do vlastního bydlení.

Do hry vstupují finanční i nefinanční náklady a faktory, spojené s dojížděním, bydlením s prarodiči a tak dále. I když jsou měsíční náklady na nájem nižší než náklady na nákup, je zapotřebí uvážit dlouhodobé finanční aspekty a finanční situaci rodiny. Zastánci nákupu jako výhodu uvádějí schopnost budovat vlastní kapitál a získat daňové úlevy jako pádné důvody ke koupi. I když je zapotřebí tyto argumenty vzít v potaz, je nutné uvažovat i rizika.

Finanční výhodnost koupě bytu na hypotéku, nebo naopak nájmu je dána porovnáním výše čistého nájemného s uživatelskými náklady na vlastnické bydlení – splátkami hypotéky a prostředky nutnými na opravy a údržbu.

Kde vyjde levněji nájem a kde hypotéka?

Když Hospodářské noviny v roce 2010 ve vybraných českých městech porovnaly výhodnost investice do vlastního bytu s variantou nájemního bydlení v bytě srovnatelné velikosti a polohy, z hlediska finančního porovnání bylo ve většině měst výhodnější bydlení v nájmu. Cílem bylo srovnat uživatelské náklady vlastnického bydlení s výší čistého nájemného, po odečtu všech poplatků a případného příspěvku na bydlení.

Náklady na vlastnictví zahrnují odhad všech přímých a nepřímých nákladů spojených s aktivem nebo akvizicí během celého životního cyklu. Polopatisticky řečeno jde tedy všechny peníze, které bude muset vlastník zaplatit. Sečteny byly finanční přínosy i výdaje spojené s vlastním bydlením.

Uživatelské náklady vlastnického bydlení na rok se v porovnání rozdělily na 12 měsíců a pak se srovnaly s výší čistého měsíčního nájemného. Alternativou k vlastnictvím byl pronájem, kdy jsou placeny pravidelné (obvykle měsíční) výdaje během vymezeného časového období. Alternativa, která vyšla nižší, byla v porovnání označena za výhodnější.

Závěrem bylo, že se nájem vyplatí v Praze, Plzni, Hradci Králové, Brně a Ostravě. Naopak bydlení ve vlastním mělo být upřednostněno v Olomouci a Jihlavě.

Pro výpočet byly uvažovány byty obdobného standardu stejné výměry, ve srovnatelné lokalitě. Důležité je zmínit, že pro kalkulaci byla použita 100procentní hypotéka s úrokovou sazbou sedm procent, zafixovaná na 20 let, s očekáváním budoucího růstu úrokových sazeb. Zahrnuto bylo také zhodnocení ceny nemovitosti o jedno procento ročně.

Dnes v roce 2014 již zpětným pohledem můžeme poukázat, že se předpoklady těchto kalkulací příliš nenaplnily. Není to chybou autorů, ale nutnou nepřesností a nejistotou takových výpočtů. Jakékoli výpočty a on-line kalkulačky, které se snaží vyhodnotit finanční aspekty výhodnosti bydlení ve vlastním, se budou potýkat s nejistými předpoklady a odhady. Problémem je, že se musí odhadnout hodnoty proměnných, jako je roční míra zhodnocení, úrokové náklady atd., a to pro celou řadu let, což je v podstatě nemožné. Předpoklady použití k výpočtu výsledek značně ovlivňují.

Nefinanční pohled na věc

Poté, co jste zvážili finanční problémy, je na čase prozkoumat nefinanční záležitosti. Možná právě v této oblasti je více obtížně uchopitelných faktorů, které je nutné vzít v úvahu.

Nemovitosti sloužící jako hlavní bydliště jsou z pohledu majetkové portfolia všeobecně považovány za nejvíce přínosný a užitečný majetek. Rodina totiž vlastní cosi, co slouží přímo k uspokojování základních potřeb. Při rozhodování zda si místo k životu koupit nebo pronajmout, spatřují světlo světa dvě kategorie uvažovaných faktorů.

Na jedné straně stojí finanční aspekty rozhodnutí, na straně druhé existuje soubor osobních a emocionální faktorů, které jsou sice více neuchopitelné, ale hrají důležitou roli. Je to tak trochu i otázka pohledu na svět. Někdo by nevyužívané rodinné sídlo nikdy neprodal, i když je třeba znalý skutečnosti, že uvolněný kapitál mohl investovat způsobem poskytujícím pravidelný příjem.

Obr. 2: Rozhodování o způsobu bydlení ovlivňují i emoce a jedinečná životní situace těch, kdo se rozhodují. Jedinečný závěr, zda se vyplatí bydlet v nájmu nebo ve vlastním, tedy neexistuje. 

vlastnictvi-najem-most-02

Při uvažování všech faktorů je nakonec těžké jednoznačně říci, jestli je nájem lepší než hypotéka. Pro někoho je představa rizika natolik tížívá, že zadlužení už předem odmítne, jakkoliv bude finanční výhodnost hovořit pro zadlužení se. Stačí úvaha, že člověk se na třicet let zadluží a zaváže k nemalým splátkám, a stačí nějaký nečekaný problém, který dopadne na rodinné finance, a už na dveře klepe exekutor: „I když jsou nájmy vysoké, v situaci když vás vyhodí, jste sice skoro pod mostem, ale aspoň bez dluhů.“

Pro a proti bydlení ve vlastním

Platby uskutečněné v průběhu prvních několika let na hypotéku jdou především na splácení úroků z úvěru – nevyplatí se tedy kupovat na krátkou dobu. Pokud budete nemovitost využívat jen pár let, může být výsledkem malé, žádné nebo i záporné vlastní jmění. Po odečtení nákladů na prodej lze skončit s prodělkem.

Někdo chce zakotvit, jiný chce být mobilní, rád se stěhuje a jen kvůli tomu je pro něj lepší nájem. Bydlení v nájmu, podobně jako bydlení ve vlastním, s sebou nese výhody i nevýhody.

Tab. 1: Některé výhody a nevýhody bydlení ve vlastním a bydlení v nájmu.  

vlastnictvi-najem-most-03

První kroky při úvahách zda koupit nebo pronajmout

Stačí uvážit své úspory a svůj příjem a člověk hned vidí, jak na tom je – jestli si může bydlení ve vlastním vůbec dovolit. Realitou je, že nikoliv každý na hypotéku vůbec dosáhne. Asi prvním nezbytným krokem diskutovaného rozhodování je tak zjištění, zda je „koupě vlastního“ vůbec proveditelná.

Výchozí otázkou je schopnost složit zálohu, obvykle kolem 20 % kupní ceny a zaplatit související náklady, které mohou činit dalších 5 % z kupní ceny. Nestačí mít jen na zálohu, také to chce mít dostatečný měsíční příjem, aby byly pokryty jak splátky hypotéky, tak životní náklady rodiny. Pojištění rizik je kapitolou samo o sobě.

Nastupuje další nespočet faktorů. Pokud někde plánuje dlouhodobě bydlet na ve stejném bytě, může být výhodnější vlastní bydlení. Nájemní byt bude výhodný pro nevyhraněné, pro střednědobou dobu bydlení v dané lokalitě, místě. Pokud zde potřebujeme bydlet jen několik dní v roce, nejvýhodnější bude využít služeb penzionu nebo hotelu.

Tab. 2: Některé úvahy vedoucí k upřednostnění koupě nebo nájmu.

vlastnictvi-najem-most-04

Anketa

Bydlíte v ...

Rodinném domě (305)
 
Bytě (318)
 
(22)
 Celkem hlasovalo 645 čtenářů

Hypotéka, nájem, nebo pod most? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (376)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (61)
 Celkem hlasovalo 538 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »